Dentysta dziecięcy Grudziądz

Ortodonta Toruń - leczenie wad zgryzu gabinet ortodontyczny
Leczenie wad zgryzu – Ortodonta Toruń
2 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba
Chirurgia szczękowa
2 września, 2020
Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Są wśród nas osoby, które swoją pierwszą wizytę u stomatologa pamiętają aż za dobrze. Wielu z nas ma też nieprzyjemne wspomnienia na myśl o nakazanych wizytach u stomatologa szkolnego, który bez wyczucia wpychał grube palce do ust, rozrywając nam kąciki. Aby oszczędzić naszemu dziecku podobnych doświadczeń i pokazać mu, że zdrowie zębów jest ważną sprawą, trzeba starannie wybrać lekarza, który nie wystraszy, a zabawi malucha. Jakie warunki musi spełniać profesjonalny dentysta dla dziecka?

  1. Oswój dziecko z gabinetem

Znawcy tematu twierdzą, że pierwsza wizyta u dentysty powinna mieć miejsce w wieku 2-3 lat. Gabinet dentystyczny, który nierzadko przeraża dorosłych, z pewnością jest  dużego stresu dla malucha. Jeśli zatem masz w planach zabrać swoje dziecko do lekarza, zdecyduj się na tego specjalistę, który ma w ofercie specjalne usługi dedykowane dzieciom. Mnóstwo gabinetów stworzonych specjalnie dla dzieci oferuje wizyty adaptacyjne. Jak przebiega wizyta adaptacyjna? To powolne oswajanie się malucha z gabinetem dentystycznym. Kluczową sprawą jest dobra zabawa: podczas wizyty adaptacyjnej maluchom wolno popatrzeć na narzędzia dentystyczne, a nawet przeprowadzić mały zabieg stomatologiczny na zabawce. Istotny jest też udział rodziców w takiej wizycie- muszą oni dawać maluszkowi przykład-  najpierw mogą sami przebadać zęby, grzecznie siedzieć na krześle dentystycznym, szeroko otwierać usta i pokazywać, że nie ma się czego bać. Maluch wyczuwa emocje rodziców, dlatego niezwykle istotna jest też miła rozmowa z lekarzem i komunikowanie maluchowi podstawowych zasad dbania o higienę jamy ustnej już podczas pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien wyglądać dziecięcy gabinet stomatologiczny

Wielobarwne fotele o kształcie zwierząt, zabawki, puzzle  w poczekalni, monitor z bajkami rozpraszające uwagę małego pacjenta, pastelowe kolory, bohaterowie ulubionych bajek na ścianach, kolorowe maseczki ochronne dentysty… Wydawać by się mogło, że to jedynie niepotrzebne detale, jednak dla dziecka mają one duże znaczenie. Dobrze zaaranżowany gabinet stomatologiczny sprawia, że mały pacjent czuje się bardziej swojsko, pomieszczenie nie jest dla niego nowe. Dzięki temu nie wpada w nerwy i prościej odwrócić jego uwagę i przeprowadzić zaplanowane zabiegi.

  1. Najlepsze formy znieczuleń dla młodych pacjentów

Są wśród nas osoby, które mówią, że „mlecznych zębów nie należy leczyć, skoro i tak wypadną”. Oczywiście nie jest to prawda! Chore mleczaki regularnie zżerane są przez próchnicę i w końcu trzeba je usunąć. Przedwczesne usuwanie mleczaków prowadzi natomiast do wad zgryzu przy wyżynaniu się zębów stałych. Dlatego bardzo ważne jest, by regularnie sprawdzać stan zębów malucha by nie doprowadzić do tego, by konieczne było usuwanie zęba.

Jeszcze nie tak dawno specjalne gabinety dentystyczne dla dzieci nie były zbyt popularne. Dlatego niemal każdy z nas, z traumą, wspomina pierwsze nerwy na fotelu dentystycznym, czy ból przy wierceniu. Na szczęście współczesna medycyna dysponuje już nie tylko kolorowymi gabinetami dla maluchów ale także specjalnymi sposobami znieczulenia. Pierwszą z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji czuje się zrelaksowane a nawet nieco otumanione. Tutaj warto podkreślić, że sedacja jest w stu procentach bezpieczna dla maluchów i ma mniej skutków ubocznych niż zwyczajowe znieczulenie, z którym wiąże się nie tylko użycie przerażającej strzykawki, ale też niemiłe uczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Kolejną innowacyjną metodą jest znieczulenie komputerowe– co to takiego? Jest to całkowicie bezpieczna, choć innowacyjna metoda znieczulania przy użyciu dźwięku. Komputer emituje fale dźwiękowe o różnym natężeniu i powoli wprowadza małego pacjenta w stan odprężenia. Ten typ znieczulenia, tak jak sedacja, bardzo bezpieczny i często rekomendowany przez stomatologów głównie dzięki temu, że nie ma potrzeby stosowania strzykawek, a do tego unikamy nieciekawych efektów ubocznych.

W większości gabinetów dentystycznych wśród usług dla dzieci znajdziemy także możliwość założenia kolorowych plomb. W tym wypadku jednak możemy z całą pewnością powiedzieć, że „to jedynie mleczaki, i tak wypadną!” i pozwolić dziecku wybrać plombę w wymarzonym kolorze.

  1. Dobry dentysta dla najmłodszych

Przy wyborze gabinetu dla swojej pociechy powinniśmy zwrócić też uwagę na samego dentystę. Musi on być nie tylko doskonale wykształcony i profesjonalny. Przede wszystkim musi lubić dzieci, umieć z nimi rozmawiać i mieć dużo cierpliwości. To bardzo ważne by dziecko zaufało dentyście i się go nie bało, dlatego ważne jest, czy znaleziony przez ciebie dentysta ma odpowiednie podejście do swoich pacjentów.

Podczas wizyty dentysta powinien też wyjaśnić maluszkowi jak będzie wyglądał cały zabieg, dlaczego jest on konieczny i co konkretnie się dzieje w ustach malca. Bardzo pozytywnie świadczy o stomatologu, kiedy dodatkowo wytłumaczy i zaprezentuje naszemu dziecku, jak należy dbać o swoje ząbki- jak i ile razy dziennie je szorować i dlaczego jest to bardzo ważne. Malucha po wizycie u stomatologa warto też nagrodzić smakową pastą do zębów, by kojarzył, że wizyta u dentysty to całkowicie przyjemna rzecz, której nie trzeba się bać.

Gabinet stomatologiczny Grudziądz

Komentarze są wyłączone.