Turystyczny termos – który najlepszy i jak go wybrać

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów
Natryskowe ocieplanie stropu pianką PUR
29 sierpnia, 2020
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak zrobić wosk
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Turystyczny termos – jaki najlepszy i jak go wybrać ?

Decydując się na wycieczkę trzeba zadbać o solidne pakowanie. Zwłaszcza jeżeli wybieramy się w góry albo czeka nas wielogodzinne zwiedzanie, warto nie zapomnieć nie tylko o zapakowaniu wody czy prowiantu, ale także zabraniu zimnego lub ciepłego napoju. Wielu z nas uwielbia wycieczki z turystycznymi termosami, które przez wiele godzin utrzymują temperaturę kawy, herbaty albo innego napoju. Które termosy są uważane za najlepsze i z jakiej przyczyny? Z reguły najbardziej interesującym nas wyznacznikiem jest czas zatrzymywania temperatury, choć równie istotna jest wytrzymałość oraz szczelność. Pośród najbardziej zananych termosów turystycznych wyróżniamy termosy firm Thermos, Stanley oraz Esbit, z uwagi na to warto je poznać.

Jaki termos turystyczny wybrać?

Chcąc wybrać termos turystyczny trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów, które mówią, czy dany produkt będzie dobry w określonych warunkach, czy nie. Ważna jest tu funkcjonalność, struktura i tworzywa, z jakich termos turystyczny jest zrobiony. Im bardziej zależy nam na trwałości, tym lepiej nabyć termosu przygotowanego z wysokiej jakości tworzyw, które nie zawierają szkodliwych substancji i korzystnie wpływają na właściwe funkcjonowanie termosu.

Najlepiej także zastanowić nad tym, aby termos był wyposażony w powłokę zewnętrzną, za pomocą której zyskamy przekonanie, że termos turystyczny nie wysunie się nam z rąk także w rękawiczkach. W zależności od tego, jak dalekie przewidujemy wycieczki, powinniśmy dobrać pojemność wybranego termosu. Z reguły turystyczne termosy dostępne są w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im mniejsza wyprawa tym mniej pojemny termos się nada. Na całodniowe wycieczki lepiej kupić większy termos.

Najistotniejszym parametrem, którym najlepiej się kierować, chcąc sprawdzić, jaki termos turystyczny wybrać jest czas zachowania ciepła lub chłodu. W tym zakresie ważny jest nie tylko sam czas utrzymania zimna bądź ciepła, ponieważ w przypadku świetnych termosów będzie to nawet pełna doba, ale także zakres temperatur. Żaden termos nie zatrznyma przez długi czas dokładnie tę samą temperaturę. Warto pamiętać, że im bardziej wypełniony termos, tym lepiej będzie on się sprawdzał. By jednak termos turystyczny okazał się użyteczny, musi posiadać dobry korek. To on odpowiada za trwałość termosu. Z reguły zamknięcia są odkręcane albo mają automatyczny przycisk. Jeżeli zamknięcie nie będzie wysokiej jakości, termos nie zatrzyma temperatury.

Szczególnie znane turystyczne termosy

W sklepach mają bardzo dużo termosów turystycznych, choć najbardziej popularne i polecane należą do trzech firm, od lat sprzedających zarówno termosy na żywność oraz termosy do napojów, a także kubki termiczne (te mniej sprawdzają podczas długich wycieczek i charakteryzują się niższą pojemnością) wysokiej jakości. Bardzo znane turystyczne termosy pochodzą z firm: Thermos, Stanley oraz Esbit. Są one szczególnie cenione przez różnych pasjonatów podróży i wycieczek. Czym wyróżniają się ich termosy?

Termosy turystyczne firma Stanley

Termosy producenta Stanley posiadają prawie wiekową tradycję produkcji. Produkowane od prawie 100 lat termosy ze stalowym wkładem są bardzo trwałe i od lat sprawdzały się w największych wyprawach. Zdaniem producenta są tak doskonałe, że mogą służyć przez wiele lat w najtrudniejszych warunkach, polegając na swoich właściwościach izolacji termicznej. Jak już wiemy, zdolność utrzymania zimna lub ciepła zależy od wielkości i napełnienia termosu oraz jego struktury. Poszczególne modele mają inne możliwości.

W przybliżeniu turystyczne termosy Stanley do posiłków lub napojów zatrzymają:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h w małych termosach do 20-24h w większych, a nawet do 40h przy największych termosach (1,3l);
  • termoizolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc izolacja termiczna w przypadku termosów turystycznych Stanley jest bardzo rozwinięta. Należy jednak pamiętać, że w każdym termosie temperatura nie jest stała i z biegiem przemijających godzin stanie się co raz wyższa/niższa.

Termosy turystyczne firma Thermos

Inną równie znaną i szczególnie polecaną firmą sprzedającą turystyczne termosy i kubki termiczne jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród tworzących termosy od wielu lat, z najwyższej jakości materiałów i surowców. Co więcej Thermos produkuje produkty we własnych fabrykach, bez pomocy firm zewnętrznych.

Produkty firmy Thermos zatrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy turystyczne firma Esbit

Niemiecka firma Esbit od lat odnosi sukcesy na rynku, w projektowaniu kolejnych obiadowych termosów oraz termosów na napoje. Ich szeroka oferta kubków i termosów zachęca pasjonatów podróży, a świetne parametry zatrzymywania zimna lub ciepła, dobra cena i jakość, zachęcają, aby co najmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit zatrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termoizolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, zachowanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach w przybliżeniu 40 °C.

Czy termos nadaje się do mycia w zmywarce?

Zapamiętajmy, że termosów oraz kubków termicznych nie powinno się myć w zmywarce. Producenci termosów wskazują, że w zmywarce można myć zaledwie korek, chociaż nie dotyczy to każdego modelu. Zazwyczaj termosów umieszczamy w zmywarce, dlatego że silne detergenty i wpływ wysokiej temperatury podczas mycia, może ujemnie wpłynąć na ich właściwość do zatrzymywania temperatury.

Termos na prezent

Komentarze są wyłączone.