Turystyczny termos – jaki najlepszy i jak go wybrać?

Beyond – najlepsza lampa do wybielania zębów
21 września, 2020
Firma sprzątająca
28 września, 2020

Turystyczny termos – jaki najlepszy i jak go wybrać?

Termos turystyczny – jaki najlepszy i jak go znaleźć?

Decydując się na wycieczkę powinniśmy zatroszczyć się o porządne pakowanie. Szczególnie jeżeli jedziemy w góry lub planujemy czasochłonne zwiedzanie, warto pamiętać nie tylko o zaopatrzeniu prowiantu czy wody, ale także zabraniu zimnego lub ciepłego napoju. Wiele osób ceni sobie podróżowanie z termosami turystycznymi, które przez długi czas utrzymują ciepło lub chłód kawy, herbaty lub innego napoju. Które turystyczne termosy są uważane za najlepsze i dlaczego? Zwykle szczególnie interesującym nas wyznacznikiem jest czas zatrzymywania zimna lub ciepła, chociaż tak samo ważna jest wytrzymałość oraz szczelność. Wśród najbardziej popularnych turystycznych termosów znajdują się termosy firm Thermos, Stanley i Esbit, dlatego warto je poznać.

Który turystyczny termos wybrać?

Wybierając turystyczny termos powinniśmy popatrzeć na kilka istotnych elementów, jakie zaważą na tym, czy termos turystyczny nada się w konkretnych warunkach, czy też nie. Istotna jest tutaj wygoda, forma i surowce, z których termos jest zrobiony. Im mocniej zależy nam na trwałości, tym powinniśmy szukać termosu stworzonego z najlepszej jakości tworzyw, jakie nie mają szkodliwych substancji i dodatnio wpływają na dobre funkcjonowanie termosu turystycznego.

Najlepiej także pomyśleć o tym, by termos posiadał zewnętrzną powłokę, za pomocą której mamy przekonanie, że termos nie ucieknie się nam z dłoni również w rękawiczkach. W zależności od tego, jak dalekie planujemy wycieczki, powinniśmy dobrać obszerność wybranego termosu. Zwykle termosy turystyczne znajdziemy w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im krótsza wyprawa tym mniej pojemny termos się nada. Na długie wycieczki powinno się wybrać pojemny termos.

Najważniejszym parametrem, jakim lepiej się kierować, chcąc dowiedzieć się, jaki turystyczny termos wybrać jest oczywiście czas zatrzymania chłodu lub ciepła. W tym przypadku istotny jest nie tylko czas utrzymania ciepła bądź zimna, ponieważ w przypadku najlepszych termosów będzie to nawet pełna doba, ale także zakres temperatur. Nie ma termosu, który zachowa przez wiele godzin dokładnie tę samą temperaturę. Warto nie zapominać, że im bardziej wypełniony termos, tym dłużej będzie on pełnił swoje zadanie. Aby turystyczny termos stał się użyteczny, musi posiadać właściwy korek. To od niego zależy trwałość termosu. Zwykle korki są zakręcane lub mają automatyczny przycisk. Jeżeli zamknięcie nie będzie szczelne, termos nie zachowa temperatury.

Szczególnie znane termosy turystyczne

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo turystycznych termosów, chociaż najbardziej popularne i renomowane należą do 3 firm, od lat produkujących zarówno termosy na żywność oraz termosy do napojów, a do tego termiczne kubki (te mniej spisują się podczas wielogodzinnych wycieczek i charakteryzują się mniejszą pojemnością) wysokiej jakości. Najbardziej znane termosy turystyczne pochodzą z firm: Thermos, Stanley i Esbit. Są one bardzo cenione przez różnych wielbicieli podróży i wycieczek. Czym cechują się ich turystyczne termosy?

Termosy firmy Stanley

Termosy producenta Stanley posiadają prawie wiekową tradycję produkcji. Projektowane od niemal 100 lat termosy ze stalowym wkładem są niezwykle trwałe i od lat uczestniczą w dalekich wyprawach. Według producenta są tak trwałe, że dadzą radę służyć przez długie lata w ciężkich warunkach, nie tracąc na swoich zdolnościach izolacji termicznej. Jak już wiemy, umiejętność zatrzymania temperatury zależy od wielkości i napełnienia termosu turystycznego oraz jego struktury. Wszystkie modele różnią się, więc od siebie możliwościami.

W przybliżeniu termosy turystyczne firmy Stanley do napojów lub posiłków zatrzymają:

  • termoizolację cieplną – od 12h w małych termosach do 20-24h w większych, a nawet do 40h przy największych termosach (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać izolacja termiczna w przypadku turystycznych termosów Stanley jest bardzo rozwinięta. Trzeba jednak wiedzieć, że w każdym termosie temperatura nie jest stała i z biegiem kolejnych godzin stanie się co raz wyższa/niższa.

Termosy firmy Thermos

Drugą tak samo znaną i szczególnie polecaną firmą projektującą termosy turystyczne i termiczne kubki jest firma Thermos. To jedna z największych firm produkujących termosy od lat, z najwyższej jakości surowców i materiałów. Ponadto Thermos produkuje termosy we własnych fabrykach, bez udziału firm zewnętrznych.

Produkty firmy Thermos zachowują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Termosy firmy Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat odnosi sukcesy w tworzeniu swoich obiadowych termosów oraz termosów na picie. Ich obszerna oferta kubków i termosów zachęca pasjonatów podróży, a doskonałe właściwości zatrzymywania temperatury, dobra cena i jakość, zachęcają, by co najmniej przetestować ich produkty.

Termosy Esbit zachowują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, utrzymanie ciepła dla napoju ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach w przybliżeniu 40 °C.

Czy termos można czyścić w zmywarce?

Zapamiętajmy, że kubków termicznych oraz termosów nie powinno się myć w zmywarce. Producenci niektórych termosów mówią, że w zmywarce da się myć zaledwie korek, ale nie tyczy się to wszystkich modeli. Zazwyczaj termosów nie wkładamy do zmywarki, ponieważ mocne detergenty i wpływ wysokiej temperatury podczas mycia, może ujemnie wpłynąć na ich umiejętność do zatrzymywania temperatury.

termos turystyczny

Komentarze są wyłączone.