Instalacje automatycznego nawadniania ogrodów

Dobry Fryzjer – jak nie dać się ogolić
9 marca, 2020
Najnowsze technologie termicznych izolacji
28 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - nawadniae ogrodu - firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodów Toruń - nawadniae ogrodu - firma ogrodnicza

Nawadnianie ogrodów

Kiedy chcemy, aby ogród wspaniale wyglądał, głównym elementem, jaki utrzyma go w pięknym stanie jest nawadnianie. Nie wystarczy dbać o rośliny podcinając je, czy dostosowując ich warunki glebowe. Każdy ogród ma spore zapotrzebowanie wody, jednak tradycyjne metody podlewania nie dość, że zabierają dużo czasu i wysiłek, to jeszcze wymagają ciągłego pamiętania o potrzebie wykonania tej czynności. Często ocenia się, że podobnie jak z koszeniem trawy, nawadnianie ogrodu zajmuje najwięcej czasu wśród pozostałych zabiegów pielęgnacyjnych. Ze względu na to powstały systemy nawadniania ogrodów, jakie nie tylko będą „pamiętały” za nas o konieczności nawodnienia ogrodu, ale też mogą dopasowywać ilość wody.

Tradycyjne metody nawadniania ogrodów

Każdy z nas to zna – korzystanie ze zwyczajnej konewki pobiera zdecydowanie dużo czasu i będzie funkcjonalne jedynie w maleńkim ogrodzie, dlatego wiele osób co najmniej decyduje się na zakup ogrodowego węża. To o wiele wygodniejsze, dlatego że dzięki tzw. szybkozłączkom można podpiąć wąż pod kran, co bardzo ułatwia dotarcie do wszystkich zakątków ogrodu, biegania z konewką i ciągłego dolewania wody. Do podlewania ręcznego z węża możemy przyłączyć pistolet, jaki pozwala na dopasowanie ciśnienia wody, a także zamknięcie strumienia bez konieczności zamykania kranu, a także specjalne zraszacze ogrodowe, które podczepia się pod wąż i które także usprawniają nawodnienie ogrodu i zdecydowanie ograniczają wkład pracy.

Jeżeli jednak zależy nam na zautomatyzowaniu czynności nawadniania ogrodu, warto pomyśleć systemie nawodnienia ogrodu. Jednym z najtańszych jest specjalny sterownik elektroniczny zakładany na kran, który umożliwia określanie momentu zraszania. Minusem tej metody są widoczne rozłożone po powierzchni ogrodu węże oraz niemożliwość powiększenia systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Zachowanie ogrodu w stałym nawodnieniu nie oznacza jednak, że trzeba pogodzić się z widocznymi przewodami. Instalacja dużego systemu nawadniania znajdzie zastosowanie nie tylko w największych ogrodach, ale też w średnich i całkiem małych. System nawadniania wymaga co prawda dobrego zaangażowania w postaci rozplanowania i instalacji pełnego systemu. Zwykle system umieszczany jest pod powierzchnią. Potrzebne jest zastosowanie programatora, rur rozlewających wodę, podprowadzenia do instalacji wodnej w formie zaworów, a także zraszaczy, jakie posłużą do rozlania wody po samym ogrodzie. Nie ma jednak reguły, że system ma być zainstalowany przed projektem ogrodu.

Nawadnianie ogrodu poprzez zraszacze ogrodowe

Pośród zraszaczy ogrodowych dostaniemy parę różnych rodzajów, jakie można zastosować do nawodnienia ogrodu. Spisują się one bardzo dobrze jako element systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są niezwykle znane z tego powodu, że ich największą zaletą jest miarowe nawodnienie wybranej części ogrodu. Wyposażone w formujące wielkość strumienia sterowniki oraz dysze odpowiadają za ciśnienie wody sprawdzają się doskonale. Zraszacze stałe dzielą się na dwa rodzaje: wynurzane – są one dość niskie, ale ich kluczową zaletą uznajemy to, że po ukończeniu czynności podlewania zanurzają się pod powierzchnią. Z kolei zraszacze niewynurzane są na stałe obecne na powierzchni ziemi.

Zraszacze ruchome – głównie są kupowane, ze względu na to, że ich działanie może być wyregulowane w zakresie 360o. Nieporównywalnie sprawdzają się w podlewaniu trawników i mają wiele funkcji i są wyższe jakościowo od zraszaczy stałych. Głównie zalecane są do nawadniania średnich i mniejszych ogrodów. Dalekosiężność wody może dostać się do od 3 do nawet 22 metrów, a dodatkową zaletą tego systemu jest to, że możemy nawadniać w danym momencie zaledwie konkretny sektor.

Mikrozraszacze –przede wszystkim są dobre w tworzeniu delikatnej mgiełki, z tego powodu okażą się najlepsze w przypadku roślin, jakie nie wymagają zbyt dużej ilości wody.

Nawadnianie ogrodu liniami kroplującymi

Drugim typem systemu nawadniania ogrodu są instalacje linii kroplujących. Zazwyczaj służą one podlewaniu korzeni roślin. Ze względu na to będą dobre do podlewania drzew, żywopłotów ozdobnych krzewów i warzywników. Zaletą takiego systemu nawadniania jest to, że nie moczy liści, łodyg ani kwiatów, za sprawą czego nie dojdzie do poparzenia roślin. Ponadto to system całkowicie oszczędny, z uwagi na ograniczenie marnowania wody. Linie kroplujące wykonuje się z kabli ze specjalnymi kroplówkami, jakie kroplują wodę. Kroplowniki maksymalnie oszczędnie nawadniają rośliny dostarczając im wymierzoną ilość wody.

Mini linie kroplujące

Warto je stosować zaledwie na niewielkich przestrzeniach, do podlewania małych skalniaków, rabat kwiatowych, czy niezbyt dużych żywopłotów. Dużym plusem jest możliwość łatwiej instalacji i samodzielnego wyboru podlewanych miejsc. Mini linie kroplujące mają swoje zastosowanie głównie w ogrodach, w jakich rośliny rosną nieregularnie

Projektowanie ogrodów Toruń

Komentarze są wyłączone.