Jak spać bez bólu szyi i głowy poduszka anatomiczna ortopedyczna do spania
Poduszka ortopedyczna – jak spać
15 lutego, 2019
Haluksy – w jaki sposób zapobiegać? Kiedy zastosować leczenie profilaktyczne a kiedy operować?
23 marca, 2019

JAK DBAĆ O STOPY – Haluksy

JAk dbać o palce stóp skuteczna metoda na haluksy aparatu bunito duo

JAk dbać o palce stóp skuteczna metoda na haluksy aparatu bunito duo

Stopy są skomplikowane w pielęgnacji. To kończyny, na których dźwigany jest cały ciężar naszego ciała. Często nie pamiętamy o starannej pielęgnacji stóp. Efektem tych zaniedbań z reguły są takie schorzenia jak m. in.: nagniotki, przesuszenia a nawet infekcje grzybicze. W jaki sposób zatem pielęgnować stopy? Niżej prezentujemy kilka skutecznych sposobów.

KĄPIELE

Kąpiele w wodzie z dodatkiem soli nie tylko niweluje obrzęki, ale też zmiękcza naskórek. Kąpiele polecane są szczególnie paniom, które muszą codziennie nosić obuwie na wysokich obcasach. Wysokie obcasy działają niekorzystnie na stopy, dlatego warto dbać o ich dobrą regenerację. Kąpiele solne to nie tylko relaks ale także pomoc w pielęgnacji skóry stóp. Do wody można także dodać różne substancje o działaniu nawilżającym, przeciwbakteryjnym np. różnego rodzaju olejki. Działanie przeciwzapalne ma olejek herbaciany. Przeciwbakteryjnie działa też rozmaryn.

REGULARNE POZBYWANIE SIĘ ZROGOWACEŃ

Bardzo ważnym elementem pielęgnacji skóry stóp jest regularne ścieranie martwego naskórka. Nie zaleca się do tego wykorzystywać pumeksu. Dlaczego pumeks jest niebezpieczny? Ponieważ ze względu na swoją specyficzną porowatą strukturę sprzyja rozwojowi bakterii. Jeżeli upieramy się na wykorzystywanie pumeksu, nie zapominajmy o tym, żeby po jednorazowym wykorzystaniu wylądował na śmietniku. Bardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest nabycie specjalnej tarki- można ją dokładnie oczyścić i użyć ponownie. W drogeriach znajdziemy też dużo specjalistycznych peelingów, które są bogate w substancje peelingujące, które szybko radzą sobie ze zrogowaciałym naskórkiem.

NAWILŻANIE STÓP

Stopy jest bardzo problematyczna głownie dlatego że zawiera małą ilość gruczołów łojowych. Przez to szybko ulega rogowaceniu. Nawilżanie to najważniejszy element pielęgnowania o skórę stóp. Preparaty nawilżające należy stosować każdego dnia. Odbuduje to warstwę lipidową i zmiękczy na skórę stóp. Dla w dużym stopniu zrogowaciałej skóry warto pomyśleć o maskach nawilżających: wmasowuje się je na noc, by rano cieszyć się perfekcyjnie gładkie stopy.

PAZNOKCIE

Pielęgnowanie stóp to nie tylko dbałość o gładką skórę. Trzeba zadbać także o staranny pedicure. Systematyczne obcinanie paznokci to konieczny zabieg. Prócz obcinania ważne jest też prawidłowe piłowanie. Nie wolno obcinać paznokci za dużo, bo mogą boleśnie wrastać w ciało. Kolejnym krokiem do zadbanych stóp jest też opiłowanie rogów paznokci.

CZĘSTE PROBLEMY ZE SKÓRĄ STÓP

PĘKAJĄCE PIĘTY

Wzmożone przesuszanie skóry to najczęściej skutek braku witaminy A. Najskuteczniejszym sposobem na tę dolegliwość są odprężające kąpiele solne. Apteki oferują też duży wybór kremów gojących, które szybko pożegnają wszystkie podrażnienia.

ODCISKI I NAGNIOTKI

Odciski i nagniotki są irytującym ale także częstym problemem. To zrogowacenia o stożkowatym kształcie. Bywają bardzo bolesne, dlatego że wbijają się w ciało. Nagniotki najlepiej zlikwiduje podolog, ale warto też spróbować się ich pozbyć przy pomocy domowych sposobów. W tym celu należy zaopatrzyć się w płyn na odciski. Przed zastosowaniem płynu, odmoczmy stopy w gorącej wodzie z solą. Taka kąpiel powinna potrwać nie mniej niż 15 minut. Następnym krokiem jest smarowanie odcisku odpowiednim środkiem. Kolejno powinno się zetrzeć stwardniałą skórę pumeksem i zniszczyć rdzeń odcisku.

NADMIERNA POTLIWOŚĆ

Skóra stóp jest mocno problematyczna przede wszystkim dlatego, że ma więcej gruczołów potowych niż łojowych. Co trzecia osoba ma problem z nadmiernym poceniem się stóp. W tym wypadku najważniejsza właściwa higiena. Pielęgnację ułatwiają liczne kosmetyki zaprojektowane dla osób, które borykają się z nadmiernym poceniem się stóp. Przydatnym będzie więc zakupienie talku lub dezodorantu do stóp. Jeśli to możliwe, trzeba też zmienić buty: w pracy nosić lżejsze obuwie. Dużą pomocą mogą okazać się solne kąpiele z dodatkiem olejków. Najskuteczniejsze z nich to m. in. olejek z drzewa herbacianego i lawenda.

HALUKSY- BOLESNY PROBLEM

Codziennie musisz nosić obcasy? Czy wiesz jak cierpią twoje stopy? Haluksy są poważnym problemem. To zwyrodnienia kostne dużego palca, które są powodem dyskomfort i deformacje całej stopy. Mocno obciążony paluch często rotuje się do środka. Rozwojowi tej dolegliwości sprzyjają nie tylko wysokie obcasy ale też obuwie z wąskim noskiem. Palce stopy znajdują się wtedy w nienaturalnym położeniu, przez co ulega silnym przeciążeniom. W jaki sposób zapobiec haluksom? Istnieje wiele metod, jednak tylko niektóre są skuteczne. Pierwszym z rozwiązań są dystraktory nocne- korygują one położenie dużego palca. Zakłada się je jednak tylko na noc, dlatego ich efektywność jest znikoma. Dystraktory nie zmuszają bowiem stopy do prawidłowej pracy podczas dnia, dlatego skrzywienia stopy ciągle pogłębiają się. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku są ortopedyczne wkładki na haluksy. Indywidualne wykonanie dla każdego pacjenta oraz specjalne ćwiczenia fizjoterapeutyczne pomagają w osiągnięciu najlepszych efektów leczenia.

APARAT NA HALUKSY

Komentarze są wyłączone.