Najem okazjonalny – poświadczenie u notariusza

dj na wesele dj łódź dj na imprezy
Organizowanie imprezy – dobry DJ nie jest zły
10 kwietnia, 2017
wynajem ekranów LED obsługa imprez masowych telebimy wynajem
Jaki ekran LED wybrać? Wielkość, jasność i jakość
13 kwietnia, 2017

Najem okazjonalny – poświadczenie u notariusza

kancelaria notarialna notariusz toruń notariusz usługi

kancelaria notarialna notariusz toruń notariusz usługi

Najem okazjonalny – jak powinno przebiegać wynajmowanie mieszkania?

Wynajmowanie jakiegokolwiek lokalu czasami może być powiązane z różnorakimi, a momentami nawet niezwykle niebezpiecznymi komplikacjami. Na stronach poświęconych mieszkaniom do wynajęcia aż roi się od ciekawostek na temat fałszywych mieszkańców i nieuczciwych wynajmujących. Porozcinane meble i akcesoria meblowe, wyrwane siłą podłogi, zalane wszystkie pomieszczenia, brak realnej możliwości wyrzucenia mieszkańców na skutek ciąży lokatorki – to oczywiście wybrane przypadki. Przez cały ten czas mieszkańcy czuli się naprawdę bezkarni, bowiem w części przypadków przyjmowali umowy na czas nieokreślony. Jeżeli wynajmujący z dowolnego powodu chciał wyswobodzić się od lokatorów, na starcie musiał przekazać im wypowiedzenie z właściwym wyprzedzeniem, a później mógł prosić o eksmisję. Opisana sprawa mogła utrzymywać się jednak przez wiele lat, np. na skutek okresu jesienno-zimowego, w trakcie jakiego w ogóle nie wolno eksmitować lokatorów bądź z powodu oczekiwania na lokum socjalne przyznawane przez miasto. Z innej strony to wynajmujący niejednokrotnie nie podpisywali umów, obarczali istotnymi sumami za remonty wszystkich domowników lub wcale nie przekazywali z powrotem kaucji. Kaucja jest za każdym razem zwrotna i właściciel lokalu prywatnego ma z niej podejmować pieniądze wyłącznie w przypadku sporych uszkodzeń w mieszkaniu wcale nie powiązanych z codziennym użytkowaniem albo w takiej sytuacji, gdy użytkownik nie wyrówna całościowych opłat połączonych z eksploatowaniem domu, m in. krótko mówiąc nie zapłaci za media.

Skala przedmiotu sprawy spowodowała wkroczenie tzw. wynajmu okazjonalnego, jaki ma zapewniać korzystniejsze zabezpieczenie zarówno dla właściciela mieszkania, jak i dla domownika. Jest ona aktualna jedynie w przypadku zatwierdzenia jej u notariusza. Inaczej jest najzwyczajniej w świecie nieważna i nie będzie możliwości do niej sięgać. Wynajem okolicznościowy to strategia dzierżawienia domów skierowana do osób prywatnych, jakie do tej pory istniały w szarej strefie, więc wynajmowały domy bez żadnych umów i jednocześnie w zasadzie nie prowadzą w tym profilu działalności gospodarczej. Muszą to być też osoby, jakie wypożyczają lokale na okres nie dłuższy niżeli 10 lat.

Co jest niezbędne do podpisania umowy najmu okazjonalnego?

Głównie deklarację użytkownika, w jakim wskazuje mieszkanie, do jakiego musi koniecznie przewieźć wszystkie swoje rzeczy w przypadku wypowiedzenia umowy lub eksmisji. Absolutnie nie chodzi w tym miejscu o kaprysy wynajmującego, więc sprawy, gdy bez uprzedzenia przemyka on do lokalu oraz przekazuje, że na następny dzień wszyscy lokatorzy muszą się wyprowadzić. Głównie pierwsze – w ogóle nie jest to równoznaczne z prawem, zaś po drugie – wynajmującego również dotyczą pewne przepisy. Posiadacz mieszkania własnościowego musi mieć ważny motyw, ażeby uznać, iż wymogi umowy zostały nadwyrężone.

Konieczna jest również aprobata właściciela domu, do jakiego lokator ma się wyprowadzić w trakcie konfrontacyjnej sytuacji (zwłaszcza w trakcie eksmisji). Spora liczba mieszkańców ma dom rodzinny bądź lokum, które na własną rękę komuś dzierżawią. Mogą w umowie napisać dodatkowo adres zameldowania. Wszelakie umowy, jakie wcale nie mają tych zaświadczeń, nie będą potwierdzane poprzez notariuszy – nie spełniają bowiem fundamentalnych zaleceń.

Jakie są odpłatności powiązane z zatwierdzeniem umowy najmu u notariusza? W przypadku notariuszy z Torunia jest to zwykle 1/10 zasadniczego nagrodzenia za pracę zarobkową. W sumie nie jest to więc kwota rujnująca, a kancelarie notarialne niejednokrotnie gwarantują swoje usługi w atrakcyjnych cenach. Odpłatność zawsze tyczy się właściciela, a mianowicie osoby jaka jest posiadaczem domu. W przypadku kiedy właściciel próbuje obciążyć nas ową opłatą (oraz między innymi kaucją w wielkości 15-krotności comiesięcznego czynszu wynajmu…), wówczas lepiej zrezygnować z najmu. W interesie prywatnego właściciela jest ubezpieczenie się przed przykrościami z domownikiem, jednakże w przypadku kiedy ktokolwiek na starcie posiada przytoczone żądania, wówczas korzystniej odpuścić niżeli niebawem nie dostać „zwrotnej kaucji”. A co nie mniej znaczące – jednomyślnie z prawem kaucja nie powinna być większa aniżeli 6-krotność czynszu wynajmu. Jeżeli mamy wątpliwość co do wynajmującego, ale chcemy znalezione mieszkanie wypożyczyć, bezwarunkowo musimy wykonać (i wydrukować) zdjęcia prezentujące wygląd lokalu mieszkalnego przed wprowadzeniem się. Wszelkie konflikty w owej sprawie będziemy mieli możliwość swobodnie rozwiązać analizując wygląd lokalu mieszkalnego z fotografii z teraźniejszym, w jakim znajduje się po przeprowadzce.

„Dzierżawca posiada prawo w spisanej umowie dopominać się stałych miesięcznych należności” (bez możliwości ich powiększenia, w przypadku kiedy mieszkaniec nie zgodzi się na to) – takie wskazanie usłyszymy od wybranego notariusza z Torunia. Właściciel lokalu prywatnego odbiera od użytkownika czynsz najmu, czynsz administracyjny (jest całkowicie oddawany do spółdzielni) i podejmuje od niego opcjonalnie zapłatę za, np. Internet, w przypadku kiedy umowa była poświadczona przez właściciela lokalu).

Posiadacz mieszkania własnościowego musi wskazaną okoliczność zgłosić do urzędu skarbowego i zapłacić podatek za dochód, który powstaje z wypożyczanego domu. Aktualnie odpłatność taka liczy 8,5%, więc bynajmniej nie jest nadzwyczaj wysoka. Właściciel domu ma 14 dni od podjęcia wynajmu na przekazanie do urzędu właściwego oświadczenia. Jeżeli wciągnął Cię ten tekst, to kliknij w link tutaj – www.notariusze-torun.eu

Komentarze są wyłączone.