Opodatkowanie spadku – porady prawnika

agencja reklamowa toruń projektowanie grafiki projektowanie logo toruń
Trendy w projektowaniu stron www
14 kwietnia, 2017
prawnik toruń adwokat toruń odzyskiwanie alimentów na dziecko
Dobry prawnik pomoże odzyskać alimenty
21 kwietnia, 2017

Opodatkowanie spadku – porady prawnika

prawnik toruń adwokat toruń dziedziczenie spadku

prawnik toruń adwokat toruń dziedziczenie spadku

Jakie opłaty obowiązują osoby, które otrzymały spadek?

Po odejściu krewnego, np. żony albo brata, zawsze uzyskujemy spadek. W pewnych sytuacjach niezwykle cieszy on wszystkich dziedziczących, ponieważ łączy się z dużymi zyskami. W takiej sytuacji musimy zdecydowanie uiścić podatek do odpowiedniego urzędu, bowiem wskazaną okoliczność przedstawia ustawa z dnia 23 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Powinniśmy pamiętać, że można otrzymać nie tylko pieniądze oraz działkę, ale także zadłużenia. W przypadku kiedy bliska osoba nie opłaci ich w trakcie swojego życia, wówczas przechodzą na pozostałych członków rodziny. Mamy możliwość się przed tym oczywiście uchronić, np. wyrzekając się dziedziczenia akceptując odpowiednią umowę. Należałoby udać się do doświadczonego prawnika, który wytłumaczy nam zawiłości prawa i podpowie, w jaki sposób powinniśmy działać.

Od czego konkretnie trzeba zapłacić podatek?

Przedmiotem opodatkowania są dla przykładu: spadkobranie naturalne, otrzymywanie majątku zapisanego w testamencie, zachowek (w przypadku kiedy dziedzic był przeoczony w testamencie), depozyty finansowe (w tym przypadku zmarły rodzic lub małżonek powinien oddać tzw. dyspozycję w razie śmierci), kapitały inwestycyjne, a także zupełny majątek ulokowany poza granicami kraju (aczkolwiek tu w momencie otwarcia spadku spadkobierca musi posiadać obywatelstwo RP czy być polskim płatnikiem).

Powinniśmy opłacić dodatkowo podatek wtedy, kiedy uprawomocni się orzeczenie sądu w kwestii dziedziczenia. Generalnie, jeżeli sąd potwierdzi nabycie spadku. Jeśli angażujemy w niniejszej sytuacji adwokata, wówczas on powinien nam powierzyć postanowienie sądu. Identycznie jest wtedy, gdy akt notarialny poświadczający otrzymywanie majątku będzie zarejestrowany.

Kiedy nie zapłacimy podatku?

Istnieje szereg przypadków, w których krótko mówiąc nie powinniśmy uiszczać podatku od spuścizny czy darowizny. W przepisach przedstawia się trzy klasy podatkowe. Do pierwszej włącza się bliska rodzina: partner, synowa bądź teściowie. Do drugiej przynależą dzieci siostry, wujowie czy małżonkowie rodzeństwa. Do trzeciej grupy przynależą kolejni nabywcy spuścizny. Kwoty wolne od podatku są stwierdzane zgodnie z klasą, do której przynależy spadkobierca. Dla pierwszej klasy jest to opłata prawie 10.000 zł, dla drugiej – powyżej 7.000 zł, zaś dla trzeciej – nieomalże 5.000 zł. W sytuacji, gdy wartość spadku w zasadzie nie przewyższy podanych powyżej kwot, w ogóle nie powinniśmy dawać żadnych dokumentów do urzędu skarbowego.

Natomiast, jeśli dostaniemy spadek, którego wartość będzie sporo wyższa niżeli kwota nieopodatkowana, wówczas należy dostarczyć zaświadczenie podatkowe. Mamy obowiązek wykonać to w urzędzie położonym w rejonie zamieszkania następcy w czasie jednego miesiąca od dnia usankcjonowania orzeczenia sądu. Zaraz potem otrzymamy opinię urzędu o wielkości podatku, który trzeba uregulować w przeciągu dwóch tygodni. Podatek oscyluje w obszarze od kilku do kilkunastu procent i zależy od przynależności do konkretnej klasy podatkowej.

Zrzeczenie się dziedziczenia – przepisy, umowy, przywrócenie prawa

Jednomyślnie z przepisami każdy dziedzic ma szansę odstąpienia od przejęcia majątku, m. in. w sytuacji, jeśli po zmarłym rodzicu zostają jakiekolwiek nieuregulowane wierzytelności. Według kodeksu cywilnego (art. 1048) następca w niektórych przypadkach może zaakceptować umowę ze spodziewanym spadkodawcą, w jakiej zrzeka się przejęcia majątku. Wspomnianą deklarację należy przyjąć przed otwarciem spadku i jest ona wykonywana w wypadku śmierci testatora. Umowę trzeba zdecydowanie zatwierdzić u notariusza, gdyż inaczej nie będzie miała mocy prawnej.

Należałoby pamiętać, iż jednym z nadrzędnych rezultatów wyrzeczenia się dziedziczenia jest pełne odłączenie z dziedziczenia dzieci, wnuków oraz pozostałych krewnych. Bynajmniej nie powinniśmy też w tej sytuacji dostać zachowku.

Po zrezygnowaniu z dziedziczenia możemy wnioskować o odnowienie owego prawa w dwóch okolicznościach:

1. Testator zapisuje nas w testamencie – tutaj w ogóle nie chodzi o otrzymywanie majątku z upoważnienia określonej ustawy, ale o spadkobranie z ramienia testamentu.

2. Powinniśmy iść po raz kolejny do notariusza i przyjąć umowę o wznowienie prawa do spuścizny.

Czym jest zachowek i kto może go dostać?

Każdy z nas ma przywilej do zarejestrowania testamentu i usunięcia z niego wybranych bliskich, np. tych, którzy od początku nie utrzymywali z nami kontaktów. Co więcej jedyną osobą wpisaną do testamentu może być ktoś spoza rodziny. Zachowek należy się dzieciom, wnukom, osobom w związku małżeńskim i rodzicielom, którzy:

  • Krótko mówiąc nie zostali w testamencie wydziedziczeni
  • Nie wyrzekli się spuścizny
  • Nie odrzucili spuścizny
  • Nie zostali uznani za nieetycznych
  • Jeśli chodzi o współmałżonka – jeżeli nie doszło do rozwodu z winy ewentualnego następcy

Jeżeli zainteresował Cię powyższy artykuł, kliknij w ten – Adwokat Toruń – a odnajdziesz o wiele więcej informacji, przykładowo konsultacje prawne.

Komentarze są wyłączone.