Turystyczny termos – jaki najlepszy oraz jak go wybrać

Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów
Natryskowe ocieplanie stropu pianką PUR
29 sierpnia, 2020
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak zrobić wosk
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe

Termos turystyczny – jaki najlepszy i jak go znaleźć ?

Decydując się na podróż trzeba zadbać o solidne przygotowanie. Zwłaszcza jeśli wybieramy się w góry albo planujemy długie zwiedzanie, warto pamiętać nie tylko o zabraniu prowiantu czy wody, ale też zimnego lub ciepłego napoju. Wielu z nas uwielbia podróżowanie z turystycznymi termosami, które przez długi czas utrzymują chłód lub ciepło herbaty, kawy albo innego napoju. Jakie termosy są uznawane za najlepsze i z jakiej przyczyny? Przeważnie najbardziej interesującym nas kryterium jest czas utrzymywania zimna lub ciepła, chociaż równie istotna jest szczelność i wytrzymałość. Wśród najbardziej zananych turystycznych termosów znajdują się termosy firm Thermos, Stanley oraz Esbit, z tego względu warto je poznać.

Jaki turystyczny termos wybrać?

Wybierając turystyczny termos nalepiej popatrzeć na parę istotnych kryteriów, jakie zaważą na tym, czy termos będzie dobry w określonych warunkach, czy nie. Istotna jest tu praktyczność, budowa i materiały, z jakich termos turystyczny jest zrobiony. Im silniej zależy nam na trwałości, tym lepiej szukać termosu przygotowanego z dobrej jakości materiałów, jakie nie mają niebezpiecznych substancji i pozytywnie oddziałują na dobre działanie termosu.

Warto też zastanowić nad tym, żeby termos miał powłokę zewnętrzną, dzięki której uzyskamy pewność, że termos turystyczny nie wysunie się nam z rąk także w rękawiczkach. W zależności od tego, jak dalekie przewidujemy wędrówki, powinniśmy dobrać pojemność wybranego termosu. Przeważnie turystyczne termosy dostępne są w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im krótsza wycieczka tym mniej pojemny termos się nada. Na wielogodzinne wycieczki powinno się wybrać pojemny termos.

Najważniejszym parametrem, którym najlepiej się kierować, chcąc zdecydować, który turystyczny termos wybrać jest rzecz jasna czas zachowania temperatury. W tym przypadku ważny jest nie tylko sam czas utrzymania zimna bądź ciepła, bo w przypadku najlepszych termosów może to być nawet pełna doba, ale też zakres temperatur. Nie ma termosu, który zachowa przez długi czas tą samą temperaturę. Warto też dodać, że im bardziej wypełniony termos, tym dłużej będzie on się sprawdzał. Żeby termos turystyczny był użyteczny, musi mieć właściwy korek. To on odpowiada za trwałość termosu. Przeważnie nakrętki są odkręcane albo mają automatyczny przycisk. Jeżeli zamknięcie nie będzie dobrej jakości, termos nie zatrzyma temperatury.

Najbardziej polecane turystyczne termosy

Na rynku możemy znaleźć bardzo dużo turystycznych termosów, chociaż najbardziej znane i renomowane pochodzą od 3 firm, od lat sprzedających tak samo termosy na żywność oraz termosy do napojów, a do tego termiczne kubki (te gorzej spisują się w trakcie długich wycieczek i charakteryzują się niższą pojemnością) wysokiej jakości. Najbardziej znane turystyczne termosy pochodzą z firm: Thermos, Stanley oraz Esbit. Są one szczególnie cenione wśród różnych pasjonatów wycieczek i podróży. Czym charakteryzują się ich termosy?

Termosy firmy Stanley

Termosy producenta Stanley posiadają prawie wiekową tradycję produkcji. Produkowane od prawie 100 lat termosy ze stalowym wkładem są całkiem wytrzymałe i przez lata sprawdzały się w dalekich wyprawach. Zdaniem producenta są tak niezawodne, że dadzą radę przetrwać długie lata w ciężkich warunkach, polegając na swoich właściwościach izolacji termicznej. Jak już wiemy, umiejętność zatrzymania ciepła lub zimna zależy od napełnienia i wielkości termosu oraz elementów struktury. Poszczególne modele różnią się, więc od siebie możliwościami.

W zależności od modeli turystyczne termosy firmy Stanley do napojów lub posiłków zatrzymają:

  • termoizolację cieplną – od 12h w mniejszych termosach do 20-24h w średnich, a nawet do 40h przy największych (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać termoizolacja w przypadku turystycznych termosów Stanley jest naprawdę bardzo wysoka. Należy jednak wiedzieć, że w każdym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z upływem przemijających godzin będzie stawała się nieco wyższa/niższa.

Termosy firmy Thermos

Inną równie znaną i mocno zalecaną firmą produkującą turystyczne termosy i termiczne kubki jest firma Thermos. To jedna z największych firm projektujących termosy od lat, z porządnych surowców i materiałów. Ponadto Thermos tworzy produkty we własnych fabrykach, bez pomocy innych firm.

Produkty marki Thermos zachowują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy firmy Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat zdobywa sukcesy w tworzeniu kolejnych termosów obiadowych oraz termosów na picie. Ich szeroka gama kubków i termosów zachęca pasjonatów podróży, a bardzo dobre właściwości utrzymywania ciepła lub zimna, jakość i dobra cena, zachęcają, żeby co najmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit zachowują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, zachowanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6 godzinach, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach mniej więcej 40 °C.

Czy termos można czyścić w zmywarce?

Przyjmijmy do wiadomości, że termosów oraz kubków termicznych nie powinno się myć w zmywarce. Producenci termosów wskazują, że w zmywarce można myć zaledwie korek, choć nie dotyczy to każdego modelu. Przeważnie termosów nie wkładamy do zmywarki, ponieważ mocne detergenty i wpływ wysokiej temperatury w trakcie czyszczenia, może destruktywnie wpłynąć na ich właściwość do zachowania temperatury.

Termos Thermos

Komentarze są wyłączone.