Obowiązek alimentacyjny – wynajmij skutecznego adwokata

kancelaria adwokacka toruń kancelaria toruń kancelaria
Sprawy rozwodowe, karne, finansowe – kiedy jest potrzebna pomoc adwokata?
3 kwietnia, 2017
Skuteczne odchudzanie toruń sposoby na płaski brzuch zabiegi wyszczuplające
Płaski brzuch, czyli jak się odchudzać
7 kwietnia, 2017

Obowiązek alimentacyjny – wynajmij skutecznego adwokata

Adwokat Kancelaria Adwokacka Toruń Alimenty

Adwokat Kancelaria Adwokacka Toruń Alimenty

Co zrobić, by dostać alimenty na dziecko?

Powinnością rodziców jest pokrywanie kosztów utrzymania dziecka aż do osiągnięcia przez nie pełnoletności, zaś w przypadku dzieci niepełnosprawnych przymus taki nie upływa praktycznie nigdy. Póki dziecko wcale nie potrafi samo na siebie zarabiać, a mianowicie dostarczyć sobie wszelkich potrzebnych środków do życia, wówczas właśnie rodzice są zobowiązani realizować taki obowiązek. Wyłącznie w sytuacji, kiedy fundusze dziecka jest odpowiedni oraz jest w stanie mu ten byt zagwarantować, wtedy rodzice bynajmniej nie są zobowiązani pokrywać z własnej kieszeni alimentów. Niemożność dziecka do indywidualnego zarabiania na siebie jest decydującym powodem ustalania przez sąd alimentów.

Bez wątpienia na początku sytuacja wygląda tak, że któreś z rodziców idzie do którejkolwiek z Kancelarii Adwokackich w Toruniu oraz pyta o pomoc przy konstruowaniu pozwu o rozwód i o reprezentowanie w trakcie trwania sprawy rozwodowej. Dopiero później na wybranego z byłych współmałżonków są narzucane alimenty.

Opisywane zobowiązanie ma miejsce od czasu urodzenia dziecka aż do momentu, gdy będzie ono miało możliwość egzystować samodzielnie. Usamodzielnienie się w zasadzie nie jest równoznaczne ze skończeniem 18 lat oraz odebraniem dokumentu tożsamości. W gruncie rzeczy żaden kodeks nie informuje jaki jest pułap wiekowy, gdyż każdy przypadek musi obligatoryjnie być rozważony indywidualnie. Przykładem może być zgłoszenie się ojca do kancelarii notarialnej w sytuacji niepłacenia alimentów, bowiem był on przeświadczony, że ukończenie przez syna 18 lat jest tożsame z ustaniem ich opłacania. W toku narady jasne staje się jednak, iż niepełnoletnie dziecko się uczy czy posiada umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz zupełnie nie będzie w stanie się usamodzielnić na skutek skomplikowanej choroby, m in. fizycznej.

W jakich sytuacjach rodzice nie są zwolnieni z płacenia alimentów?

Jest parę przypadków, jakie w ogóle nie uwalniają rodziców z obowiązku spłacania alimentów. Jedną spośród nich jest ożenek (albo zamęście) z równorzędną niemożliwością autonomicznego zarabiania na życie. Bez wątpienia najpierw partnerzy sobie pomagają we wszystkich istotnych rzeczach, dlatego jeżeli którekolwiek z nich zarabia bardzo dużo oraz jest w stanie partnera utrzymać, w takiej sytuacji rodzice wcale nie muszą już finansować dziecka. W przypadku kiedy jednak mamy do czynienia z sytuacją przeciwległą – małżonek ogólnie rzecz ujmując nie może dać środków do życia obojgu – wtedy rodzice mają obowiązek pomóc. Często sytuacja jest natomiast tak trudna, że usługa rzetelnej kancelarii jest praktycznie nieodzowna.

Alimenty powinni opłacać rodzice na swoje niepełnosprawne dziecko, które absolutnie nie potrafi samodzielnie finansować sobie mieszkania, wyżywienia itp. Posiada znaczny, umiarkowany lub lekki stopnień niepełnosprawności albo niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji. I wcale nie ma tu znaczenia argument przedstawionego stanu rzeczy, np. kiedy dziecko nadużywa napojów alkoholowych albo zażywa miękkie narkotyki. Inaczej mówiąc, dziecko z nieuleczalną niedyspozycją cielesną bądź intelektualną są zobowiązani utrzymywać rodzice. Często do prawników z Torunia przychodzą rodzice, którzy ogólnie rzecz ujmując nie zamierzają takiego dziecka „sponsorować” i robią wszystko – niewątpliwie celowo – żeby nie pokrywać alimentów i wyswobodzić się od obowiązku.

Pełnoletnie dziecko powinno otrzymywać alimenty również wtedy, kiedy ukończyło 18 lat, nie chodzi do szkoły, nie podjęło zatrudnienia i mówiąc w skrócie nie potrafi znaleźć pracy. Jeżeli planuje otrzymać alimenty od swoich rodziców, powinno bezwzględnie okazać, że jego sytuacja materialna jest beznadziejna, np. żyje w biedzie.

Alimenty z całą pewnością zyska każde dziecko, które pobiera naukę, m in. w technikum lub w szkole wyższej. Naprawdę, do czasu gdy dziecko się uczy, rodzice są zobowiązani płacić alimenty. Ustanie obowiązku alimentacyjnego ma miejsce wyłącznie w jednym przypadku – kiedy syn, pomimo że studiuje – potrafi indywidualnie się utrzymać.

Alimenty – kiedy nie trzeba ich płacić?

Matka i ojciec w ogóle nie muszą regulować alimentów w takiej sytuacji, gdy dziecko posiada takie zarobki, że jest w stanie uregulować wszystkie koszty utrzymania, m in. sfinansować mieszkanie, jedzenie, podłączenie do Internetu oraz różne inne niezbędne do zwyczajnego egzystowania rzeczy. Dochodem w ogóle nie musi koniecznie być w owym przypadku jedynie praca zarobkowa, ale również renta po zmarłym rodzicu, stypendia uzyskiwane na uczelni wyższej albo dochody otrzymywane przez pracujące rodzeństwo. Czasami w efekcie konfliktów z jednym z rodziców dochodzi do rozprawy w sądzie. Córka angażuje jakiegoś z adwokatów z Torunia i konkuruje z rodzicami, gdyż ma zatrudnienie w rozmiarze 1/4 etatu oraz nie posiada zasadniczo środków do prawidłowego funkcjonowania.

Obowiązek alimentacyjny mija czasem przed uzyskaniem przez córkę pełnoletności, jednak przytoczone okoliczności są niesłychanie rzadkie. Dziecko musi ukończyć szkołę oraz zyskać fach, za pomocą którego będzie miało możliwość zapewnić utrzymanie ogólnie rzecz ujmując nie tylko sobie, lecz także swojej rodzinie.

Warto pamiętać

Wysokość alimentów zależy od paru ważnych składników: umotywowanych potrzeb dziecka, alternatyw zarobkowych matki lub ojca, zdolności majątkowych rodziców, zakresu finansowania – bierze się tutaj pod uwagę niezależne poczynania rodzica w sprawie dostarczenia środków do życia dziecku.

Jeżeli zafascynował Cię niniejszy tekst, zamierzasz dowiedzieć się więcej o poradach udzielanych przez adwokatów oraz innych usługach świadczonych przez pełnomocników wejdź w link tutaj – Kancelaria – a z pewnością odnajdziesz rzeczywiście to, czego szukasz.

Komentarze są wyłączone.