Natryskowe ocieplanie stropu pianką PUR

Kubki termiczne dla każdego
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe
Turystyczny termos – jaki najlepszy oraz jak go wybrać
29 sierpnia, 2020
Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów

Ocieplanie natryskowe domu pianką PUR

Natryskowe ocieplenie pianką PUR (poliuretanową okazało się znane, dlatego że ma porządne parametry termoizolacyjne. Obecnie oceniana jest jako jeden z lepszych wśród tworzyw wykorzystywanych do ocieplania , z uwagi na to co raz chętniej pojawia się w jednorodzinnych domach, różnych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Podstawową mocną stroną, wobec której wyprzedza pozostałe materiały termoizolacyjne jest technika nakładania. Pianę PUR rozprowadza się po przestrzeni poprzez specjalny agregat. Ocieplanie natryskowe powoduje, że pianka dopasowuje się do powierzchni, dzięki czemu doskonale przywiera i układa się w zgięciach i zakamarkach. Inne materiały termoizolacyjne trzeba docinać i układać, z powodu czego ryzykujemy pojawienie się termicznych mostów i zmniejszenie właściwości izolacyjnych. Odpowiednio rozpylona pianka PUR posłuży na lata, ponieważ pomimo upływu lat nie traci swojej jakości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Wyróżniamy dwie wersje pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Każda z nich różni się od siebie strukturą i właściwościami, z uwagi na co pasują do ocieplania odrębnych części budynku. Pianka otwartokomórkowa PUR używana jest głównie do ocieplania natryskowego poddasza, dachów oraz wewnętrznych powierzchni. Doskonale sprawdzi się również w izolacji belkowych stropów, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Natomiast  zamkniętokomórkowa pianka PUR przeznaczona jest do izolacji powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Taki typ pianki PUR można również rozłożyć na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych albo np. na stropach nad zimnymi wnętrzami

Warto dodać, że piankę PUR charakteryzuje doskonała przyczepność. Dlatego bez trudu można natryskiem izolować różne, właściwie przygotowane powierzchnie, na przykład drewno albo metalowe elementy, a nawet blachę. Wskazane, żeby przed ociepleniem przestrzeń były wyszorowana z brudu, pyłu i kurzu oraz sucha.  W ten sposób zapewniamy świetną przyczepność, dzięki której pianka PUR zachowa się na wybranym miejscu. Położenie pianki PUR najbezpieczniej zostawić fachowcom. Aby wykonać natrysk poprawnie niezbędne są sprzyjające warunki, np. odpowiednia wilgoć i temperatura powietrza. Co więcej pianka poliuretanowa musi zostać ułożona równomiernie.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Rozdzielenie na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę PUR motywuje różnica właściwości i parametrów. Pianka PUR otwartokomórkowa ma gąbczastą strukturę, dzięki czemu jest bardzo plastyczna. Pianka PUR po zastygnięciu staje się półsztywna i stanowi bardzo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, lecz nie najlepiej chroni przed wodą. Co więcej pianka otwarokomórkowa PUR ma niską wagę (ok. 8-10 kg/m3), dlatego w żadnym stopniu nie obarcza konstrukcji domu. Pod względem grubości natryskiwanej warstwy jedna warstwa nie może przewyższać 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma bardzo niski współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest wysoko wodoodporna. Z tego powodu tak często używa się ją do ocieplania fundamentów. Nie jest niestety paroprzepuszczalna, a poza tym po wyschnięciu jest sztywna, co sprawia, że łatwiej ją uszkodzić.

Decydując się na piankę PUR trzeba pamiętać o innych ważnych informacjach. Pianki PUR nie są zbyt odporne na wpływ promieni UV, przez co konieczna będzie dodatkowa osłona. Ponadto w kwestii łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, więc jest to surowiec łatwopalny, choć samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do głównych plusów pianki PUR wlicza się jej łatwa i szybka aplikacja. Jej zdolność do powiększania swojej objętości i dostosowanie się do załamań i zakamarków, usuwa ryzyko utworzenia się mostków termicznych. Dodatkowo ocieplanie natryskowe pianką PUR nie pochłania dużej ilości czasu. W zestawieniu do pozostałych surowców termoizolacyjnych to najszybszy sposób ogrzania domu. Pianka szybko się układa i szybko utwardza, a przy tym pozostaje elastyczna i lekka. Dodatkowo jest mocno przyczepna, z powodu czego utrzymuje się na wielu powierzchniach, a z biegiem czasu nie traci przyczepności oraz swoich właściwości. Nie zmniejsza się, nie traci objętości, dzięki czemu się nie zniekształca. Ponadto ważne jest również to, że po poprawnej aplikacji  takiego ocieplenia natryskowego, nie tworzy żadnych substancji szkodliwych oraz pyłów. Warto dodać, że pianka PUR daje całkiem dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą przede wszystkim z jej właściwości. Za wadę możemy wziąć niską wytrzymałość na promienie UV, co dodaje nam następnych kosztów połączonych z ochroną przed UV. Inną wadą pianki PUR jest jej palność. W zależności od składników, może być bardziej lub mniej palna, ale według ogólnej oceny pianka PUR mieści się w klasie E, co oznacza, że pali się, choć jest samogasnąca. Także w tym przypadku można zastosować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę w razie pożaru. Najczęściej jednak tym, co sprawia, że pianka PUR traci właściwości termicznej izolacji jest niepoprawny natrysk, niewłaściwe utworzenie pianki albo nałożenie za chudych warstw izolacyjnych. Ze względu na to w celu natryskowego ocieplenia pianką PUR lepiej zatrudnić profesjonalistów.

Ocieplanie pianką

Komentarze są wyłączone.