Natryskowe ocieplanie pianką PUR

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Beton dekoracyjny na podjeździe
1 września, 2020
OKna pasywne Toruń - okna pcv drewniane - montaż okien
Okna w budownictwie pasywnym
1 września, 2020
ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe

ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe

Natryskowe ocieplenie pianką poliuretanową (PUR stało się stosowane, z uwagi na wspaniałe właściwości izolacji termicznej. Obecnie uznawana jest za jeden z lepszych tworzyw używanych do ocieplania budynków, dlatego co raz chętniej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, różnych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Znaczącą mocną stroną, dzięki której prześciga pozostałe materiały izolacji termicznej jest metoda ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozprowadza się po powierzchniach poprzez stworzony do tego agregat. Natryskowe ocieplanie sprawia, że pianka dostosowuje swoją objętość do powierzchni, co sprawia, że dobrze przywiera i formuje się w załamaniach i zakamarkach. Pozostałe materiały izolacji termicznej należy przycinać i dopasowywać, a z tej przyczyny ryzykujemy powstawanie mostków termicznych i zmniejszenie izolacyjnych właściwości. Porządnie rozprowadzona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na długie lata, ponieważ pomimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Znane są dwie odmiany pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Obie różnią się od siebie strukturą i właściwościami, co sprawia, że nadają się do ocieplania odrębnych elementów budynku. Pianka otwartokomórkowa stosowana jest zazwyczaj do ocieplania natryskowego dachów, poddasza oraz wnętrz. Świetnie nadaje się też do natryskowego ocieplenia stropów belkowych, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Natomiast  pianka zamkniętokomórkowa przeznaczona jest do termicznej izolacji powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Taki rodzaj pianki PUR można również umieścić na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych albo np. na stropach nad nieogrzewanymi pomieszczeniami

Dodatkowo piankę PUR cechuje doskonała przyczepność. Z tego względu bez wysiłku można natryskiem izolować różne, odpowiednio przyszykowane powierzchnie, takie jak drewno lub elementy metalowe, a nawet blachę. Dobrze, aby przed ociepleniem powierzchnia były pozbawiona brudu, kurzu i pyłu oraz sucha.  Tą techniką zdobywamy dobrą przyczepność, co sprawi, że pianka PUR będzie się trzymać na swoim miejscu. Natrysk pianki PUR najlepiej zostawić zajmującym się tym firmom. By wykonać natrysk odpowiednio niezbędne są sprzyjające warunki, na przykład optymalna temperatura i wilgoć powietrza. Co więcej pianka poliuretanowa musi zostać ułożona równomiernie.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Podział na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę PUR uzasadnia inność parametrów i właściwości. Otwartokomórkowa pianka PUR ma porowatą budowę, co sprawia, że jest bardzo plastyczna. Pianka PUR po zastygnięciu staje się półsztywna i stanowi wyjątkowo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, lecz nie najlepiej chroni przed wodą. Co więcej otwartokomórkowa pianka ma małą masę (około 8-10 kg/m3), więc nie nadwyręża konstrukcji domu. Co do grubości aplikowanej warstwy jedna warstwa nie może przekraczać 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma bardzo niski wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest całkiem wodoodporna. Dlatego często używa się ją do izolacji fundamentów. Natomiast nie jest paroprzepuszczalna, a na dodatek po wyschnięciu jest sztywna, więc łatwiej ją uszkodzić.

Wybierając piankę PUR należy pamiętać o jeszcze innych ważnych informacjach. Pianki PUR nie są zbyt odporne na promienie UV, przez co konieczna będzie dodatkowa osłona. Ponadto według oznaczeń łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, która oznacza, że jest to surowiec łatwopalny, samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych plusów pianki PUR wlicza się jej łatwa i lekka aplikacja. Jej zdolność do wzrostu przestrzeni i formowanie się do załamań i zakamarków, minimalizuje ryzyko stworzenia termicznych mostków. Dodatkowo izolacja natryskowa pianką PUR nie zajmuje dużej ilości czasu. W zestawieniu do pozostałych materiałów termicznej izolacji to najszybszy sposób ogrzania domu. Pianka szybko się układa i ekspresowo utwardza, a do tego pozostaje lekka i elastyczna. Dodatkowo jest niezwykle przyczepna, więc utrzymuje się na wielu materiałach, a z upływem czasu nie gubi przyczepności albo swoich właściwości. Nie ubija się, nie gubi objętości, co sprawia, że się nie deformuje. Bardzo ważne jest też to, że po odpowiedniej aplikacji  tego ocieplenia natryskowego, nie oddaje żadnych substancji szkodliwych albo pyłów. Dodatkowo pianka PUR gwarantuje bardzo dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają w głównej mierze z jej parametrów. Za minus możemy przyjąć niską odporność na promienie UV, co prowadzi do następnych kosztów związanych z zabezpieczeniem przed UV. Kolejną wadą pianki PUR jest  jej palność. W zależności od składników, może być mniej lub bardziej łatwopalna, ale według ogólnych zasad pianka PUR zalicza się do w kategorii E, co oznacza, że pali się, ale jest samo gasnąca. Też w tym przypadku można zainstalować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie osłaniać piankę podczas pożaru. Przeważnie jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości izolacji termicznej jest niepoprawny natrysk, niewłaściwe utworzenie pianki albo nałożenie zbyt cienkich warstw izolacyjnych. Z tego powodu w celu natryskowego ocieplenia pianką PUR lepiej zatrudnić fachowców.

Ocieplanie poddasza pianką

 

Komentarze są wyłączone.