Radiologia u stomatologa

Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis
Klimatyzacja do biura – Montaż i serwis
29 sierpnia, 2020
Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Nowoczesne zabiegi w stomatologii
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Zdjęcia RTG zębów u dentysty

Radiologia u stomatologa służy tak naprawdę szczegółowej diagnostyce problemu. Stomatolodzy przeprowadzają RTG, żeby mogli uzyskać konieczne dane dotyczące ułożenia i zdrowia zębów w jamie ustnej. Zwykle dzięki temu następuje dostrzeżenie problemów, niedostępnych dla oka, w trakcie zwyczajnego przeglądu kontrolnego.

Radiologia u stomatologa to nic innego jak rentgen zębów. Zwykle takie prześwietlenia występują w dwóch rodzajach – wewnątrzustne oraz zewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, czyli zdęcie punktowe zapisuje obraz 2-3 zębów. Plusem zdjęcia punktowego jest to, że szczegółowo pokazuje pojedyncze zęby, co upraszcza dentyście diagnozę. Z drugiej strony rentgen zębów zewnątrzustne uwidacznia cały komplet zębów. Tutaj są dwa typy zdjęcie pantomograficzne odsłania umiejscowienie zębów względem siebie oraz względem szczęki i zdjęcie cefalometryczne, boczne, jakie przedstawia obraz zatoki przynosowej, tkanek miękkich oraz podniebienia twardego.

Jakie są wskazania do wykonania badań rentgenowskich w stomatologii

RTG zębów u stomatologa konieczne są dla wielu działów stomatologii. Najczęściej, specjalistycznego skorzystania z rentgena, dentysta potrzebuje w chirurgii stomatologicznej, implantologii, protetyce, ortodoncji i w leczeniu kanałowym (endodoncja).

Radiologia zębów sprawdza się diagnostyce chorób zębów, dziąseł, tkanek okołowierzchołkowych, stanów zapalnych, zmian w obrębie kości – w tym torbiele, martwica, zwapnienia – oraz zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia rentgenowskie uznaje się też jako stały element przed zabiegami i leczeniem, które potrzebują uprzedniego rozpoznania położenia zębów. Dzięki temu stomatolog ortodonta diagnozuje potrzebę noszenia aparatu na zęby, a protetyk stwierdza, jak rozległą przerwę powstałą po utraceniu zęba albo zębów, należy uzupełnić.

Jeżeli pacjent uległ nieszczęśliwemu wypadkowi albo doznał urazu zębów lub szczęki, dentysta też kieruje go na podjęcie radiologicznych badań. RTG zębów uwidacznia  ewentualne błędy czy powikłania – np. wskaże narzędzie, jeśli utkwiło wewnątrz kanału zęba, a także jest niezbędnym elementem diagnostyki nowotworów.

Zazwyczaj dentysta zleca powtórzenie badań radiologicznych po ukończeniu leczenia, aby sprawdzić jego efekty.

Jak wygląda wykonanie rentgen zębów u stomatologa?

Współcześnie często w gabinetach dentystycznych przeprowadza się zdjęcia radiologiczne na miejscu od razu w czasie wizyty. To ogromne ułatwienie dla pacjentów, dlatego że nie muszą umawiać się na kolejną wizytę, czy specjalnie zgłaszać się do pracowni radiologicznej. Pomimo obaw pacjentów zrobienie zdjęcia radiologicznego zębów nie sprawia bólu i nie wymaga od pacjenta przygotowań. Można normalnie zjeść posiłek, napić się i wziąć swoje leki.

Jedynym wymaganiem przed badaniem RTG zębów jest pozbycie się wszystkich metalowych przedmiotów ze strefy twarzy i szyi. Zatem na rentgen u stomatologa trzeba przyjść bez biżuterii i spinek, a minutkę przed zabiegiem należy ściągnąć okulary, protezy oraz aparaty słuchowe.

Samo przeprowadzenie zdjęcia RTG zębów u stomatologa trwa raptem kilka sekund, zwłaszcza, że przy postępie technologii, zwykle jest to już RTG cyfrowe. Warto zauważyć, że dentysta, wykonujący rentgen omawia z pacjentem szczegóły oraz informuje go o wszystkich etapach badania.

Zdjęcia rentgenowskie wywołują niepokój, co do promieniowania. Promieniowanie X, jak powszechnie wiadomo, szkodzi organizmowi, ale nie trzeba się martwić, dlatego że w czasie wykonywania prześwietlenia rentgen zębów u stomatologa, nie stanowi ono zagrożenia dla zdrowia. Organizm przyswaja znikomą dawkę, a ponadto każdy pacjent ma na sobie specjalny fartuch ochronny. Nie powinno się jednak zapisywać się na rentgen zbyt często, co najwyżej co pół roku, dlatego trzeba nie zapominać, kiedy robiło się je ostatnim razem. Prześwietleń RTG powinny unikać ciężarne kobiety, bez względu, czy mają je mieć wykonane dla stomatologa czy innego lekarza. Jeżeli to nie jest niezbędne lepiej, by ciężarna zrezygnowała z badania.

Zalety cyfrowego RTG w stomatologii.

Z uwagi na to, że rentgen zębów da się zrobić w gabinecie dentystycznym w metodą cyfrową, dobrze wspomnieć plusy takiego rozwiązania. Dotychczas rolę nośnika rentgena pełniła klisza, która z reguły wymagała znaczną ilość miejsca i mogła bez trudu ulec zniszczeniu lub uszkodzeniu.

W przypadku stomatologicznego rentgena w formie cyfrowej nie ma takich problemów, dlatego że pliki można bezpiecznie zachować w pamięci komputera. To ważna zaleta, dlatego że pozwala ona na przesłanie obrazu prześwietlenia RTG w wybrane miejsce, bez przymusu noszenia całkowitej dokumentacji badań radiologicznych. Stomatolog może je zobaczyć i dowolnie powiększać zdjęcie. W takiej formie RTG jest znacznie wytrzymalsze, bo trudno je uszkodzić.

Warto wspomnieć, że metoda radiologii cyfrowej oznacza też rezygnację z wydzielania odpadów, które powstają na skutek używania klisz rentgenowskich.

To badanie jest niezwykle szczegółowe i świetnie sprawdza się w diagnostyce stomatologicznej.

Stomatolog Toruń

Komentarze są wyłączone.