Optymalizacja witryn internetowych

Sklep internetowy zaprojektowany przez WooCommerce
17 września, 2020
Biuro rachunkowe i Księgowość elektroniczna
21 września, 2020

Optymalizacja witryn internetowych

WordPress zapewnia sporo opcji do tworzenia witryn WWW, ich projektowania i prowadzenia. Dzięki opcjom WordPressa powstają witryny, jakie da się w prosty sposób rozwijać również z uwagi na pozycjonowanie. By optymalizacja strony WWW na WordPressie była skuteczna, warto sięgnąć po wtyczki i narzędzia stworzone do optymalizacji i {wspierające|wspomagające pozycjonowanie.

Page Speed Insight

Narzędziem bardzo korzystnym do optymalizacji witryn WWW jest udostępniony przez Google Page Speed Insight. Takie narzędzie w głównej mierze ocenia czas, którego potrzebuje przeglądarka, żeby w pełni załadować stronę . Na bazie danych Google wystawia ocenę w skali od 0 do 100 punktów. I choć sam Page Speed nie poprawia pozycji, tak niewielka wartość punktowa może wywołać jej obniżenie. To co najważniejsze w funkcjonowaniu tego narzędzia, to kompletna analiza analiza danych, jakie wpływają na ten albo inny wynik. Dzięki temu wiadomo, które elementy wymagają naprawy. Dla przykładu należy pomniejszać rozmiary grafik, usuwać zasoby blokujące renderowanie, usuwać niestosowane już kody CSS, JavaScript albo wtyczki.

Google Lighthouse

Mocno rozbudowanym narzędziem optymalizacji witryn na WordPress jest również narzędzie Google Lighthouse, umieszczone bezpośrednio w przeglądarce. Działa podobnie do Page Speed Insight, ale jest nieco bardziej funkcjonalne, z uwagi na obecność 5 kategorii. Kategorią pierwszą jest performance, czyli wydajność strony. Analizuje stronę WWW z uwagi na jej działanie. Analizuje m.in. czas ładowania strony, wykrywa nieużywane kody CSS, JavaScript, wskazuje elementy konieczne do naprawy, żeby poprawić wydajność. Drugą kategorią jest dostępność. W tym obszarze ważna jest wygoda użytkownika. Oceniane są między innymi opisy alternatywne, zrozumiałość języka i poprawna struktura.

Kolejny parametr – best practices – analizuje opcje strony internetowej pod względem działań użytkowników. Na przykład określa możliwość wstawiania haseł poprzez wklejanie, kwestie techniczne jak dostosowane rozmiary pokazywanych grafik lub poprawne zastosowanie kodów HTML. Google Lighthouse analizuje stronę WWW także na podstawie SEO. Weryfikuje na przykład zastosowanie opisów meta i atrybutu alt dołączanego do obrazów. Piąta kategoria, czyli PWA (Progressive Web App) została stworzona, by sprawdzać, czy witryna posiada funkcję aplikacji offline i czy właściwie działa w formie mobilnej. Tak dokładny audyt wskazuje wszelkie niedociągnięcia, jakie powinno się zmienić w kierunku optymalizacji strony WWW na WordPressie.

Test My Site with Google

Narzędzie Test My Site w odróżnieniu od Page Speed oraz Lighthouse koncentruje się przede wszystkim na mobilnych urządzeniach. Najważniejszej weryfikacji podlega czas ładowania witryny oraz sposób pokazania jej na komórkach. Test My Site tworzy ścisły raport wskazujący co trzeba poprawić. Dla przykładu wskazuje zasoby blokujące renderowanie, efektywność JavaScript, a także sugeruje wyłączenie niepotrzebnych narzędzi. Test My Site wskazuje również ulepszenia, jakie pomogą dostosować witrynę do potrzeb użytkownika, np. działanie witryny offline dostępnej ze wszystkich urządzeń. Test My Site with Google wskazuje również usprawnienia w zakresie takich działań, jak bezproblemowa rejestracja, logowanie oraz płatności. Google oferuje spory zakres narzędzi pokazujących istotne usprawnienia pozytywnie oddziałujące na optymalizację strony WWW.

Wtyczki do optymalizacji witryn na WordPressie

Oprócz narzędzi proponowanych przez Google do optymalizacji witryn na Wordpresie da się zastosować również zaprojektowane w tym celu wtyczki. Korzystając z WordPressa uzyskuje się nieograniczony dostęp do darmowych i płatnych wtyczek, jakie posiadają sporo ciekawych dodatków, poprawiających strony internetowe. Wtyczki związane z optymalizacją mają na celu dodawanie funkcji, jakie wpływają na jakość strony.

Autoptimize – zadaniem tej wtyczki WordPressa jest optymalizacja od strony kodów CSS oraz HTML. Za pomocą tej wtyczki usuwane są zbędne znaki HTML. Za jej sprawą możliwa jest również optymalizacja czcionek i obrazów. Oprócz tego wtyczka Autoptimize przenosi skrypty w stopkę, dzięki czemu minimalizuje czas ładowania samej strony.

Yoast SEO – to wtyczka, która ocenia wpisy, podstrony i strony itp. z uwagi na poprawność elementów SEO np. słów kluczowych, atrybutów alt, meta danych oraz parametrów title. Za pomocą tej wtyczki możliwa jest edycja tych elementów, a dodatkowo wtyczka wskazuje dobrze wykonane elementy oraz takie, jakie trzeba zmienić w treści, żeby osiągnąć jak najlepsze efekty optymalizacji strony WWW na Wordpresie.

W3 Total Cache – wpływa na czas ładowania strony. Za sprawą generowanych reguł usprawnia wydajność strony dzięki czemu wyświetla się ona zdecydowanie szybciej. Kieruje tworzeniem pamięci podręcznej (cache), jej usuwaniem oraz na redukcję kodów np. CSS oraz HTML. W ten sposób przeglądarka zapisuje statyczne pliki w trakcie pierwszego włączenia strony, a przy kolejnych wejściach ładuje ją bez obciążania serwera www.

Optymalizacja stron

Komentarze są wyłączone.