Home staging – jak przygotować nieruchomość pod sprzedaż?

Kruszywa Warszawa – Kruszywa drogowe i budowlane – Tłuczeń Warszawa
Kruszywa od A do Z
10 maja, 2017
Marketing internetowy - zwiększ swoje szanse w Internecie
Marketing internetowy – sprawdź co możesz zyskać
1 lipca, 2017
Home staging - zadbaj o swoje mieszkanie

Home staging - przygotowanie nieruchomości

Pierwsze wrażenie to coś o co dbamy przy różnych sytuacjach życiowych. Chcemy zrobić dobre wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej, na damie, jeśli idziemy na dyskotekę, czy negocjując w procesie sprzedaży. Na pierwszym wrażeniu w ogromnej mierze opiera się także home staging – a więc proces dotyczący wszystkich prac, pomagających zrobić dobre wrażenie na szukającym domu, lokalu mieszkalnego, czy innej nieruchomości. Ci, którzy zdecydowali się na zakup mieszkania, zazwyczaj będą się kierować właśnie pierwszym wrażeniem, a więc wypada podjąć wszelkie działania, by obszar z oferty prezentował się wspaniale. Ze wszystkimi szczegółami nie damy sobie rady sami, a zatem warto skonsultować się ze specjalistami od home stagingu. Do tego jeszcze dojdziemy – wystartujmy od tego kiedy i w jakich okolicznościach zaczęto o nim mówić.

W 1972 roku….

W poszukiwaniu genezy home stagingu udajemy się do USA. To właśnie tam swoją działalność prowadziła Barbara Schwarz, posiadaczka korporacji, specjalizującej się w projektowaniu wnętrz. Dziś już wiemy, że – projektowanie wnętrz było zaledwie przystankiem do koronnej specjalności Barbary Schwarz. Już jako wprawna agentka nieruchomości, Schwarz przez cały czas szukała metod, które gwarantowałyby wzrost popularności oferowanych przez siebie nieruchomości wśród potencjalnych nabywców. W 1972 roku przyszło jej do głowy, aby dokładnie przygotować wnętrze pewnej nieruchomości. Spróbowała wykonać wszelkie należyte prace remontowe, posprzątać cały obszar i upiększyć go tak, żeby Kontrahent był oczarowany nieruchomością. Efekt? Nieruchomość została sprzedana o wiele prędzej, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać. Jakie były tego przyczny? Schwarz przekonała się, że przy rozjaśnieniu oraz wizualnym powiększeniu pomieszczeń – pierwsze wrażenie potencjalnego kupującego jest o wiele lepsze niż wcześniej. Przez lata, Barbara Schwarz pracowała na szacunek ekspertów od nieruchomości w Stanach Zjednoczonych, a specjalizacja o nazwie home staging weszła na stałe na rynek nieruchomości. Zgodnie z wyliczeniami z oficjalnej witryny internetowej Schwarz przeszkoliła już z home stagingu przeszło milion osób, a na pewno jest autorką cenionych tekstów z tej dziedziny.

Wielka Brytania i w końcu… Polska!

Przez lata home staging rozrastał się w USA i zagościł również w Wielkiej Brytanii, gdzie w większości przypadków Brytyjczycy nazywają go property presentation lub property styling. Zjednoczone Królestwo zapragnęło przyswoić home staging, dzięki show „House Doctor”, kojarzonego z osobą Ann Maurice na Channel 5. Brytyjczycy podążyli za Amerykanami i dowiedzieli się, że mogą wiele zarobić gdy przygotują odpowiednią ofertę dopiero po odpowiednim zadbaniu o dom.

W naszym kraju home staging zagościł już w tym stuleciu. Wszystko przez to, że Polacy poszukiwali na rynku pracy nowych możliwości i co za tym idzie powstał nowy, wolny zawód – homestager. Szczególnie od 2009 roku, notujemy zwiększony popyt na home staging przy sprzedaży/kupnie mieszkania.

Home staging dziś

Przez 45 lat, home staging ewoluował niemal codziennie, a wszystko przez to, że ulegały zmianie gusta ludzi, którzy postanowili zarabiać na rynku domów. Barbara Schwarz wypracowała konkretny model, lecz korzystający z niego musieli być przygotowanymi na kaprysy ulegającej przemianom mody.

W XXI wieku, home staging to nie są jedynie działania ulepszające wygląd posesji. Home staging bowiem to nic innego, jak pójście za podstawami idei marketingu, który opiera się – zgodnie z definicją autorstwa przez Philipa Kotlera, uznanego marketingowego guru – na „zyskownym dostarczeniu klientowi zadowolenia”.

Pole do popisu mają tutaj specjaliści od wizerunku, którzy mają możliwość stworzenia ciekawej oferty, która przyciągnie uwagę potencjalnego Kontrahenta. Już w czasach przedstawiania nowatorskiej metody przez Barbarę Schwarz było jasne, że psychologia sprzedaży, oparta na zasadzie pierwszego wrażenia Klienta jest bardzo ważna w procesie home stagingu, a oferta wzbudzająca uwagę jest ważnym elementem, który dopiero może przekonać potencjalnego Kontrahenta do obejrzenia domu. W dobie łatwego dostępu do internetu oraz codziennego szaleństwa na punkcie Social Media – oferta musi być przygotowana zarówno pod kątem branżowych portali, jak i gustów wielbicieli Facebooka. Nie zapominajmy, że wykonanie odpowiednich fotografii powinno nastąpić już po precyzyjnym spreparowaniu mieszkania. Co się na takie przysposabianie składa?

Udoskonalenie modelu Schwarz

Kluczowe plany Barbary Schwarz mówiły nam, że sporo zyskamy, powiększając wizualnie pomieszczenia i rozjaśniając je. Dbać musimy o każdy detal – w tym na położenie mebli, które nie mogą zagracać pokoi i blokować światła słonecznego. To ciekawe, jak olbrzymia liczba osób zapomina o elementarnych rzeczach, jak np. pozbycie się walających się wszędzie ubrań, pojedynczych skarpetek oraz przewietrzenia pomieszczeń. Kwestią, która może negatywnie wpłynąć na naszą transakcję może być smród w mieszkaniu – bez wątpienia odstraszy on Klienta.

Jeżeli pragniemy mieć pewność, że proces home stagingu przyniesie odpowiednie efekty – lepiej sięgnąć po fachowców z biura nieruchomości, którzy zrobią wszystko co w ich mocy, aby nasza posesja wyglądała właściwie.

Chcesz być na bieżąco ze światem nieruchomości? – mieszkania.torun.pl

Komentarze są wyłączone.