Usługi ogrodnicze Toruń

Geodeta Toruń - pomiary geodezyjne wyznaczanie granic działki
Geodeta Toruń – Wznowienie znaków granicznych
9 sierpnia, 2019
Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik
Ceny zabiegów stomatologicznych
16 sierpnia, 2019

Usługi ogrodnicze Toruń

Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Toruń - usługi ogrodnicze projektowanie ogrodów - ogrodnictwo Toruń

Do zaprojektowania ogrodu potrzeba czasu i dobrego przygotowania. Nim ogród stanie się wspaniałym miejscem, gdzie przyjemnie będzie odpocząć, dzięki przyjaznej atmosferze, budowanej przez otoczenie pięknych roślin, drzew i krzewów, należy zadbać o fundamenty i zacząć projekt ogrodu od początku. Jaki styl ma mieć ogród, kiedy zostanie stworzony? Jaki powinien być dobór roślin? Które z nich przetrwają w naszym klimacie? I — to najistotniejsze: w jaki sposób rozmieścić je w dostępnej przestrzeni, by nie było ich, ani zbyt dużo, ani zbyt mało? Zanim zabierzemy się do działania, dobrze jest mieć przygotowany plan.

PROJEKTOWANIE OGRODU – KROK PO KROKU

Analiza terenu

Pierwszym elementem, na jaki w szczególności należy zwrócić uwagę, jest sam teren, gdzie ma powstać projektowany ogród. Należy zebrać wszystkie informacje dotyczące tego, jaka jest przestrzeń, jakie są jej granice oraz co już się na niej znajduje. Ta wiedza pomoże sprawdzić, jakie są możliwości na tym terenie. Co istotne, należy rozeznać się we wszelkich czynnikach, jakie wpłyną na ukształtowanie ogrodu. Są to nie tylko nasłonecznienie, warunki gleby, obniżenia czy podwyższenia terenu, ale również forma spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed rozpoczęciem pierwszych prac nad ogrodem, trzeba też wiedzieć, do czego ogród będzie służył. Projektowanie ogrodu uzależnione jest od tego, czy ogród ma tylko ładnie wyglądać, być sferą wypoczynkową, czy obszarem, w którym domownicy będą spędzali aktywnie czas. Pod uwagę należy wziąć również to, czy w projektowanym ogrodzie będą przebywać zwierzęta i dzieci oraz czy powinien być przystosowany dla osób niepełnosprawnych i starszych. Dodatkowo dobrze jest ocenić, czy niezbędne będzie miejsce do spotkań towarzyskich (np. grill, taras lub altana), czy interesuje nas posiadanie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy chcemy wydzielić przestrzeń na ogródek warzywny lub sad. Wszystko to warto ocenić w oparciu o przewidziany budżet.

Podział funkcjonalno-przestrzenny

Kolejnym krokiem w projektowaniu ogrodu, jest rozplanowanie wszystkich pożądanych elementów w terenie. Z tego powodu ogród dzieli się pod kątem funkcjonalności. Rozplanowanie wytypowanych elementów, jest znaczące, by ogród stał się atrakcyjny, a przy tym zachowywał porządek oraz dawał użytkownikom zupełną swobodę. Trzeba zatem podzielić ogród na części i nakreślić gdzie znajdzie się grill, a gdzie będą huśtawki dla dzieci lub basen. Należy jednak pamiętać, by unikać surowych granic. Części właściwie zaprojektowanego ogrodu, przenikają się wzajemnie i tworzą harmonijną całość.

Plan komunikacji

Projektowanie ogrodu wymaga też zadbania o możliwość swobodnego poruszania się. Warto pomyśleć o tym, jak złączyć poszczególne części ogrodu oraz wejścia (np. do garażu czy domu). Tutaj kluczowe jest zaprojektowanie podjazdu, furtek i bramy, a także ścieżek, które złaczą wszystkie te elementy w harmonijną całość. Trzeba pamiętać, by nie przesadzić z ilością ścieżek, ale również, by nie było ich za mało. Na tym etapie można także wybrać typ nawierzchni, jaka posłuży do wykonania ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap powinien być już ścisłym projektem tego, jakie rośliny i wyposażenie będą konieczne, by uzyskać ogród w upragnionym stylu. Dużą pomocą mogą okazać się portale internetowe, dobre książki lub wsparcie specjalisty. Szkic stworzony w oparciu o podział funkcjonalno-przestrzenny dobrze kreować od ogółu do szczegółu, rozpoczynając od największych elementów jak drzewa, a kończąc na mniejszych roślinach ozdobnych. Również dopasowanie mebli i wyposażenia ogrodowych, powinno być celne w stosunku do domyślnego efektu tak, aby powstała harmonijna kompozycja, odpowiadająca potrzebom i założeniom projektu.

Systemy nawadniania i oświetlenia

Dzięki wiedzy, gdzie znajdą się poszczególne elementy ogrodu, możliwe jest rozplanowanie systemów nawadniania, pozbywania się nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, aby woda docierała do skupisk drzew, krzewów i roślin, a zarazem nie zatapiała ich przesadnie oraz, aby przewody elektryczne docierały do tarasu czy altany, a ścieżki stawały się widoczne.

Realizacja projektu ogrodu

Dopiero po sporządzeniu kompleksowego planu ogrodu, można przystąpić do jego realizacji. Przygotowanie terenu, gleby oraz instalacja systemów wodnych i elektrycznego odbędą się w pierwszej kolejności. W czasie sadzenia roślin trzeba pamiętać o tym, by umiejscawiać je w odpowiednich odstępach, ponieważ wszystkie mają odmienne tempo wzrostu i mogłyby zagłuszać się nawzajem.

DLACZEGO DO PLANOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów posiadają szeroką wiedzę w zakresie świata roślin. To projektant pomoże właściwie dostosować je do idei klienta. Projektant przekaże też istotne rady na temat wymagań siedliskowych roślin i pielęgnacji, a także oceni, jakie rozmiary osiągną w przyszłości krzewy i drzewa. Jego praca opiera się też na znajomości ukształtowania terenu i uwarunkowań gleby. Projektant kompleksowo przeprowadzi nas przez wszystkie etapy zakładania ogrodu i dopilnuje ich właściwego przebiegu.

Dodatkowo wiele firm specjalizujących się w planowaniu ogrodów proponuje usługi całorocznej pielęgnacji i serwisu sezonowego systemów nawadniających i energetycznych. Dzięki temu, klient może liczyć na pomoc z ich strony, by raz założony ogród, mógł spokojnie rosnąć i cieszyć przez lata.

Komentarze są wyłączone.