Okna pasywne Toruń montaż

Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Rekuperacja i klimatyzacja instalacja Toruń
1 września, 2020
Klimatyzacja bydgoszcz - Klimatyzatory domowe montaż serwis
Montaż klimatyzacji Bydgoszcz
2 września, 2020
Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń

Montaż okien toruń - okna pcv - pasywne okna Toruń

Czym są okna pasywne?

Główną zaletą budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, jaka wspomaga redukowanie kosztów grzewczych. Tym wśród najistotniejszych elementów wskazujących na efektywność tego rodzaju budownictwa jest montaż okien pasywnych. W czym tkwi różnica od zwykłych okien? Pasywność charakteryzuje się w głównej mierze wysoką izolacją termiczną. Korzystne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych zazwyczaj nie przerasta 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im niższą wartość wykazuje ten współczynnik tym efektywniejsza izolacja. Głębokość większości okien energooszczędnych wynosi w zakresie 88-120mm, a z kolei ich szybowe pakiety z reguły są pakietami trzyszybowymi. Dla uwydatnienia efektu w pasywnym budownictwie stosowana jest też pianka PUR (poliuretanowa o porównywalnych właściwościach termoizolacyjnych. Jeśli chodzi o budowę ram pasywnych okien, z wykle to są okna o ramie drewniano-aluminiowej, drewnianej, aluminiowej oraz PCV.

Typy okien pasywnych

Zdecydowanie największą popularnością w pasywnym budownictwie nadal cieszą się pasywne okna PCV. Tego rodzaju okna są kupowane z uwagi na szybki i prosty montaż, nietrudne utrzymanie czystości i całkiem niewielki koszt. Żeby jednak okna PCV były pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Na przydkład jest to wymóg sześciu komór wewnętrznych i załączenie niezbędnych uszczelek, jakie chronią przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Tak samo jest w przypadku pasywnych okien z drewna. Okna drewniane są najczęściej kupowane z uwagi na elegancję i estetykę. Zwykle, żeby były pasywne zawierają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Innym rodzajem pasywnych okien są okna aluminiowe. Tak jak w zastosowaniu pasywnych okien PCV oraz drewnianych muszą spełniać określone wytyczne, jednak ich podstawową zaletą jest zdolność produkcji w wybranych kształtach. Niestety w zamian za to mają mniej dobre właściwości termoizolacyjne, z uwagi na to niezbyt często stosuje się je w domach i budowlach mieszkalnych. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien , lepiej nabyć drewniano-aluminiowe okna, jakie zawierają w sobie zalety okien aluminiowych i drewnianych.  W tego rodzaju oknach ramy wykonane są z drewna w połączeniu z aluminiowym okuciem. W tym przypadku, drewno da się zamienić na PCV.

Zalety kupna pasywnych okien

Myśląc o pasywnych oknach przeważnie skupiamy uwagę na ich możliwość termicznej izolacji. Niska utrata ciepła jest widoczną korzyścią w porównaniu do do kosztów przeznaczanych na zachowanie najkorzystniejszej temperatury wewnątrz mieszkania. Niewielkie straty ciepła zapewniają obniżenie eksploatacji systemów grzewczych w trakcie zimy i klimatyzacji w ciągu lata. Dzięki użyciu pasywnych okien poniesiemy mniejsze koszty za dogrzanie pomieszczeń albo wychładzanie powietrza podczas upałów. To oznacza, że o ile koszt łączący się z założeniem pasywnych okien okaże się wyższy z zestawieniu do zwykłych okien, zyski wynikające z porządnej izolacji zwrócą nam poniesione koszty. Poza izolacją termiczną należy dodać też o dobrej akustycznej izolacji. Dobrze zainstalowane pasywne okna wydajnie izolują nas od zgiełku z zewnątrz, dostarczając nam wysoki komfort. Dodatkową zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie UV i opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przegrzewania pomieszczeń i ochronę przed zawilgoceniem i rozrostem grzybów i pleśni. Należy wskazać na korzyści wynikające z konstrukcji pasywnych okien. Dzięki swojej budowie są wytrzymałe na stłuczenia, a wzmocnione okucia chronią nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić kupując pasywne okna?

Rzecz jasna w kwestii nabycia pasywnych okien, najważniejsze są właściwe parametry i certyfikaty popierające klasę danego okna. Najlepiej zwrócić uwagę na głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość komór i szyb, szerokość ramy czy materiał, z którego zostanie ono wykonane. Warto też pomyśleć nad wyborem uszczelek i okien, jakie mają spory wpływ na termiczną izolację i bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają również właściwą wentylację. Dzięki temu zdobędziemy dopływ czystego powietrza i jednocześnie nie dopuścimy do utraty ciepła.

Najważniejszym elementem jest właściwie montaż okna. Na nic zdadzą nam się doskonałe parametry okna pasywnego, wysokiej jakości materiały i okucia antywłamaniowe, kiedy okno nie zostanie zaaplikowane w odpowiedni sposób. Warto w tym kierunku rozważyć wynajęcie fachowca, który wykona pracę solidnie. Błędny montaż prowadzi do pojawiania się mostków termicznych, którymi będziemy tracić ciepło. To w poważnie obniży wydajność okna pasywnego, w wyniku czego przestanie być już ono pasywne, bo utraci swoje najcenniejsze cechy.

Obok dobrego montażu trzeba rozplanować usytuowanie okien tworząc projekt domu. Gdy zależy nam na pełnym zastosowaniu właściwości pasywnych okien i czerpania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony północnej lub południowej jest najkorzystniejsze. Tak uchronimy się od przegrzania i potrzeby stosowania dodatkowej ochrony przed przesadnym nasłonecznieniem.

Okna Toruń

Komentarze są wyłączone.