Projekty ogrodów – Toruń Bydgoszcz

mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości
Nieruchomości Toruń – jak kupić dom
30 sierpnia, 2020
Kurs angielskiego - szkoła językowa Toruń
Angielski Toruń
30 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza

Do zaprojektowania ogrodu potrzeba czasu i dobrego przygotowania. Nim ogród będzie wspaniałym miejscem, gdzie odpoczynek będzie sprawiał przyjemność, dzięki przyjaznej atmosferze, budowanej przez obecność pięknych roślin, drzew i krzewów, należy zadbać o fundamenty i zacząć projektowanie ogrodu od zera. W jakim stylu ogród ma zostać stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich zaadaptują się w naszym klimacie? I najistotniejsze: w jaki sposób rozmieścić je w dostępnej przestrzeni, by nie było ich, ani za dużo, ani za mało? Zanim przystąpimy do działania, dobrze jest mieć przygotowany plan.

PLAN ZAKŁADANIA OGRODU

Analiza terenu

Głównym elementem, na jaki w szczególności należy zwrócić uwagę, jest teren, na którym ma powstać ogród. Trzeba zgromadzić wszystkie informacje dotyczące tego, jak wygląda przestrzeń, jakie ma granice i co już jest na niej dostępne. Ta wiedza pozwoli ocenić, jakie jakich możliwości dostarcza teren. Co ważne, dobrze jest zorientować się we wszelkich czynnikach, jakie wpłyną na ukształtowanie ogrodu. Będą to nie tylko nasłonecznienie, warunki gleby, podwyższenia czy obniżenia terenu, ale również sposób spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed rozpoczęciem pierwszych prac nad ogrodem, trzeba również wiedzieć, jakie będzie przeznaczenie ogrodu. Projektowanie ogrodu zależne jest od takich czynników jak to, czy ogród ma jedynie ładnie wyglądać, być sferą wypoczynkową, czy obszarem, gdzie domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę należy wziąć również to, czy w ogrodzie będą przebywać zwierzęta i dzieci oraz czy musi być przystosowany dla osób niepełnosprawnych i starszych. Ponadto dobrze jest ocenić, czy konieczne będzie miejsce na spotkania towarzyskie (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas posiadanie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy chcemy wyodrębnić przestrzeń na ogródek warzywny lub sad. Wszystko to warto oszacować w oparciu o zaplanowany budżet.

Podział funkcjonalno-przestrzenny

Kolejnym etapem projektowania ogrodu, jest rozplanowanie wszystkich chcianych elementów w przestrzeni. Z tego powodu ogród dzieli się z uwagi na funkcjonalność. Rozplanowanie wybranych elementów, jest znaczące, by ogród stał się atrakcyjny, a jednocześnie zachowywał porządek i dawał użytkownikom zupełną swobodę. Należy zatem wyznaczyć poszczególne części ogrodu i nakreślić gdzie będzie miejsce na grill, a gdzie będą huśtawki dla dzieci lub basen. Należy jednak pamiętać, by unikać surowych granic. Fragmenty właściwie zaprojektowanego ogrodu, przenikają się nawzajem i stanowią harmonijną całość.

Plan komunikacji

Projektowanie ogrodu wymaga także troski o możliwość wygodnego poruszania się. Warto zastanowić się, w jaki sposób złączyć poszczególne części ogrodu oraz wejścia (np. do garażu czy domu). Tutaj kluczowe jest wyznaczenie podjazdu, bramy i furtek, a także ścieżek, które złaczą wszystkie te elementy w harmonijną całość. Warto pamiętać, by nie przesadzić z ilością ścieżek, ale również, by nie wykonać ich za mało. Na tym etapie można także wybrać rodzaj nawierzchni, jaka posłuży do wykonania ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap powinien być już ścisłym planem tego, jakie rośliny i wyposażenie będą konieczne, by otrzymać ogród w upragnionym stylu. Dużą pomocą w tym przypadku mogą okazać się dobre książki, portale internetowe lub wiedza specjalisty. Szkic stworzony w oparciu o schemat funkcjonalno-przestrzenny warto kreować od ogółu do szczegółu, zaczynając od największych elementów jak drzewa, a kończąc na mniejszych roślinach ozdobnych. Także dopasowanie mebli i wyposażenia ogrodowych, powinno być celne w stosunku do zaplanowanego efektu tak, by powstała harmonijna kompozycja, odpowiadająca potrzebom i założeniom projektu.

Systemy ogrodowe

W oparciu o wiedzę, gdzie pojawią się poszczególne elementy ogrodu, można rozplanować położenie systemów nawadniania, pozbywania się nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, by woda dostawała się do skupisk drzew, krzewów i roślin, ale jednocześnie nie zatapiała ich przesadnie oraz, by kable elektryczne docierały do altany czy tarasu, a ścieżki stawały się widoczne.

Realizacja projektu ogrodu

Dopiero po przygotowaniu kompleksowego projektu ogrodu, można podjąć się jego realizacji. Przygotowanie przestrzeni, gleby oraz instalacja systemów wodnych i elektrycznego odbędą się w pierwszej kolejności. W trakcie sadzenia roślin trzeba pamiętać o tym, by umieszczać je we właściwych odstępach, dlatego że wszystkie mają inne tempo wzrostu i mogłyby wzajemnie się zagłuszać.

DLACZEGO DO PLANOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów mają specjalistyczną wiedzę na temat świata roślin. To właśnie projektant pomoże właściwie dopasować je do wizji klienta. Projektant przekaże też istotne rady na temat wymagań siedliskowych roślin i pielęgnacji, a dodatkowo oceni, jakie wielkości uzyskają w przyszłości drzewa i krzewy. Jego praca opiera się także na wiedzy na temat uwarunkowań gleby i ukształtowania terenu. Projektant kompleksowo przeprowadzi nas przez wszystkie etapy projektowania ogrodu i dopilnuje ich właściwego przebiegu.

Ponadto wiele firm specjalizujących się w zakładaniu ogrodów oferuje całoroczne usługi pielęgnacji oraz serwisu sezonowego systemów nawadniających i energetycznych. Dzięki temu, klient może liczyć na wsparcie z ich strony, by raz zaprojektowany ogród, mógł spokojnie rosnąć i cieszyć na lata.

Komentarze są wyłączone.