Pozycjonowanie wizytówek firmy w mapach google
Pozycjonowanie w Google maps
11 września, 2020
Kostka brukowa toruń uslugi brukarskie - beton dekoracyjny
Układanie kostki Toruń
15 września, 2020
Okna energooszczędne Toruń okna pasywne

Okna energooszczędne Toruń okna pasywne

Podstwową zaletą budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, jaka wspomaga minimalizowanie kosztów ogrzewania. Tym z najbardziej znaczących elementów wpływających na efektywność tego rodzaju budownictwa jest zastosowanie okien pasywnych. Czym różnią się one od pozostałych okien? Pasywność cechuje się przeważnie wysoką termiczną izolacją. Dobre parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach z reguły nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im niższą wartość określa ten współczynnik tym lepsza izolacja. Głębokość okien energooszczędnych mieści się około 88-120mm, ale ich pakiety szybowe z reguły są pakietami trzyszybowymi. Dla poparcia rezultatu w energooszczędnym pasywnym budownictwie używania jest też pianka poliuretanowa (PUR) o porównywalnych właściwościach termoizolacyjnych. Jeśli chodzi o strukturę profili okien pasywnych, zazwyczaj to są okna o ramie drewniano-aluminiowej, drewnianej, aluminiowej oraz PCV.

Jakie są rodzaje okien pasywnych?

Zdecydowanie największą popularnością w pasywnym budownictwie nadal zyskują okna pasywne PCV. Tego rodzaju okna są wybierane z uwagi na łatwy montaż, bezproblemowe zachowanie czystości oraz dość niewielki koszt. Aby jednak okna z PCV stały się pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Na przydkład jest to wymóg sześciu komór wewnętrznych oraz aplikacja specjalnych uszczelek, jakie zabezpieczają przed stratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Podobnie jest w przypadku okien pasywnych z drewna. Okna drewniane są przeważnie wybierane z uwagi na estetykę i elegancję. Zazwyczaj, żeby stały się pasywne zawierają pakiet trzyszybowy z 2 komorami. Następnym typem okien pasywnych są okna aluminiowe. Tak jak w zastosowaniu okien pasywnych PCV oraz drewnianych muszą odpowiadać na odpowiednie wytyczne, jednak ich podstawową zaletą jest możliwość produkcji w wybranych kształtach. Niestety w zamian za to mają mniej dobre właściwości termoizolacyjne, z tej przyczyny mniej stosuje się je w domach i mieszkalnych budowlach. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien , warto zdecydować się na okna drewniano-aluminiowe, jakie łączą w sobie zalety okien drewnianych i aluminiowych.  W tego rodzaju oknach ramy wykonane są z drewna w zestawieniu z z okuciem z aluminium. W tym przypadku, drewno da się zamienić na PCV.

Zalety wyboru okien pasywnych

Mówiąc o oknach pasywnych w głównej mierze skupiamy uwagę na ich możliwość izolacji termicznej. Niewielka utrata ciepła jest szczególną zaletą w porównaniu do do kosztów przekazywanych na utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz domu. Niewielkie straty cieplne gwarantują obniżenie wykorzystania systemów cieplnych w zimie oraz klimatyzacji w trakcie lata. Dzięki zastosowaniu okien pasywnych mniej wydamy na dogrzanie domu albo ochłodzenie powietrza podczas upałów. To oznacza, że o ile koszt łączący się z montażem okien pasywnych okaże się wyższy z zestawieniu do zwykłych okien, zyski pochodzące z porządnej izolacji termicznej oddadzą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją cieplną należy dodać także o zadowalającej izolacji akustycznej. Poprawnie wstawione okna pasywne niezwykle efektywnie izolują nas od zgiełku z zewnątrz, dostarczając nam wysoki komfort. Inną zaletą okien pasywnych jest ich odporność na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie UV oraz opady, zapewnia nam optymalną temperaturę bez przesadnego nagrzewania wnętrz oraz ochronę przed wilgocią i rozrostem grzybów i pleśni. Warto zwrócić również uwagę na korzyści wynikające z konstrukcji okien pasywnych. Dzięki swojej budowie są wytrzymałe na rozbicie, jednak wzmocnione okucia zabezpieczają nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić decydując się na okna pasywne?

Rzecz jasna w kwestii zakupu okien pasywnych, najistotniejsze są najlepsze parametry oraz certyfikaty potwierdzające jakość danego okna. Należy sprawdzić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość szyb i komór, szerokość ramy i tworzywo, z jakiego zostanie ono wykonane. Warto także pomyśleć nad wyborem uszczelek i okien, jakie mają spory wpływ na termoizolację oraz bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują również odpowiednią wentylację. Dzięki temu zyskamy dostęp czystego powietrza i jednocześnie nie doprowadzimy do strat cieplnych.

Najważniejszym elementem jest właściwie montaż okna. Nieprzydatne będą doskonałe parametry pasywnego okna, wysokiej klasy materiały i antywłamaniowe okucia, kiedy okno nie zostanie zamontowane we właściwy sposób. Warto w tym kierunku przemyśleć zaangażować fachowca, jaki wykona pracę solidnie. Zły montaż skutkuje tworzeniem się termicznych mostków, którymi będziemy tracić ciepło. To w mocno obniży wartość pasywnego okna, z powodu czego przestanie być już ono pasywne, dlatego że zatraci swoje najcenniejsze cechy.

Tuż obok poprawnego montażu należy przemyśleć usytuowanie okien w projekcie domu. Jeżeli zależy nam na pełnym zastosowaniu właściwości okien pasywnych i pobierania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony południowej lub północnej jest najlepsze. Dzięki temu uchronimy się od przegrzania i konieczności stosowania dodatkowej ochrony przed nasłonecznieniem.

www.okna.torun.pl

Komentarze są wyłączone.