Klimatyzacja do biura – Montaż i serwis

depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak zrobić wosk
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny
Radiologia u stomatologa
29 sierpnia, 2020
Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis

Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis

Klimatyzacja jest rozwiązaniem co raz chętniej stosowanym niejedynie w biurach, ale także w domu. Z roku na rok, zakup klimatyzatora staje się co raz bardziej osiągalna dla każdego. Klimatyzator w domu ma pozytywny wpływ przede wszystkim na temperaturę pomieszczeń, ale również na stopień wilgoci i jakość powietrza. Co raz częściej klimatyzator jest także użytkowany zimą jako urządzenie grzewcze. Nikogo zatem nie dziwi jego przyrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja korzystnie wpływa na jakość powietrza w domu, dzięki zawartym filtrom, które wychwytują szkodliwe cząstki alergenów, kurzu czy pyłków. To sprawia, że poza kontrolą temperatury, klimatyzator wspiera oczyszczanie powietrza. Nie należy jednak zapominać o wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie powinna jej zastępować. Wspólna praca klimatyzacji oraz właściwa wentylacja zmniejsza ryzyko zawilgocenia budynku, co sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów.

Najkorzystniejsze warunki działania

Człowiek najlepiej funkcjonuje w dogodnych warunkach. Optymalna temperatura waha się pomiędzy 24 a 27°C. Również poziom wilgoci ma znaczenie i najlepiej aby mieścił się w granicach 40-60%. To są najbardziej dopasowane warunki, w jakich ciało się nie poci i jednocześnie nie marznie.

Do regulacji temperatury trzeba podchodzić z umiarem. Zalecane jest, aby rozbieżność temperatur między pokojami nie były większe niż 7°C. Inaczej działanie klimatyzacji naraża na choroby, takie jak: przeziębienia, zapalenie zatok czy gardła.

Warto również zredukować przeciągi i podmuchy powietrza. Nie należy kierować nawiewu prosto na domowników, a jego prędkość nie powinna być mniejsza niż 0,2 m/s, by uniknąć dolegliwości.

Ekonomiczny klimatyzator

Zakup właściwego klimatyzatora domowego powinno poprzedzać odpowiednie rozeznanie. Warto poznać energetyczną klasę urządzenia i sezonową efektywność grzania lub chłodzenia. W tym przypadku im wyższe wskaźniki, tym mniejszą ilość energii wykorzystuje klimatyzator.

Zwykle najlepszą klasę energetyczną (A+++) mają te wysoko efektywne i najdroższe klimatyzatory. Warto jednak zastanowić się nad kwotą, jaką wyliczy się na zakup, dlatego że mniej kosztowne klimatyzatory, zazwyczaj mają niższą klasę, ze względu na co są droższe w eksploatacji i częściej wymagają napraw.

Żeby działanie klimatyzatora było maksymalnie wydajne i oszczędne trzeba zadbać o właściwą izolację ścian, stropów, przegród budowlanych i szyb okiennych, by odbijały promienie słoneczne. Dodatkowo, dobrym sposobem jest montaż żaluzji czy rolet, które pomogą w utrzymaniu temperatury, zatrzymując lub odbijając promienie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku można znaleźć kilka typów klimatyzatorów. Odróżniają się pod względem wielkości, sposobu pracy, pobierania energii a także mobilności, dzięki czemu można je dopasować zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej stosowany klimatyzator domowy. Składa się on z dwóch części: jednostki wewnętrznej, czyli parownika i skraplacza, czyli jednostki zewnętrznej. Ten typ klimatyzacji można dostać także w formie multisplit, która od standardowej wersji odróżnia się tym, że do jednej zewnętrznej jednostki można zainstalować kilka (maksimum 5) wewnętrznych części, na przykład w różnych pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna w formie split jest często wybierana do domu, ze względu na dość cichą pracę, zabiera niewiele przestrzeni oraz ma estetyczny wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to równie często kupowana klimatyzacja do domu. Składa się z jednego elementu, przez co pracuje głośniej. Jego podstawową zaletą jest możliwość ustawiania urządzenia w wybranym miejscu oraz zabranie go, kiedy będzie niepotrzebny. Minusem jest przewód, który musi być wystawiony na zewnątrz (na przykład na dwór), aby odprowadzał ciepło. Z tego względu są trochę mniej efektywne.

Inne typy klimatyzatorów, na przykład: klimatyzatory kasetonowe, kanałowe, czy okienne, sprawdzają się w większych pomieszczeniach,: w zakładach przemysłowych czy biurach. Potrzebują znacznie większej przestrzeni oraz zużywają więcej energii.

Jak długo posłuży klimatyzator w domu?

Dobrze działający, często oczyszczany oraz odpowiednio eksploatowany klimatyzator może pracować w domu nawet przez 20 lat. Jest to możliwe za sprawą regularnych przeglądów, które zapobiegną lub usuną wszystkie pojawiające się usterki. Przeglądy dobrze przeprowadzać dwa razy na rok, by nie narażać się na problemy związane z uszkodzeniem urządzenia, czy możliwym rozwojem pleśni lub grzybów. Żywotność klimatyzacji jest w dużej mierze zależna także od ceny i jakości sprzętu. Im wyższa klasa, tym większa gwarancja sprawnego działania.

W razie wymiany klimatyzacji, znaczna część firm zajmujących się ich montażem, proponuje utylizację starego sprzętu w cenie instalacji nowego. Jest to nie tylko wygodne, gdy zadbają o to specjaliści, ale także bezpieczne, dlatego że sprzęt usuwany jest we właściwych warunkach.

Koszt klimatyzatora do domu?

Na koszt klimatyzacji w domu ma wpływ kilka czynników. Nie zalicza się do tego jedynie sam koszt sprzętu i jego montaż. Do wydatków trzeba dodać także przybliżoną wysokość kosztów eksploatacji, a to inwestycja długofalowa. Trzeba zastanowić się, czy warto wydać więcej pieniędzy na droższy sprzęt, który będzie mniej drogi w utrzymaniu, ze względu na większą sprawność (czyli rzadsze naprawy) i mniejsze zużycie prądu.

klimatyzacja.torun.pl

Komentarze są wyłączone.