Nieruchomości Toruń – jak kupić dom

sklepy internetowe toruń -tworzenie sklepów woo commerce
Sklep internetowy – jak otworzyć
30 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza
Projekty ogrodów – Toruń Bydgoszcz
30 sierpnia, 2020
mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości

mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości

Kupujemy dom. O tym należy pamiętać.

Zamieszkanie w domu dla większości jest spełnieniem wieloletnich marzeń. Po okresie życia w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Miesiącami czytamy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Ofert jest wiele. Jak w tym natłoku odszukać tę,która w pełni nas zadowoli i nie będzie oznaczała dodatkowych opłat? Kilka spraw należy bardzo dokładnie przemyśleć.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego trzeba zacząć. Jeżeli Twoja rodzina to model 2+2 to całkiem możliwe, że nie potrzebujesz nieruchomości z 8 sypialniami. Natomiast jeśli cenisz sobie wielopokoleniowy charakter rodziny, domek mający około sześćdziesięciu m² będzie za mały i odczujecie brak miejsca. Przemyśleć należy też sprawę stanowiska garażowego. Obecnie jedno stanowisko często jest niewystarczające, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy rozbudowę istniejącego już garażu. Przemyśleć trzeba też rozmiar działki. Za duża może być trudna do utrzymania. Niewielka będzie utrudniać wiele rzeczy, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. We wstępnych przemyśleniach należy uściślić ogólne położenie. Nie wszystkim odpowiadają przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy bliźniakami. Jeżeli szukamy czegoś bardziej cichego powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – związane jest to jednak z dłuższym dojazdem do centrum.

Nowy czy stary dom

Zarówno decyzja zakupu nowego budynku, jak i starego, ma swoje plusy i minusy. Możemy sami zabrać się za wybudowanie lub kupić nieużywany budynek od dewelopera. dom pozwala nam spełnić konkretne wizje związane z zastosowaną technologią, a dodatkowo dochodzi poczucie komfortu. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje zalety. Najczęściej znajduje się on w rozplanowanej lokalizacji. Umożliwia to dokładnie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy autokomisie. Wybudowane w ubiegłym wieku, domy mają swój urok i klimatyczne pomieszczenia. Bardzo często okazuje się, że wyremontowanie takiego budynku pochłonie sporo pieniędzy.

Więcej o lokalizacji

Położenie jest kluczowe. Dom nie stoi w próżni. Bardzo ważna jest droga dojazdowa. Przeanalizować należy do kogo ona należy, czy jest ogólnodostępna. Wszystkie niejasności mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne spięcia. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z opłatami.

Okolica wpływa na koszt. Kwestię tę można przedstawić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki budowlane leżące na terenie miasta są znacznie droższe niż te, które znajdują się poza jego granicami. Wystarczy skonfrontować koszt nieruchomości na Wrzosach czy w Grębocinie i zbliżoną nieruchomość w Lubiczu, czy Wielkiej Nieszawce. Może okazać się, że będą to rzeczywiście znaczące sumy i w takim przypadku warto przemyśleć opcję dłuższego dojazdu do pracy.

Zwracamy uwagę na stan prawny

Jest to najważniejsza kwestia do sprawdzenia. W pierwszej kolejności trzeba zbadać, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Tę informację znajdziemy w dziale czwartym księgi wieczystej, dotyczącym hipoteki. Należy przestudiować też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Wnikliwe przeanalizowanie dokumentów przed zakupem, to mniej problemów prawnych w przyszłości. Na uwadze należy mieć też to że każdy dom musi zostać odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

Stan techniczny

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo szczegółowo zbadać, jak wygląda on od strony technicznej. Projekt budowy jest dokumentem, w którym powinny zostać zawarte wszelkie informacje dotyczące budynku, pomieszczeń, dokładnego metrażu. Stan techniczny musi ocenić fachowiec. Nie warto na tym oszczędzać albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy wszelkie usterki. Najgorsze są pęknięcia ścian, bo mogą one oznaczać wadę fundamentów. Kolejną sprawą o której trzeba pamiętać to wilgoć i grzyb. Pozbycie się zagrzybienia wymaga specjalistycznych preparatów i sporo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu spośród nas ważna jest też kwestia ogrzewania. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, należy zastanowić się nad alternatywnymi sposobami. Musimy zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z metod. Jeśli kupiliśmy używany dom, to trzeba upewnić się, czy jest on ocieplony.

Zakup domu to ważna życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo bywa, że za pośpiech przyjdzie nam dużo zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo starannie należy przyglądać się wszystkim dokumentom związanym z nieruchomością. W przypadku używanego budynku trzeba koniecznie sprawdzić stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na fachowcach.

Mieszkania na wynajem Toruń

Komentarze są wyłączone.