Dobry prawnik pomoże odzyskać alimenty

prawnik toruń adwokat toruń dziedziczenie spadku
Opodatkowanie spadku – porady prawnika
19 kwietnia, 2017
wynajem telebimów telebimy telebimy do wynajęcia
Wynajem telebimów na duże imprezy
21 kwietnia, 2017

Dobry prawnik pomoże odzyskać alimenty

prawnik toruń adwokat toruń odzyskiwanie alimentów na dziecko

prawnik toruń adwokat toruń odzyskiwanie alimentów na dziecko

Co robić, gdy były małżonek nie płaci alimentów?

W przypadku kiedy od prawie trzech miesięcy na rachunku rozliczeniowym wcale nie zostały zaksięgowane alimenty na małe dziecko, można podjąć konieczne kroki, by je znowu dostać. Niestety niejednokrotnie różnorakie sprawy innych ludzi wykazują jak jest to żmudne i ile możemy równocześnie stracić nerwów. W sytuacji przychylenia się do konsensusu pieniądze muszą zawsze docierać bezustannie. Tymczasem w sytuacji rozstrzygnięcia sprawy przez sąd – zazwyczaj nie tak to się rozgrywa. Zaraz po sprawie rozwodowej byli małżonkowie zazwyczaj nie zamierzają ze sobą mieć kontaktu, oraz bywa również tak, iż któreś z nich zmienia adres, m. in. przeprowadza się za granicę. Odczuwają to bardzo oboje i malutkie dziecko, które musi obowiązkowo mieć zagwarantowane odpowiednie warunki mieszkania. Alimenty w ogóle nie są „pozorem”, dzięki któremu można zaspokajać osobiste kaprysy. Są zagwarantowane naturalnie dla dziecka. To rosnące dziecko jest rzeczywistym odbiorcą tych pieniędzy nawet wtedy, kiedy świadomie nimi nie rozporządza. Jak dać sobie radę w sytuacji, gdy przez trzy miesiące zostało zarejestrowanych parę groszy z tytułu alimentów na syna?

Na starcie musimy porozmawiać z byłym partnerem, nawet jeśli jest to niezmiernie nieprzyjemne. Wyjaśnienie okoliczności natychmiast dopuszcza szansę wybrania późniejszej koncepcji. Jeśli to nie poprawia sytuacji, spotykamy się z wrogością albo brakiem reakcji, musimy wynająć biegłego adwokata, który zajmie się dotkliwą dla nas sytuacją „od deski do deski”. Powinna to być zaufana osoba, czyli taka która zaangażuje się, będzie dopomagać na każdym kroku oraz wyklaruje wszelakie wieloznaczności prawne.

Składanie wniosku egzekucyjnego do komornika

Jesteśmy w stanie otwarcie dobrać komornika, u jakiego zostawimy zawiadomienie. Najlepiej sugerować się umiejscowieniem kancelarii i ilością petentów, jakich komornik musi obsłużyć w swoim „okręgu”. O szczegóły mamy szansę zapytać swego prawnika, który oceni, które kancelarie będą umiały sprawnie przystąpić do pochwycenia majątku… oraz są najbliżej dłużnika. Trzeba wpisać wszystkie dane, jakie posiadamy o poprzednim mężu – numery rachunków bankowych, ubezpieczeń, informacje o kosztownych rzeczach, adres ostatniego pobytu, nazwę firmy oraz informacje dotyczące posiadanych nieruchomości. Innymi słowy, jeśli dokładnie wiemy, iż dłużnik posiada jakiś dorobek (choćby ten gorliwie skrywany), wolno nam wszystko zgłosić.

Bezowocna egzekucja nie jest równoznaczna z tym, iż bynajmniej nie mamy teraz najmniejszych perspektyw na zabranie należących się środków pieniężnych. W wypadku, kiedy osiągamy założenia dochodowe, mamy szansę wnioskować o zasoby z Funduszu Alimentacyjnego. Egzekucja bezproduktywna to inaczej nieuzyskanie alimentów na córkę przez okres dwóch miesięcy. „Z urzędu” będą rozpoczęte właściwe działania względem byłego małżonka. Na wstępie były mąż będzie zaproszony do sprostowania sprawy. Musi rzetelnie zobrazować swoją sytuację życiową i finansową, m.in. uzasadnienie niespłacania alimentów. Ponadto będzie od niego wymagane dostarczenie zeznania majątkowego.

W sytuacji, kiedy były małżonek nie ma zatrudnienia lub bezskutecznie poszukuje pracy zarobkowej, musi obowiązkowo wpisać się jako osoba niepracująca w Urzędzie Pracy. Musi dodatkowo uznać propozycję pracy, bo w innych okolicznościach zostanie uznany za „uciekającego od przymusu alimentacyjnego”. W przypadku kiedy zarządza firmą, która „nie zarabia na siebie”, także musi zapisać się w urzędzie, ale w takim przypadku jako „osoba poszukująca pracy”. Jeśli były partner realizuje wszelkie wspomniane czynności (a więc „współdziała”), w zasadzie nie można nic więcej zrobić. Nawet, kiedy funduszy ciągle nie ma. Odpowiednie procedury wykonuje się w takich okolicznościach, kiedy przez ubiegłe minimum pół roku nie pokrył on więcej niż 50 procent alimentów.

Kiedy niepłacenie alimentów jest przestępstwem?

Jeżeli dłużnik cały czas wstrzymuje się od opłacania alimentów na dziecko, ostatecznie jest dłużnikiem ścigany przez organy państwowe. W tej sytuacji trzeba wysłać kwestionariusz o ściganie za przestępstwo z art. 209 paragrafu 1 Kodeksu karnego. Chodzi w tym miejscu po prostu o „nieustanną niealimentację”, a mianowicie sytuacje, w jakich były małżonek niestety nie pragnie płacić, alimentów, bo „nie” oraz w sumie nie ma przy tym najmniejszych sensownych powodów (wszelkie informacje powinien przekazać nam nasz prawnik). Ponadto powinniśmy dostarczyć wniosek do starosty, by zatrzymano prawo jazdy takiemu „winowajcy” oraz wpisano go do BIG. Ogólnie rzecz ujmując nie będzie miał opcji wziąć żadnego kredytu z banku, oprócz popularnych chwilówek bez BIK, BIG, ZUS, US…

Jeśli dokładnie wiemy, że były partner naprawdę posiadał dorobek, ale darował go któremuś członkowi rodziny, wtedy możemy wysłać właściwy pozew: skargę pauliańską (o jakiej informuje kodeks cywilny) czy oznajmienie o popełnieniu przestępstwa, które ma na celu ograniczyć zaspokojenie potrzeb wierzycieli. Możemy dodatkowo apelować o „alimenty od rodziców dłużnika”, gdy on nie jest w ogóle w stanie ich dawać.

Jeśli planujesz wiedzieć o wiele więcej, wejdź w ten link – Adwokat Toruń

Komentarze są wyłączone.