Materac do łóżka twardy czy miękki jaki kupić
Kupujemy wygodny materac do dużego łóżka
31 sierpnia, 2020
kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Beton dekoracyjny na podjeździe
1 września, 2020
Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty

Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty

PROTETYKA A IMPLANTY- CO WYBRAĆ?

Dlaczego uzupełnianie ubytków jest istotne? Kilka słów o tym, co nam grozi, kiedy bagatelizujemy ubytki.

Niefrasobliwe traktowanie ubytków w zębach może prowadzić do wielu nieprzyjemności. Najczęściej to między innymi: wady zgryzu, ubytki kostne, przechylanie i przemieszczanie się zębów, bóle głowy a nawet kręgosłupa! Nawet pojedynczy ubytek może spowodować m. in. nieodwracalne zmiany zgryzu. Za zmianami, które wpływają bezpośrednio na wygląd zewnętrzny czyli m.in. zmarszczki mimiczne, idą odczuwalne konsekwencje zdrowotne: bóle głowy i kręgosłupa, problemy ze stawami, ubytki kostne, wady wymowy. Zęby tracą odporność na nacisk, przez co mogą zacząć się przechylać a nawet stopniowo wypadać. Dlatego należy zwracać uwagę na to, by niezwłocznie uzupełniać ubytki. Nie wolno nam także zapominać o regularnych wizytach sprawdzających u dentysty.

W jaki sposób uzupełnić ubytek?

  1. Tradycyjne protezy ruchome: wady i zalety

Współczesna stomatologia prezentuje bardzo wysoki poziom. Dzisiejsze protezy ruchome bardzo różnią się od tych dawniejszych pod względem wygody noszenia jak i sposobu wykonania. Do głównych plusów protez wyciąganych można zaliczyć przede wszystkim dostępność i niski koszt w porównaniu z implantami. Osoby, których wybór padł na protezę ruchomą, powinny zwrócić szczególną uwagę na dobór spożywanych posiłków oraz specjalne produkty do mocowania protezy. Trzeba także szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej. Niezbędnym jest stosowanie specjalistycznych preparatów do czyszczenia protez. Wszyscy zdecydowani na wariant protezy tradycyjnej muszą się przygotować także na to, że umocowanie protezy na podniebieniu może częściowo zakłócać odczuwanie smaków. Protezę ruchomą należy wymieniać co pięć lat. Dotyczy to także nieco bardziej zaawansowanej metody stałych mostów protetycznych. Mosty protetyczne to niewyjmowana proteza umieszczana na pozostałych zębach.

Ile kosztuje proteza ruchoma?

W tym wypadku zakres cenowy jest dosyć szeroki. Wydatek zależy od tego, z czego ma być wykonana nasza proteza. Cena za protezę może wynosić od 150 zł do 2500 zł. Ważnym aspektem jest także to, że w koszt utrzymania protezy musimy także wliczyć m. in. środki czyszczące, specjalną szczoteczkę, czy klej mocujący. Kiedy głębiej przemyślimy sprawę cen utrzymania protezy, może się okazać, że uszczuplają nasz budżet średnio o 7-8 tysięcy rocznie! Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na implanty.

  1. Mocne i słabe strony implantów zębowych

Jak zbudowany jest implant zębowy? To najnowocześniejsza metoda uzupełniania ubytków zębowych. Implant składa się ze śruby, która jest mocowana w kości wyrostka zębodołowego, łącznika implantu i korony, oraz części protetycznej mocowanej na implancie. Zabieg mocowania implantów jest bezpieczny i nie wymaga pobytu w szpitalu. Podczas wszczepiania implantów stosuje się jedynie znieczulenie miejscowe. W zależności od ilości wstawianych implantów zabieg może potrwać od 20-60 min. Statystyki prowadzone od lat pokazują, że 97% zabiegów kończy się powodzeniem a klienci są zadowoleni. Jednym z największych plusów implantów, jest ich ogromna trwałość. Implanty nie wymagają regularnej wymiany, dzięki temu zabieg wykonujesz raz, by cieszyć się pięknymi zębami do końca życia.

Ważnym aspektem przemawiającym za stosowaniem implantów są także minimalne szkody dla reszty zębów. Protezy ruchome często prowadzą do zaniku kości zębodołowych, co zniekształca szczękę, a także mogą powodować różnego rodzaju choroby jamy ustnej. W przypadku implantów zagrożenie podobnymi dolegliwościami jest znikome. Wykonanie implantów z materiałów bio-kompatybilnych niesie za sobą kolejne zalety. Ma to istotny wpływ na akceptowanie ciała obcego, jakim jest implant przez organizm. Wszczepianie korzenia implantu w kość wyrostka zębodołowego często owocuje wrośnięciem w kość, dzięki czemu zapobiegamy zanikom kostnym w miejscu ubytku.

Czy istnieją różne rodzaje implantów?

Wspominaliśmy już o tym, że implant składa się z trzech części:

  • Śruba implantu
  • Łącznik (najczęściej ceramiczny/ tytanowy)
  • Korona osadzona na implancie- część protetyczna

Aby implanty mogły służyć wiele lat, wykonane są z najlepszych materiałów. Najczęściej używane zestawienia materiałów przy produkcji implantów to: do produkcji śrub najczęściej stosowany jest tytan. Korony osadza się jednak zarówno na metalach zwykłych jak i na metalach szlachetnych. W zależności od preferencji klienta może to być zarówno tytan jak i złoto.  Korony najczęściej wykonane są tylko z ceramiki, a zęby przednie są w całości pełnoceramiczne. To, jakie materiały wybierzemy, determinuje ostateczny koszt implantów. Ceny implantów są różne, zazwyczaj cena za jeden implant to ok. 2,5-3 tys. Wysoka cena jest główną wadą implantów.

Protezy czy implanty?

Pacjenci najczęściej przy wyborze rodzaju protezy kierują się ceną. Protezy ruchome są korzystniejszym wariantem biorąc pod uwagę koszt. Niestety wymagają one dodatkowych wydatków związanych ze specjalistycznymi płynami czyszczącymi itp.. Regularna wymiana protezy na nową to także dodatkowy wydatek. Natomiast implanty, chociaż wymagają zapłaty dużej kwoty jednorazowo, wstawiane są raz na całe życie. Nie generują one jednak dodatkowych kosztów, i doskonale integrują się z pozostałymi zębami.

Należy pamiętać o tym, że nieuzupełnianie ubytków ma poważne skutki dla twojego zdrowia i wyglądu. Wachlarz możliwości przy wyborze protezy jest szeroki. Warto więc zastanowić się nad tym, co jest najlepsze dla Twojego zdrowia.

Licówki Bydgoszcz

Komentarze są wyłączone.