Chirurgia szczękowa

Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci
Dentysta dziecięcy Grudziądz
2 września, 2020
Pozycjonowanie wizytówek firmy w mapach google
Pozycjonowanie w Google maps
11 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba

Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba

Chirurgia szczękowa jest częścią medycyny, która łączy ze sobą cząstki medycyny ogólnej, chirurgii plastycznej i stomatologicznej. Polega na leczeniu chorób jamy ustnej w tym zębów, szczęki, tkanek miękkich oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii szczękowej przyjmują złożone przypadki, do których należą na przykład uszkodzenia lub odkształcenie jamy ustnej. Dotyczy to także leczenia długotrwałych stanów zapalnych oraz wyrywania zębów mądrości, redukcji wad zgryzu, czy wstawiania implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, to nie jest lekarz dentysta. Mają wspólny zakres działania, ale to dwie odmienne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny zajmuje się naprawą wyłącznie w zakresie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa zawiera w sobie leczenie w obrębie twarzowej części czaszki, a zatem jest bardziej rozległym pojęciem.

NA CZYM POLEGA PRACA CHIRURGA SZCZĘKOWEGO?

Wady zgryzu i zniekształcenia twarzy

Odkształcenie twarzy w wyniku nabytych lub wrodzonych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz głęboki czy zgryz otwarty to jedne z najpowszechniejszych problemów, którymi zajmuje się chirurgia szczękowa. Deformacja twarzoczaszki może również nastąpić w skutek urazów mechanicznych – pobicia, wypadku samochodowego lub upadku. Chirurg szczękowo-twarzowy może też polepszyć walory estetyczne twarzy pacjenta, nadając pożądany wygląd czy proporcje podbródkowi.

Zatrzymane zęby

Zatrzymanie zębów ma miejsce, gdy przestają rosnąć, ale nie przebijają się przez błonę śluzową lub kształcą się wewnątrz kości. Powoduje to niebezpieczny stan zapalny, mogą też wypchać pobliskie zęby w niewłaściwe, co wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Najczęściej zatrzymanie zębów dotyczy ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy gwarantuje ich usunięcie.

Stany zapalne, guz lub torbiel w obrębie jamy ustnej

Zaangażowanie chirurga szczękowo-twarzowego to konieczne działanie, w przypadku gdy guz lub torbiel pojawia się w trudno dostępnym położeniu lub w zbliżeniu do zatok szczękowych. Chirurg również leczy stany zapalne kości, które biorą się od zębów.

Złamania kości twarzy

Do złamań może dojść na skutek wypadku, silnego uderzenia czy urazu. Tego typu zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. W poważnych przypadkach podaje się znieczulenie ogólne. W miejscu złamania zazwyczaj umieszczane są specjalne protezy, szyny bądź metalowe mikropłytki. Przyjmują one różne kształty, z uwagi na możliwość wyginania ich do dopasowanego kształtu, dla złamanej kości.

Resekcje korzeni zębów

Ten zabieg wykonuje się głównie na zębach jedno-korzeniowych zwłaszcza w przypadku, gdy zmiany w wierzchołku korzenia są powodem stanów zapalnych żuchwy. Kwalifikują się też zmiany chorobowe w pobliżu wierzchołka korzenia, zapalanie na skutek obecności ciała obcego, rozłamu korzenia zęba z martwą miazgą. W przypadku resekcji nie ma konieczności pozbywania się całego zęba. Likwiduje się w szczególności powody dolegliwości. Wyrywany jest tylko zmieniony ułamek korzenia. Pacjent jest znieczulony w trakcie zabiegu. Po usunięciu zakażonej tkanki razem z wierzchołkiem korzenia, osłania przed wytworzeniem następnego stanu zapalnego, przy pomocy uszczelnieniu kanału i wypełnieniu ubytku.

Chirurgiczne sprowadzenie do łuku zębów

Najczęściej dotyczy kłów. Gdy ząb, na etapie rozwoju miał zbyt mało miejsca w szczęce lub wykrzywił się, ortodoncyjnie wstawia się go do łuku zębowego. Po określeniu jego miejsca diagnostyką radiologiczną, odkrywa się go chirurgicznie i zakłada zamek ortodontyczny, by wrócił na właściwą pozycję w łuku zębowym.

Implanty zębów

Ubytki w uzębieniu powstają z wielu powodów. Najczęściej jest to pomijanie higieny jamy ustnej, osteoporoza czy cukrzyca, wypadek lub palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, daje możliwość uzupełnienia ubytków zębowych, wszczepiając implanty zębów. Takie działanie ma wiele zalet, w tym gwarantuje pełną estetykę i funkcje, porównywalne do pozostałych zębów.

Plastyka tkanki kostnej i tkanek miękkich

Chirurg szczękowo-twarzowy przeprowadza zabiegi na tkankach miękkich i kostnych, aby poprawić estetykę twarzy. Odbywają się także przed leczeniem protetycznym czy wszczepieniem implantów zębowych. Kuracja ma wtedy na celu pozbycie się wszelkiego rodzaju nierówności, fałdek czy zgrubień, aby jama ustna spełniała warunki utrzymania ruchomej protezy. Te zabiegi obejmują też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, powiększenie gęstości tkanki kostnej lub polepszenia zatoki szczękowej i dna jamy nosowej.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Na wizytę u chirurga szczękowego potrzebne jest skierowanie. Można je odebrać u każdego lekarza – nie tylko stomatologa, ale też lekarza rodzinnego. Tylko pacjenci po urazach albo w ostrych stanach zapalnych przyjmowani są bez skierowania.

Warto wspomnieć, że chirurgia szczękowo-twarzowa jest dostępna na NFZ w miejscach, które mają zawarte umowy na świadczenia z działu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zwykle zależy od ilości pacjentów i wielkości miasta.

Chirurgia szczękowa Toruń

Komentarze są wyłączone.