Kancelaria notarialna – jak działa i co nam oferuje?

Beton dekoracyjny stemplowany
Beton dekoracyjny – trwały i piękny
20 stycznia, 2018
Hermes Wynajem autokarów przewozy autokarowe w kraju i za granice
Wynajem autobusów – jak zorganizować wycieczkę
18 grudnia, 2018
Kancelaria notarialna pieczątka notariusza

Kancelaria notarialna pieczątka notariusza

W Polsce bycie notariuszem jest uznawane za wyjątkowo elitarny zawód, albowiem wcale nie jest tylko – jak to się popularnie zwykło mówić – jednostką, jakiej mogą powierzyć sekrety komórki społeczne, lecz również kimś, kto bardzo dobrze odnajduje się w skomplikowanych paragrafach. Notariusz powinien czuwać nad interesami swoich Zleceniodawców i dbać o wszystkich najlepiej jak potrafi. Podstawowe pytanie – jakie kwestie będą wymagały pójścia do notariusza i czy uszczupli to poważnie nasz budżet? Prezentujemy niedługi poradnik.

Notariusz w Polsce – historia

Rozpocznijmy od małego szkicu historycznego. Według legend – notariat w Polsce miał narodzić się w dwunastym stuleciu, o czym mają świadczyć nadania królewskie z ery Bolesława Krzywoustego. Za to potwierdzony w 100% jest fakt, kiedy to papież Marcin IV wydał decyzję upoważniającą arcybiskupa gnieźnieńskiego Jakuba II Świnkę do powołania dwóch notariuszy publicznych.

Najstarszy rozpowszechniony polski dokument notarialny pochodzi z roku 1287 i został napisany przez notariusza Budzisława, zatrudnionego w kancelarii arcybiskupiej. Następne dokumenty ukazywały się bez ustanku po 1309 r. Notariat nad Wisłą rozkwitał przede wszystkim w czternastym wieku, kiedy to nasz kraj prowadził z Krzyżakami pertraktacje zobowiązujące do przedstawienia wiarygodnych dokumentów i pozostałych zaświadczeń notarialnych. Równolegle w tamtych czasach zaczęły funkcjonować statuty synodalne, normujące zakres prac notariuszy.

Na przestrzeni wieków notariat istotnie rozkwitł, a bardzo ważną rolę odgrywał też gdy byliśmy pod zaborami, tj. na przestrzeni 123 lat, gdy nie istniało państwo polskie – notariusz był wówczas osobą zaufania publicznego, a wszystko przez to, że był kojarzony z polską tradycją ziemiańską i kulturą kupiectwa.

Odkąd Polska wróciła na mapy świata, upłynęło piętnaście lat nim zakodowano Polskie prawo o notariacie. Weszło w życie zaledwie rok później, lecz II wojna światowa oraz czasy tuż po niej konkretnie tłumiły entuzjazm, związany z rozkwitem działań notariuszy. W czasach PRL, notariusze stali się urzędnikami państwowymi, obciążanymi przez lata kolejnymi obowiązkami, jak np. uzupełnianie ksiąg wieczystych od 1964 roku.

Wszystko zmieniło się 14 lutego 1991 roku, w momencie, w którym polski Sejm RP uchwalił ustawę – Prawo o notariacie.

Ustawa określa:

 • zasady powoływania i odwoływania notariuszy

 • prawa i obowiązki notariuszy

 • strukturę organizacyjną i kompetencje samorządu notarialnego

 • zasady nadzoru nad notariatem

 • zasady odpowiedzialności notariuszy za szkody

 • zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej notariuszy

 • przepisy o aplikantach i asesorach notarialnych

 • zasady dokonywania czynności notarialnych

 • zasady sporządzania aktu notarialnego i aktów poświadczenia dziedziczenia

 • zasady poświadczania dokumentów notarialnych

 • zasady sporządzania wypisów, wyciągów i odpisów aktów notarialnych.

Niejednokrotnie nowelizowana ustawa – ostatnio w 2016 roku – obejmuje pracowników kancelarii notarialnych, których obecnie w naszym kraju jest ok. 2 tysięcy.

Kancelaria notarialna – do kogo się udać i co załatwimy?

Wprawny notariusz nie tylko wykonuje swoje obowiązki zgodnie z klauzulą prawa, lecz priorytetowo, dba o najwyższe dobro Kontrahentów kancelarii.

Notariusz to funkcjonariusz publiczny, którego podstawowym zadaniem stało się dbanie o bezpieczeństwo interesów prawnych Klientów i m.in. z tego powodu w swojej pracy winien wykazać się szczególną sumiennością i precyzją. Pracownik notarialny to także człowiek, któremu Klienci ujawniają swoje sekrety i trudności , tak więc jedną z najważniejszych cech, którą powinna zapewniać dobra kancelaria notarialna będzie pełna dyskrecja.

Może jest to oczywiste, ale warto wybadać, czy notariusz, któremu chcemy przekazać istotne dla nas sprawy, ma cyklicznie uzupełnianą, specjalistyczną wiedzę. Sprawdźmy również, czy kancelaria notarialna zapewnia Wam zabezpieczenie wszystkich kwestii związanych z transakcją. Dobrze by było, żebyśmy mieli do dyspozycji depozyt notarialny, w którym ze spokojem przechowamy istotne dokumenty, gotówkę i papiery wartościowe.

Przejdźmy do ważnej kwestii. Jakie czynności notarialne są na liście ofertowej w dobrej kancelarii notarialnej?

– Tworzenie aktów notarialnych
– Redakcja tekstów prawniczych
– Spisywanie protokołów
– Sporządzanie aktów dziedziczenia i testamentów
– Sporządzanie poświadczeń, protestów i odpisów
– Doręczanie oświadczeń

Kancelaria notarialna a kwestia mieszkania

Bardzo często natrafiamy na to pytanie – jakie dokumenty trzeba dostarczyć oraz jak przebiegać będzie sprawa zakupu mieszkania z wykorzystaniem kancelarii notarialnej. Nie mamy tutaj specjalnie wyjścia, ponieważ przekazanie własności nieruchomości bez przypilnowania formy aktu notarialnego nie zostanie uznane.

Zdecydowanie więcej dokumentów musi do kancelarii notarialnej donieść ten, kto sprzedaje analizowane lokum. Jeśli chodzi o nabywcę, będzie to stosunkowo nieduża lista, obejmująca pieniądze, dokument tożsamości, NIP i czasem również dokumenty z banku, uwierzytelniające wysokość kredytu, który został wzięty na to mieszkanie.

Gdy mówimy o sprzedającym – jest tego relatywnie dużo, toteż najzwyczajniej w świecie wypytajmy o wszystko pracownika kancelarii. Powinien nam na samym początku przedłożyć, co jest wymagane. Do najbardziej kluczowych dokumentów należą: aktualny odpis księgi wieczystej, zaświadczenie o oznaczeniu budynku numerem porządkowym oraz zaświadczenie o samodzielności lokali;

Notariusz musi sporządzić akty i dokumenty tak, by były one klarowne i zrozumiałe dla zainteresowanych podmiotów. Dopilnowanie, by wszystkie dane dotyczące tożsamości i wiarygodności były zgodne ze stanem faktycznym to rzecz oczywista.

Kancelaria notarialna, więcej informacji —> http://www.notariusze-torun.eu/

Komentarze są wyłączone.