Szkolenie na kierowcę pojazdu uprzywilejowanego

Klimatyzacja bydgoszcz - Klimatyzatory domowe montaż serwis
Montaż klimatyzacji Bydgoszcz
2 września, 2020
Kredyty toruń pożyczki gotówkowe bez bik na dowód
Chwilówki bez zaświadczeń
2 września, 2020
Pojazdy uprzywilejowane szkolenia kierowców - kursy jazdy pojazdem uprzywilejowanym

Pojazdy uprzywilejowane szkolenia kierowców - kursy jazdy pojazdem uprzywilejowanym

Szkolenie na kierowcę pojazdów uprzywilejowanych

Kierowcy pojazdów uprzywilejowanych potrzebują odpowiednich uprawnień. Według przepisów prawa niezbędne jest podstawowe prawo jazdy w odpowiedniej kategorii, zezwolenie Starosty, a także potwierdzenie odbycia szkolenia dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych. Co więcej wymagane są wyniki badań lekarskich i psychologicznych, które poświadczą zdolność kierowania pojazdami. Kompleksowe szkolenie zapewnia uzyskanie wszystkich koniecznych dokumentów. Dla osób, które uzyskały już uprawnienia wcześniej w ofercie znajdują się szkolenia uzupełniające, które rozwinąć osiągnięte kompetencje. Żeby podjąć szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, nie ma potrzeby specjalnego przygotowywania się. Jedynym wymogiem oprócz posiadania podstawowego prawa jady właściwej kategorii jest przekroczenie wieku 21 lat. Z kolei lekarskie badania można odbyć po zakończeniu szkolenia albo w jego trakcie.

Dla kogo przeznaczone jest kurs na kierowcę pojazdów uprzywilejowanych?

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane ciekawi zwłaszcza osoby, które chcą kierować tymi pojazdami w ramach pracy w służbach publicznych. Zawód kierowcy pojazdu uprzywilejowanego łączy się z podniesionym ryzykiem wypadku. Zgodnie z kodeksem drogowym są sytuacje, w których pojazd uprzywilejowany nie musi przestrzegać przepisów ruchu drogowego. W określonych sytuacjach nie musi zważać na sygnalizację świetlną oraz pionowe i poziome znaki, przy zachowaniu szczególnej ostrożności. Ze względu na to osoba kierująca pojazdem uprzywilejowanym musi odznaczać się błyskawiczną reakcją, sprawnością oraz opanowaniem. W ten sposób uniknie trudnych sytuacji drogowych.

Do pojazdów uprzywilejowanych wlicza się wszystkie te, które wysyłają błyskowe, niebieskie sygnały świetlne oraz dźwiękowe sygnały o zmiennym tonie. Wśród nich są to pojazdy policji, straży miejskiej, pożarnej lub gminnej. Według przepisów ruchu drogowego są to też pojazdy ratownictwa medycznego, wodnego lub chemicznego. Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane zainteresuje kierowców chcących zatrudnić się w Straży Granicznej, Służbie Celnej, Służbie Parku Narodowego i innych służbach bezpieczeństwa. Mając te uprawnienia można też prowadzić bankowozy i pojazdy, które przewożą wartości pieniężne. Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane kompleksowo przygotuje kierowcę do pracy w tym charakterze.

Program i organizacja szkolenia kierowców

Program szkolenia na pojazdy uprzywilejowane został wymyślony w taki sposób, by przygotowywał kierowcę na ryzykowne sytuacje w ruchu drogowym i unikania kolizji. Stosując techniki ekstremalnej jazdy, kierowca utrzymuje większe bezpieczeństwo swoje, jaki i pasażerów albo innych osób potrzebujących pomocy. Szkolenie prezentuje ekstremalne sytuacje, w których możliwa jest utrata kontroli nad pojazdem. Na podstawie szkolenia kierowcy szlifują swoje umiejętności, których potrzeba do bezpiecznego udziału w ruchu drogowym.

Kurs na pojazdy uprzywilejowane oferowane jest w kategoriach A, A2, A1, kat. B, B1, B+E i w kat. C, C1, C+E. Podstawowy kurs przeznaczony jest dla wszystkich kierowców, z kolei szkolenie uzupełniające zostało skierowane dla kierowców, którzy mają już uprawnienia. W skład szkolenia wchodzą zajęcia praktyczne i teoretyczne oraz wewnętrzny egzamin. W tematach, które są w zajęciach teoretycznych są skutki i mechanizmy wypadków drogowych, psychologiczne podstawy uprzywilejowanego transportu oraz kierowanie pojazdem w niebezpiecznych warunkach. Ważnym elementem jest też utrwalenie przepisów ruchu drogowego. Z kolei zajęcia praktyczne obejmują ćwiczenia na płytach poślizgowych.

Zaliczenie zajęć teoretycznych i praktycznych oraz egzaminu końcowego, skutkuje osiągnięciem zaświadczenia, które jest bazą do odebrania zezwolenia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi. Otrzymanie zaświadczenia oznacza ukończenie szkolenia na pojazdy uprzywilejowane. Po dokonaniu wszystkich formalności kierowca ma pełne uprawnienia do pracy na stanowisku kierowcy pojazdów uprzywilejowanych.

Przed szkoleniem na kierowcę pojazdów uprzywilejowanych

Kierowca chcący ukończyć szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, musi uprzednio ukończyć 21 lat i prawo jazdy właściwej kategorii. To wszystkie wymagania wstępne. Najwygodniejszą formą wpisania się na szkolenie, jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Wszelkie materiały szkoleniowe i egzaminy przygotowuje ośrodek szkolenia. Również wykonanie badań lekarskich i psychologicznych wlicza się w ofertę.

Szkolenie pojazdu uprzywilejowanego jest kompleksowe i przekazuje profesjonalną wiedzę, dzięki wyspecjalizowanej kadrze szkoleniowców. Instruktorzy opierają się na wiedzy, doświadczeniu i własnych umiejętnościach, które szczegółowo przekazują kierowcom. Przygotowany program szkolenia dzięki doskonałej organizacji i wykorzystaniu nowoczesnych technologii i narzędzi uczy kierowców kierowania pojazdem w trudnych warunkach. Edukacja zgodna z przyjętymi normami, doskonałe warunki nauczania i przygotowana kadra instruktorów znających techniki jazdy, czyni szkolenie na pojazdy uprzywilejowane bazą bezpiecznej pracy i odpowiedzialnego udziału w ruchu drogowym w nawet najniebezpieczniejszej sytuacji.

Pojazdy uprzywilejowane

 

Komentarze są wyłączone.