Układanie kostki Toruń

Okna energooszczędne Toruń okna pasywne
Czym są okna pasywne?
15 września, 2020
enova 365 wdrożenia oprogramowania dla firm program księgowy do produkcji
System enova365
15 września, 2020
Kostka brukowa toruń uslugi brukarskie - beton dekoracyjny

Kostka brukowa toruń uslugi brukarskie - beton dekoracyjny

Nawierzchnia na podjazd – która najlepsza?

Fundamentem trwałego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, jakie sprawdzi się przez lata. Obciążenie wywołane stałym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była odporna oraz nie zepsuła się zbyt prędko. Aby powstał solidny podjazd potrzeba zarówno odpowiedniego przygotowania w postaci podbudowy, by uniknąć zapadania się, ale także najlepszych surowców do stworzenia podjazdu. Pośród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, ułożone z kamienia, kostki brukowej oraz z dekoracyjnego betonu. Jaka nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Każdy z materiał ma swoje wady i zalety, z uwagi na to przed zakupem warto poznać ich właściwości.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z popularniejszych oraz jednocześnie tanich surowców, z których układana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność osiągnęła nie tylko dzięki cenie, ale również wielobarwnością i dostępnością, a nawet wielokształtnością. Dzięki tym cechom możemy wykonać estetyczny podjazd, który będzie tak samo funkcjonalny, jak i elegancki. Dopasowanie kształtu znacznie ułatwia ułożenie kostki według ukształtowaia terenu. Natomiast pełna dostępność w niemal większości sklepów prowadzących sprzedaż towarów budowlanych sprawia, że nie musimy przejmować się dodatkowym zakupem lub dostawą, w razie, gdyby było zbyt mało kostek. Koszt kostki brukowej także można dopasować do swoich możliwości finansowych z uwagi na szeroką ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest bardzo wytrzymała na warunki pogodowe, zmiany temperatury oraz duży nacisk pojazdów, a do tego jest łatwa w myciu.

Warto jednak wiedzieć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma także swoje wady. Podstawową niekorzyść ma wpływ warunków pogodowych. Z uwagi na opady oraz przesadne nasłonecznienie kostka brukowa może z upływem lat odbarwiać się, przez co traci swoją estetykę. Zdarza się też niekiedy tak, że niektóre rośliny jak porosty i chwasty wybijają się pomiędzy szczelinami oraz wyrastają, negatywnie oddziałując na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a usuwanie ich może pochłaniać dużo czasu. Ponadto, aby podjazd z kostki brukowej spełniał swoje funkcje musi być wykonany w poprawny sposób, co zazwyczaj naraża nas na koszt zaangażowania do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Ukończenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie przede wszystkim wytrzymałością. Raz wykonany podjazd z kamienia utrzyma się na swoim miejscu przez wiele lat. Ponadto zawdzięczając to naturalnym barwom kamienia, stworzony z niego podjazd nabierze swoistego wyglądu, który w interesujący sposób zaakcentuje wygląd samego domu i ogrodu. Z reguły podjazdy z kamienia są oceniane jako bardzo eleganckie. Ważnym elementem jest także naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom doskonale przepuszcza wodę. Ta metodą osiągamy dodatkowy plus, tj. brak odkładającej się na powierzchni wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, lepiej pamiętać, że kluczową rolę odgrywa tutaj rozmieszczenie, by podjazd mógł być wytrzymały oraz by spełniał swoją rolę przez lata. Należy unikać zostawiania sporych dziur pomiędzy nimi, dlatego powinno się rozłożyć je jeden przy drugim, a szpary wypełnić mieszanką piasku i cementu. Niepoprawnie rozłożony kamień nie spełni swojej zalety odprowadzania wody, co prowadzi do tworzenia się kałuż i zastoin. Ponadto zwyczajna nierówność kamienia sprawia, że trudno utrzymać ich czystość taki podjazd, a w zimie ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny otrzymujemy dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy pomocy specjalnych form lub stempli. Dzięki tej właściwości da się uzyskać bardzo ładne kształty i wzory, a nawet specjalne faktury, jakie bez problemu możemy dostosować do designu domu czy ogrodu. Wykonanie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość stworzenia bardzo ładnego podjazdu. Warto wspomnieć, że współczesne metody produkcji pozwalają też na nadanie betonowi koloru. Podstawową zaletą dekoracyjnego betonu jest jego trwałość i wytrzymałość na ścieranie i warunki pogodowe. Bez trudu da się utrzymać go w czystości, ale w po zastosowaniu dekoracji, niezbędna będzie pielęgnacja, by beton nie tracił dobrego wyglądu.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Podobnie kostka brukowa, kamień i beton mają swoje wady i zalety. Decydując o zakupie materiału najlepiej kierować się przede wszystkim finkcjonalnością, wytrzymałością i wyglądem. Sądząc po tym, na którym z tych elementów zależy nam najbardziej, od tego najlepiej uzależnić swój wybór. Zachowanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie sprawdzić się u osób, dla których ważna jest łatwość czyszczenia. Natomiast jeśli skupiamy się na estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa okażą się mniej trafnym wyborem. By nawierzchnia podjazdu prezentowała się bardzo dobrze, trzeba jednak pamiętać o właściwym przygotowaniu, ponieważ bez tego żaden z tych materiałów nie spełni swojej roli w 100 procentach.

ukladanie-kostki-torun.pl

Komentarze są wyłączone.