Chcesz kupić dom? Sprawdź najważniejsze kwestie

Malowanie bawialni i sal zabaw dla dzieci
Malowanie bawialni i sal zabaw – murale przyjazne dzieciom
25 listopada, 2017
Banery LED - telebimy i ekrany na kazda okazje
Banery LED – podnieś prestiż
17 grudnia, 2017
Kupujesz dom, co trzeba wiedzieć?

Kupno domu, co trzeba wiedzieć?

Kupno domu dla większości jest realizacją najgłębszych marzeń. Po czasie mieszkania w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Wieczorami śledzimy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Wybór jest ogromny. Jak w tym nawale odszukać tę, która spełni nasze oczekiwania i nie będzie oznaczała dodatkowych opłat? Musimy zadać sobie kilka pytań.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego należy rozpocząć. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem, partnerką, to ogromny dom niekoniecznie jest dla Was. Natomiast jeśli mieszka z Tobą wiele osób, domek mający 65 m² będzie za mały i zabraknie Wam wolnej przestrzeni. Przemyśleć należy też sprawę garaży. Obecnie jedno stanowisko często nie wystarcza, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy poszerzenie niewielkiego garażu. Przeanalizować trzeba też wielkość działki. Za duża wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, takimi jak pielęgnacja trawnika. Zbyt mała będzie ograniczać, a nie taka jest idea posiadania własnego domu. We wstępnych przemyśleniach należy uściślić ogólne położenie. Nie wszystkim pasują przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy szeregowymi budynkami. Jeśli szukamy czegoś bardziej na uboczu powinniśmy przeanalizować, czy dom na wsi nie będzie dobrym pomysłem – wiąże się to jednak z dłuższym czasem dojazdu do sklepów.

Niełatwa decyzja, stary a nowy dom

Zarówno decyzja kupna nowego budynku, jak i starego, ma swoje plusy i minusy. Możemy sami zabrać się za wybudowanie lub kupić nowy budynek od pośrednika. Nowowybudowany dom pozwala nam zrealizować konkretne marzenia związane z zastosowaną technologią, a jednocześnie dochodzi poczucie nowości. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje pozytywy. Najczęściej znajduje się on w zagospodarowanym już sąsiedztwie. Umożliwia to wnikliwie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy autokomisie. Stare, domy posiadają własny charakter i urokliwe pomieszczenia. Bardzo często okazuje się, że wyremontowanie takiego budynku pochłonie sporo pieniędzy.

O lokalizacji w kilku słowach

Lokalizacja jest istotna. Budynek zawsze ma sąsiedztwo. Bardzo ważna jest droga dojazdowa. Przeanalizować należy kto jest jej właścicielem, czy jest publiczna. Wszystkie nieścisłości mogą powodować w przyszłości niepotrzebne spory. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Okolica wpływa na cenę. Problem ten można omówić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki pod budowę leżące na terenie miasta są znacznie droższe niż te, które leżą poza administracyjnymi granicami. Wystarczy porównać koszt nieruchomości na Wrzosach czy w Grębocinie i podobną nieruchomość w Kopaninie, czy Małej Nieszawce. Może okazać się, że będą to rzeczywiście istotne kwoty i w takim przypadku należy zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Dom a stan prawny

Jest to najistotniejsza kwestia do zbadania. W pierwszej kolejności trzeba przeanalizować, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Wiadomości znajdziemy w dziale czwartym księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Należy przestudiować też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Szczegółowe przeanalizowanie dokumentów przed kupnem, to mniej problemów prawnych w przyszłości. Pamiętać należy także o tym że każdy budynek musi zostać odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

To też ma znaczenie

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo wnikliwie zbadać, jak wygląda on od strony technicznej. Na początku trzeba zapoznać się z projektem budowy, bo to tam znajdziemy istotne dla nas informacje , np. o zastosowanych technologiach, materiałach itd. Stan techniczny powinien ocenić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie powinno się na tym oszczędzać albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najpoważniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu fundamentów. Następną kwestią na jaką trzeba zwrócić uwagę to zawilgocenie i pleśń. Wyeliminowanie pleśni wymaga specjalistycznych środków i sporo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla większości kluczowa jest też kwestia grzania w budynku. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, należy zastanowić się nad innymi formami. Powinniśmy zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z metod. Jeśli decydujemy się na używany dom, to trzeba sprawdzić, czy jest on ocieplony.

Zakup domu to najważniejsza życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej pośpiesznie, bo może okazać się, że za pośpiech przyjdzie nam dużo zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo dokładnie należy przyglądać się wszelkim papierom związanym z budynkiem. W przypadku wcześniej zamieszkanego domu trzeba koniecznie sprawdzić stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na osobach, które zajmują się budownictwem.

Nieruchomości na sprzedaż —-> http://mieszkania.torun.pl

Komentarze są wyłączone.