Haluksy – w jaki sposób zapobiegać? Kiedy zastosować leczenie profilaktyczne a kiedy operować?

JAk dbać o palce stóp skuteczna metoda na haluksy aparatu bunito duo
JAK DBAĆ O STOPY – Haluksy
18 lutego, 2019
Kursy jezykowe do certyfikatu z angielskiego toruń, ANGIELSKI TORUŃ
Certyfikaty językowe z Angielskiego – Kursy językowe w Toruniu
20 maja, 2019

Haluksy – w jaki sposób zapobiegać? Kiedy zastosować leczenie profilaktyczne a kiedy operować?

Czym są Haluksy

Haluksy są popularną dolegliwość ogromnej części społeczeństwa. Pośród osób zmagających się z haluksami przeważają jednak kobiety. Co jest tego powodem? O tym, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” słyszeliśmy już wielokrotnie. Jak ustrzec się przed haluksami, co zrobić, żeby zatrzymać ekspansję zwyrodnień?

Czym tak naprawdę jest haluks? W języku łacińskim hallux to paluch koślawy. Jest to deformacja kości palucha u stopy a także zmiany w obrębie stawu. Zaniedbane haluksy są powodem coraz większego bólu. Skąd się biorą? Zwyrodnienia te spotykają dużo częściej kobiet niż panów. Haluksy powstają w dużej mierze dlatego, że nosimy wysokie buty, które silnie obciążają i wykrzywiają stopę. Buty na wysokim obcasie powodują nadmierne obciążenie przedniej części stopy. Paluch jest wówczas silnie obciążony, przeciążona jest także środkowa część stopy. U osób otyłych przeciążenia te są jeszcze większe, a kiedy połączymy te czynniki ze z pracą w pozycji stojącej, mamy gotową klęskę dla naszych stóp.

Haluksy to zazwyczaj skłonność genetyczna- elastyczność tkanek łącznych i skłonność do skrzywień w 70% ma podłoże genetyczne. Jeżeli więc twoja babcia lub rodzice mają kłopoty z haluksami, jak najszybciej skontaktuj się z ortopedą, by zapobiegać im w jak najwcześniejszym stadium.

Jak zapobiegać

Przede wszystkim należy zadbać o wygodne obuwie. Nie mogą to być absolutnie buty na wysokim obcasie. Nie zaleca się też kupowania butów wąskich, w których palce stopy nie ma miejsca do prawidłowego ułożenia palców. Ludzie z haluksami powinny wykonywać regularnie specjalne ćwiczenia palców u stóp. Przede wszystkim warto dbać o odpowiednią dietę i wyeliminowanie ewentualnej nadwagi. Jeśli obserwujesz u siebie pierwsze objawy haluksów, koniecznie idź do specjalisty, który poleci ci odpowiedni środek, który zahamuje postępowanie deformacji.

Obecna medycyna oferuje różnorodne metody zapobiegania i zatrzymywania zwyrodnień. Najpopularniejsze to:

plastry na haluksy – są to środki niwelujące ból spowodowany przez deformacje. Często nasączone są specjalnymi olejkami przeciwzapalnymi;
kliny międzypalcowe – pomagają ułożyć palce i stopę w prawidłowej pozycji, dzięki czemu ograniczamy tarcie i ból powodowany przez haluksy.
peloty w kształcie litery T – są to specjalne wkładki żelowe, które utrzymują stopę w zdrowej pozycji, minimalizują nacisk i hamują rozwój wykrzywień. Rekomendowane są szczególnie dla kobiet, które często noszą wysokie obcasy.
wkładki metatarsalne – wykonane z silikonu; stosuje się je do korekcji płaskostopia poprzecznego i palucha koślawego. Wkładki te poprawiają ustawienie palucha i całej stopy.
opaski na haluksy – ten środek ma postać wkładki żelowej, która ma działanie łagodząca, niweluje otarcia i zmniejsza przeciążenia na stopie.
aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – stosuje się je przede wszystkim do profilaktyki haluksów ale też do przyspieszenia rehabilitacji po operacji (tak, tak, haluksy niestety należy operować)
Bunito duo – jest to specjalistyczna szyna, która jest stosowana zarówno po to by zapobiegać zwyrodnieniom ale też by leczyć w zalążkowej fazie haluksów. Bunito duo nie paraliżuje ruchów, jest używana zarówno w dzień jak i w nocy. Aparat Bunito duo to jedyny dwuosiowy aparat na haluksy

Kiedy leczenie zachowawcze nie daje efektów lub zostało wdrożone za późno, może się okazać, że konieczna będzie interwencja chirurga. Obecnie wykonuje się kilka rodzajów zabiegów dokonywanych w obrębie stopy dotkniętej haluksem. Część zabiegów opiera się na operacyjnej korekcji tkanek miękkich, czyli stawu i ścięgien. Inne metody to osteotomie, czyli chirurgiczne korekcje kształtu kości palców i śródstopia.

Jeśli czujesz, że stan twoich stóp wymaga poprawy, obowiązkowo pomyśl, czy twój styl życia nie jest destrukcyjny dla twoich stóp. Przeanalizuj czy ktoś z bliskich cierpiał na podobne dolegliwości. Postaraj się zrezygnować z butów na obcasie. Jeżeli masz nadwagę, pomyśl nad zmianą diety. Najważniejsza jest jednak opinia specjalisty, który fachowo zbada stopę i w razie potrzeby zaleci potrzebne środki zachowawcze. Pamiętaj, że stopy mamy jedne na całe życie. To na nich opiera się całe nasze ciało, więc musimy o nie dbać. Jeżeli czujesz bóle, dyskomfort podczas chodzenia, po całym dniu na nogach Twoje stopy są obolałe, to najwyższy czas, by zareagować. Nie pozwól, by deformacje postępowały z dnia na dzień.

Aparat korygujący haluksy

Komentarze są wyłączone.