Okna w budownictwie pasywnym

ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Natryskowe ocieplanie pianką PUR
1 września, 2020
Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Rekuperacja i klimatyzacja instalacja Toruń
1 września, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien

OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien

Okna pasywne w budownictwie

Najważniejszą zaletą budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, która wspiera minimalizowanie kosztów ogrzewania. Tym z najważniejszych elementów wskazujących na efektywność takiego rodzaju budownictwa jest zastosowanie okien pasywnych. Czym różnią się one od pozostałych okien? Pasywność cechuje się przeważnie wysoką izolacją termiczną. Szczególne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych zwykle mieści się w 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im niższą wartość ma ten współczynnik tym lepsza izolacja ciepła. Głębokość okien pasywnych mieści się w zakresie 88-120mm, a ich pakiety szybowe przeważnie są trzyszybowymi pakietami. Dla wzmocnienia efektu w pasywnym budownictwie stosowana jest też pianka PUR (poliuretanowa o takich samych właściwościach termicznej izolacji. Jeśli chodzi o budowę profili okien pasywnych, zazwyczaj spotykane są okna w konstrukcji drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Jakie są rodzaje okien pasywnych?

Zdecydowanie największą popularnością w pasywnym budownictwie nadal odznaczają się pasywne okna PCV. Takiego rodzaju okna są kupowane z uwagi na łatwy montaż, bezproblemowe utrzymanie czystości i całkiem niski koszt. Żeby jednak okna PCV były pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Na przydkład jest to wymóg 6 wewnętrznych komór i aplikacja specjalnych uszczelek, jakie bronią przed stratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Podobnie jest w przypadku okien pasywnych drewnianych. Okna drewniane są z reguły kupowane z uwagi na estetykę i elegancję. Zazwyczaj, żeby stały się pasywne posiadają pakiet trzyszybowy z 2 komorami. Innym typem okien pasywnych są okna aluminiowe. Tak samo jak w zastosowaniu okien pasywnych drewnianych i PCV muszą spełniać odpowiednie wytyczne, ale ich główną zaletą jest zdolność produkcji w dowolnych kształtach. W zamian za to w pewnym stopniu tracą dobre właściwości termo izolacji, z tego powodu mniej wykorzystuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien , lepiej nabyć drewniano-aluminiowe okna, jakie łączą w sobie zalety okien aluminiowych i drewnianych.  W takiego rodzaju pasywnych oknach ramy tworzone są z drewna w złączeniu z z okuciem z aluminium. W tym przypadku, drewno da się zamienić na PCV.

Zalety kupna okien pasywnych

Mówiąc o oknach pasywnych przeważnie kierujemy uwagę na ich zdolność izolacji termicznej. Minimalna utrata ciepła jest dużą zaletą w zestawieniu do kosztów przeznaczanych na utrzymanie najkorzystniejszej temperatury wewnątrz mieszkania. Małe straty ciepła zapewniają obniżenie wykorzystania systemów grzewczych w trakcie zimy i klimatyzacji w trakcie lata. Po zastosowaniu okien pasywnych mniej wydamy na dogrzanie wnętrza albo ochłodzenie powietrza w trakcie upałów. To sprawia, że o ile wydatek związany z montażem okien pasywnych okaże się wyższy z zestawieniu do zwykłych okien, zyski pochodzące z dobrej izolacji termicznej oddadzą nam poniesione koszty. Poza izolacją cieplną warto wspomnieć także o dobrej akustycznej izolacji. Dobrze zainstalowane pasywne okna bardzo dobrze izolują nas od hałasu z zewnątrz, gwarantując nam wysoki komfort. Znaczącą zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie słoneczne i opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przegrzewania pomieszczeń i ochronę przed wilgocią oraz rozrostem grzybów i pleśni. Dobrze wskazać na korzyści wynikające z budowy okien pasywnych. Za sprawa swojej budowy są mało podatne na rozbicie, a wzmocnione okucia zapobiegają włamaniom. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

Co warto wiedzieć decydując się na pasywne okna?

Rzecz jasna w kwestii nabycia okien pasywnych, najistotniejsze są odpowiednie parametry i certyfikaty uwierzytelniające klasę danego okna. Trzeba sprawdzić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość szyb i komór, wielkość ramy oraz surowiec, z jakiego będzie ono stworzone. Warto także pomyśleć nad dopasowaniem uszczelek i okien, jakie mają szczególny wpływ na izolację termiczną i bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają również skuteczną wentylację. W ten sposób zyskamy dostęp czystego powietrza oraz nie dopuścimy do strat cieplnych.

Najistotniejszym wyznacznikiem jest jednak montaż okna. Nic nie znaczące będą wybitne parametry pasywnego okna, wysokiej klasy materiały oraz antywłamaniowe okucia, jeśli okno nie zostanie zamontowane w prawidłowy sposób. Warto w tym kierunku przemyśleć skorzystanie z usług fachowca, który przeprowadzi montaż starannie. Nieprawidłowy montaż skutkuje powstawaniem mostków termicznych, gdzie będzie uciekało ciepło. To w poważnie obniży wydajność pasywnego okna, z powodu czego nie będzie już ono pasywne, dlatego że zatraci swoje najcenniejsze właściwości.

Tuż obok dobrego montażu należy przemyśleć rozmieszczenie okien w projekcie domu. Gdy zależy nam na całkowitym wykorzystaniu właściwości okien pasywnych oraz czerpania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony południowej lub północnej jest najkorzystniejsze. Dzięki temu uchronimy się od przegrzania oraz konieczności instalacji kolejnej ochrony przed nasłonecznieniem.

Komentarze są wyłączone.