enova 365 wdrożenia oprogramowania dla firm program księgowy do produkcji
System enova365
15 września, 2020
Stomatolog toruń gabinet stomatologii estetycznej Toruń
Stomatologia Toruń
15 września, 2020
Kupujemy dom od developera -domy na sprzedaż toruń

Kupujemy dom od developera -domy na sprzedaż toruń

Kupujemy własny dom. O czym należy pamiętać.

Zakup domu dla większości jest realizacją wieloletnich marzeń. Po czasie życia w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Miesiącami analizujemy strony biur i agencji nieruchomości. Ofert jest wiele. Jak w tym natłoku znaleźć tę,która będzie odpowiednia dla nas i naszych domowników i dodatkowo nie uszczupli naszego budżetu? Musimy zadać sobie kilka pytań.

Czego potrzebujesz?

Od tego należy zacząć. Jeżeli Twoja rodzina to model 2+2 to całkiem możliwe, że nie potrzebujesz nieruchomości z 8 sypialniami. Natomiast jeśli Twoja rodzina jest wielopokoleniowa, dom mający 70 m² będzie zbyt mały i domownicy nie będą czuli się dostatecznie komfortowo. Rozpatrzyć należy też kwestię miejsc garażowych. Teraz jedno stanowisko często okazuje się niewystarczające, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy rozbudowę małego garażu. Rozpatrzyć trzeba też rozmiar działki. Za duża wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, takimi jak pielęgnacja trawnika. Zbyt mała będzie ograniczać, a nie po to decydujemy się na dom. Początkowo należy uściślić ogólne położenie. Nie wszystkim pasują osiedla z licznymi domami, czy szeregowymi budynkami. Jeśli szukamy czegoś bardziej urokliwego powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – związane jest to jednak z dłuższym czasem dojazdu do szkół.

Niełatwa decyzja, stary a nowy dom

Zarówno zdecydowanie się na kupno nowego domu, jak i używanego, ma swoje dobre i złe strony. Możemy sami zabrać się za budowę lub kupić nowy budynek od dewelopera. Nowowybudowany dom pozwala nam spełnić konkretne wizje związane z zastosowaną technologią, a jednocześnie dochodzi odczucie komfortu. Używany dom także ma swoje dobre strony. Najczęściej stoi on w zagospodarowanym już sąsiedztwie. Pozwala to wnikliwie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy myjni samochodowej. Wiekowe, domy posiadają własny charakter i urokliwe wnętrze. , że odnowienie takiej nieruchomości pochłonie sporo środków finansowych.

O lokalizacji w kilku słowach

Położenie jest pierwszorzędne. Budynek nie stoi w próżni. Bardzo ważna jest droga dojazdowa. Upewnić się należy kto jest jej właścicielem, czy jest publiczna. Wszelkie nieścisłości mogą powodować w przyszłości niepotrzebne spięcia. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę domu trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z opłatami.

Okolica wpływa na cenę. Kwestię tę można przedstawić na przykładzie Torunia i okolic. Działki budowlane leżące na terenie miejskim mają znacznie wyższą cenę niż te, które leżą poza jego granicami. Wystarczy porównać cenę działki na Stawkach czy w Grębocinie i zbliżoną działkę w Kopaninie, czy Wielkiej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to naprawdę znaczące kwoty i w takim wypadku koniecznie trzeba to dobrze przeanalizować.

Przyglądamy się księgom wieczystym

Jest to kluczowa kwestia do zweryfikowania. W pierwszej kolejności trzeba zbadać, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Wiadomości znajdziemy w dziale czwartym księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Koniecznie trzeba przejrzeć też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Szczegółowe przestudiowanie papierów przed kupnem, to mniej nieścisłości i nerwów w przyszłości. Pamiętać należy także o tym że każdy dom musi zostać odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

To też ma znaczenie

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo drobiazgowo sprawdzić, jaki jest jego stan techniczny. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny powinien sprawdzić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie należy na tym oszczędzać albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najgorsze są pęknięcia ścian, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu fundamentów. Kolejną kwestią na jaką trzeba zwrócić uwagę to zawilgocenie i pleśń. Wyeliminowanie pleśni wymaga specjalistycznych preparatów i sporo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu osób kluczowa jest też sprawa grzania w budynku. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, trzeba zastanowić się nad alternatywnymi sposobami. Powinniśmy zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z metod. Jeśli kupiliśmy używany dom, to warto sprawdzić, czy czy posiada on termoizolację.

Kupno domu to najistotniejsza życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej pośpiesznie, bo bywa, że za to przyjdzie nam słono zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo starannie trzeba przyglądać się wszelkim dokumentom związanym z budynkiem. W wypadku wcześniej zamieszkanego domu trzeba koniecznie zweryfikować stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na osobach, które zajmują się budownictwem.

www.mieszkania-torun.eu

Komentarze są wyłączone.