Masz tylko godzinę, aby znaleźć klucz!

dekoracje ślubne toruń dekoracje na wesele dekoracje na uroczystości
Niezwykłe dekoracje weselne
1 kwietnia, 2017
Depilacja laserowa laser medyczny depilacja toruń
Depilacja laserowa sposobem na gładkie ciało
2 kwietnia, 2017

Masz tylko godzinę, aby znaleźć klucz!

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

O co chodzi w grze escape room?

Ostatnio na najważniejszym miejscu były rozrywki odbywające się za pośrednictwem Internetu, które nie miały w gruncie rzeczy nic wspólnego ze światem obiektywnym. Co istotne – w ekspresowym tempie wyparły gry planszowe, prawdziwe szachy, scrabble itp. Paru użytkowników siadało przy swoich komputerach w domu na długie godziny i wkraczało w nierzeczywisty świat (z myszkami takiej wydajności, iż niełatwo było niewtajemniczonej osobie nadążyć wzrokiem za kursorem). Rezultat był taki, że stosunki międzyludzkie w dużym zakresie przeniosły się właśnie tam. Miały miejsce okoliczności, w których osoby przebywające w tym samym domu (np. na pierwszym i drugim piętrze), zamiast spotkać się face to face, przesyłały sobie sms-y, pisały do siebie na Facebook’u lub grały ze sobą w sieci. Z jednej strony można dyskutować o poważnym wpływie technologii na ludzkie życie, z drugiej – o pasywności lenistwie i zaraźliwej nieczułości na innych.Wspaniałym pomysłem okazała się nadzwyczajna atrakcja escape room. Swoje korzenie posiada wprawdzie w świecie rozrywek wirtualnych, jednak później przeszła istotne transformacje. Oparta była wyłącznie na tekście pojawiającym się się na monitorze komputera, który dotyczył opisu pokoju oraz zamiaru: ucieczki z niego. Sama treść powodowała, że gra fascynowała od samego początku. Na przestrzeni kolejnych lat gra escape room została zaimportowana na grunt gier odbywających się w sieci. Ulepszono grafię i tym samym nastała era „point and click”, czyli gier prowadzonych przed monitorem komputera z myszką w ręku. Zabawa Escape room przywędrował także do Polski i spotyka się każdego dnia z coraz większym zaciekawieniem. W niej nie ma miejsca na zwyczajne scenariusze lub zwykłe dialogi. Gracz jest przeniesiony do rzeczywistego pokoju, w którym spotyka się z pozostałymi graczami.
Znajdują się tam wyjątkowe przedmioty, trzeba rozwiązać kilka skomplikowanych zagadek, dowieść umiejętności logicznego myślenia i zręcznością. Escape room to gra akcji, która rozgrywa się na żywo. Główny punktem wszelkich posunięć jest opuszczenie pokoju razem z znajomymi. Wydaje się, że to wszystko jest proste. Gracze jednakże posiadają określony czas na wydostanie się z pomieszczenia.

Na czym polega ta popularna gra?

Na wstępie wszyscy gracze, którzy wybrali określony termin oraz godzinę, zostają zatrzymani w pokoju. Muszą przeszukać całe pomieszczenie. A wyszukać w nim można naprawdę sporo dziwnych rzeczy! Gracze mają od 45 minut do godziny, aby rozwikłać wszystkie zagadki i wyjść pomieszczenie. Klucz może być schowany dosłownie w każdym zakamarku. Każdy pokój to kompletnie inna struktura rozrywki. Scenarzyści opracowali je w najmniejszych detalach, żeby dostarczyć dobrej rozrywki oraz fascynować do samego końca. Nie wszystkim udaje się zbiec z z escape room. Kiedy zajdą takie okoliczności przybywa osoba sprawująca pieczę nad pokojami oraz je otwiera. Na owym etapie uczestnicy mogą od niej otrzymać informacje, w jaki sposób trzeba było się wydostać bądź odpowiedź pozostaje zagadką. Przyjemnością jest z pewnością fakt, że uczestnicy sami muszą zrozumieć historię pokoju – nikt im tego nie przekazuje. Zdarza się, że uczestnicy potrafią wprawić w zdumienie samych autorów tajemnic oraz rozwiązują je w niekonwencjonalny sposób, a mianowicie taki, którego nie przewidział scenariusz. Podstawowym wymogiem jest niestosowanie siły, aby zbiec z pomieszczenia.

Jakie typy pokojów serwują nam toruńscy scenarzyści?

Pierwszym rodzajem pokoju jest „Garaż słynnego żużlowca”. Scenariusz zakłada, że uczestnicy zakradają się do warsztatu znanego żużlowca oraz próbują odkryć sekret jego zwycięstw. Konkretniej mają odszukać ukryty „skarb” w 60 minut, tymczasem okazuje się nim nie tajemnica sportowca, ale klucz do zwyczajnych drzwi, które zatrzasnęły się za nimi. Czy gracze dadzą się zdemaskować? Czy zachowają przytomność umysłu oraz zbiegną z pokoju? Drugim modelem pokoju jest „Czar PRL-u”. Drzwi, które się zatrzasnęły, okazują się tunelem czasoprzestrzennym i gracze przemieszczają się kilkadziesiąt lat wstecz. By powrócić do swoich czasów muszą rozwiązać wszystkie tajemnice i zbiec z pomieszczenia. Czy „za komuny” ludziom lepiej się „powodziło”? Jakie składniki znajdują się w eliksirze szczęścia? Trzeci typ pokoju nawiązuje do popularnej opowieści o Smerfach i nazywa się „Smerfowa Kraina”. Scenariusz bazuje na ujęciu smerfów przez złego czarownika Gargamela do swojego mrocznego zamku. Tam przygotowuje eliksir, który ma na zawsze unicestwić wszystkie niebieskie istoty. Za jednym ze składników musi udać się w podróż i to jest jedyny moment, aby uratować porwane smerfy. W zamku kryje się wiele pułapek, zaś uczestnicy są jedyną możliwością na przeżycie. Ostatni pokój, posiada nazwę: „Tajemniczy pokój nr 4”, to miejsce, które dopiero co przemieszcza się do nieznanego wymiaru. Żadne inne informacje nie są przekazywane uczestnikom przed wejściem do niego. Czy ktoś jest chętny? Escaping room można zamówić na wyjątkowe okoliczności (np. na urodziny, wieczór kawalerski) a dla pracowników korporacji, aby zjednoczyć ich także zachęcić do twórczego działania. Dom Kłódek w Toruniu może również przygotować indywidualną propozycję, czyli dobraną do oczekiwań przyszłych graczy. Jeśli chcesz wiedzieć więcej wejdź na stronę Domu Kłódek w Toruniu: Escape Room Toruń.

Komentarze są wyłączone.