Czy zawód księgowej to zawód z przyszłością?

Kredyty toruń pożyczki gotówkowe bez bik na dowód
Chwilówki bez zaświadczeń
2 września, 2020
Adwokat Rozwody Toruń - Prawnik do rozwodu
Pranik -sprawy rodzinne
2 września, 2020

Księgowość wielu osobom łączy się z męczącym wypełnianiem wielkich ksiąg, z osobą z okularami zsuniętymi z nosa i pochyloną nad kalkulatorem oraz skomplikowanymi wyliczeniami i niezbyt wygórowanym wynagrodzeniem Oczywiście powyższy opis pasuje trochę do kadru z filmu, niżeli do sytuacji autentycznej. Na dobrą sprawę księgowa posiada dostęp do specjalnych programów komputerowych, odręcznie w ogóle nie konstruuje dodatkowych dokumentów oraz stąd nie zarabia mało (najbardziej jako główna księgowa w sporej instytucji).

Rachunkowość jest najistotniejszym obszarem w każdej firmie, chociażby wtedy, gdy jest realizowana na odległość oraz w następstwie tego żadna księgowa nie wykonuje swoich obowiązków stacjonarnie w wydzielonym pokoju. Do jej nadrzędnych zadań trzeba zaliczyć: opracowywanie ksiąg rachunkowych, zbieranie faktur, przechowywanie faktur, interpretowanie statystyk, wstawianie informacji do systemu rachunkowego, zliczanie należności dla różnorodnych instytucji, przykładowo urzędu skarbowego.

Osoba znająca się na księgowości ma możliwość równocześnie z pozyskiwaniem kompetencji starać się o awans w firmie. Niewątpliwie najciekawszą pracą jest funkcja głównej księgowej, która obserwuje przepływ zasobów finansowych w firmie. Oprócz tego zajmuje się kwestiami administracyjnymi, kieruje pomocnikami oraz ma zawsze na oku rozwój swego wydziału.

Osoba znająca się na księgowości ma możliwość jeszcze założyć swoją działalność gospodarczą, czyli prowadzić własne biuro rachunkowe oraz we własnym zakresie obsługiwać Kontrahentów. W tym miejscu jednak konieczna jest akceptacja Ministra Finansów – należy poświadczyć doświadczenie w zawodzie oraz uzyskać pozytywną ocenę z egzaminu (natychmiast po ukończeniu konkretnych studiów). By zdobyć pracę jako księgowa, absolutnie nie trzeba „wyrabiać” żadnej licencji.

Co zrobić, by zostać księgową?

Przygotowywanie księgowości bynajmniej nie jest takie łatwe. Trzeba zdecydowanie rozumieć wybrane regulaminy, jednocześnie z tymi, które na dniach się zmieniły. Księgowa powinna posiadać zatem dużą wiedzę, bo na niej spoczywa głównie odpowiedzialność za finanse firmy. W przedstawionym przypadku nieodzowne jest ukończenie studiów wyższych na kierunku księgowość, finanse czy rachunkowość (profile na wybranych uczelniach potrafią się troszkę od siebie odróżniać). W ogóle nie chodzi w tym przypadku o pokazanie tytułu magistra, ale o wystarczającą wiedzę. Zaś tej w ogóle nie można otrzymać na innych specjalnościach. Co za tym idzie księgowa musi zdobyć certyfikat księgowego, w przypadku kiedy ma zamiar, np. prowadzić własną firmę. O certyfikat mogą starać się osoby posiadające praktyczne umiejętności w zawodzie (przynajmniej 2 lata w przypadku ukończenia technikum oraz trzy lata po zrealizowaniu studiów magisterskich lub podyplomowych).

Księgowa prócz umiejętności zaczerpniętych z codziennej praktyki, musi posiadać dodatkowo zdolności „wrodzone”, np. skrupulatność oraz solidność w spełnianiu jakichkolwiek zobowiązań. Pojedynczy mankament w obliczeniach niekiedy może mieć katastrofalne skutki dla całego przedsiębiorstwa.

Usługi księgowe i rachunkowe oferowane przez biura

Z obsługi kompetentnego biura rachunkowego korzystają nie tylko konkretne przedsiębiorstwa (gdzie spotykamy się z ogromnym obiegiem kapitału), ale też mniejsze i Klienci indywidualni. Księgowa potrafi zaoferować każdemu Kontrahentowi załatwianie spraw z działu opracowywania księgi zysków oraz wydatków (KPIR), sporządzania pełnej oraz częściowej rachunkowości, usług kadrowych i rozliczania płac, przygotowywania pitów, jak i układania sprawozdań, np. dla GUS. Należałoby mieć na uwadze, iż zobowiązaniem osoby zarabiającej w rachunkowości jest zgłębianie wiedzy oraz rozwijanie zdolności. Innymi słowy, stopnia magistra jest tylko koniecznym warunkiem do wykonywania owego zajęcia, natomiast doświadczenie tym, czym powinniśmy zyskać ogromną liczbę Klientów.

W ostatnim czasie bardzo atrakcyjna stała się „księgowość online” lub oferta „mobilnego przedsiębiorstwa księgowego”. W takiej sytuacji Klienci w sumie nie muszą wyruszać z mieszkania czy placówki, ażeby ich potrzeby zostały pozytywnie załatwione. Księgowa osobiście pojawia się we wcześniej ustalonym miejscu oraz bierze wszelkie dokumenty do rozliczeń. Czasami może również pobyć w firmie, dla której pracuje oraz tam od razu dokonać rozliczeń.

Własna działalność gospodarcza dla księgowej

Samodzielna firma jest interesującym rozwiązaniem dla księgowych, które od wielu lat działają w tej specjalizacji oraz stąd nie chcą obecnie podejmować zatrudnienia u kogoś. Otwarcie przedsiębiorstwa rachunkowego wiąże się jednakże z paroma wymogami, przykładowo znacznymi wydatkami środków finansowych. Koszt otwarcia własnego przedsiębiorstwa rachunkowego zależy przeważnie od rejonu, w którym miałoby ono działać. W centrum metropolii wydzierżawienie lokalu biurowego będzie sporo kosztowniejsze niżeli na pograniczach. Dobrze jest wiedzieć, iż większość druków można spokojnie załatwić drogą elektroniczną. Stąd mobilne biuro księgowe jest jak najbardziej doskonałym rozwiązaniem, szczególnie, gdy dopiero zapoczątkowujemy przygodę z własną działalnością. Do uruchomienia firmy księgowej pożądane są: zarejestrowanie oddzielnej firmy, wykształcenie kierunkowe, certyfikat księgowego i standardowe ubezpieczenie OC w wysokości najmniej 10 tysięcy euro.

Ogólnie rzecz ujmując nie możemy narzucać Kontrahentom przypadkowym odpłatności, np. takich, jakie odnajdziemy w taryfikatorach różnych przedsiębiorstw. Cennik jest uwarunkowany wieloma rzeczami: rangą przedsiębiorstwa, położeniem przedsiębiorstwa oraz poziomem obsługi. Przygotowywanie pełnej rachunkowości czasem może wynosić zarówno 350 zł, jak i 2.000 zł. Naturalnie przygotowuje się podział na liczbę papierów.

Jeśli pragniesz wiedzieć więcej, kliknij w odsyłacz tutaj

www.ksiegowosc-torun.com.pl

Komentarze są wyłączone.