Własne biuro rachunkowe czy praca na etacie?

wynajem ekranów LED obsługa imprez masowych telebimy wynajem
Jaki ekran LED wybrać? Wielkość, jasność i jakość
13 kwietnia, 2017
odszkodowania toruń dochodzenie odszkodowań kancelaria odszkodowawcza
Odszkodowania i ubezpieczenia zdrowotne
13 kwietnia, 2017

Własne biuro rachunkowe czy praca na etacie?

biuro rachunkowe toruń księgowość prowadzenie ewidencji

biuro rachunkowe toruń księgowość prowadzenie ewidencji

Jakie są obowiązki księgowej?

Księgowość dużej liczbie osób łączy się z męczącym zapisywaniem opasłych ksiąg, z osobą w binoklach zgiętą nad dziwnym liczydłem oraz skomplikowanymi przeliczeniami oraz niezbyt wysokim wynagrodzeniem Niewątpliwie niniejszy charakterystyczny obrazek pasuje właściwie do sceny z filmu, aniżeli do sytuacji realistycznej. Praktycznie rzecz biorąc księgowa ma dostęp do profesjonalnych programów komputerowych, własnoręcznie w ogóle nie tworzy jakichkolwiek papierów oraz nie zarabia mało (najbardziej jako główna księgowa w wielkiej korporacji).

Rachunkowość jest najistotniejszym wydziałem w każdej placówce, chociażby w takiej sytuacji, kiedy jest realizowana zdalnie oraz w następstwie tego żadna księgowa nie jest zatrudniona stacjonarnie w wydzielonym biurze. Do jej nadrzędnych obowiązków trzeba zaliczyć: sporządzanie rozliczeń okresowych, odbieranie faktur, magazynowanie faktur, kontrolowanie informacji, wpisywanie danych do systemu księgowego, obliczanie opłat dla rozmaitych instytucji, m in. GUS.

Każda księgowa może równocześnie ze zdobywaniem umiejętności wnioskować o awans w przedsiębiorstwie. Z pewnością najatrakcyjniejszą funkcją jest praca głównej księgowej, która monitoruje obieg środków pieniężnych w przedsiębiorstwie. Dodatkowo zajmuje się rzeczami oficjalnymi, zarządza pomocnikami i ma zawsze na oku postęp swojego działu.

Osoba znająca się na księgowości może też utworzyć swoją działalność gospodarczą, a więc utrzymywać własne biuro rachunkowe i na własną rękę obsługiwać Odbiorców. W tym przypadku jednakże nieodzowna jest aprobata Ministra Finansów – należy poświadczyć zdobytą wiedzę w zawodzie i uzyskać pozytywną ocenę z egzaminu (w krótkim czasie po skończeniu konkretnych studiów). By pozyskać zatrudnienie jako księgowa, krótko mówiąc nie trzeba robić jakiejkolwiek licencji.

Warunki, które trzeba spełnić, by zostać księgową

Prowadzenie księgowości nie jest takie łatwe. Powinniśmy bezwzględnie opanować konkretne przepisy, razem z tymi, które są od kilku dni aktualne. Księgowa musi koniecznie mieć więc wszechstronną wiedzę, gdyż to na jej barkach leży odpowiedzialność za obrót kapitału firmy. W zaprezentowanym przypadku nieuchronne jest zrealizowanie studiów wyższych na profilu księgowość, finanse lub rachunkowość (profile na wybranych uczelniach potrafią się odrobinę od siebie różnić). Absolutnie nie chodzi tutaj o zaprezentowanie stopnia magistra, ale o odpowiednią wiedzę. Natomiast tej wcale nie można dostać na innych profilach. Później księgowa powinna odebrać certyfikat księgowego, jeśli planuje, np. kierować swoim biurem rachunkowym. O certyfikat mogą zabiegać osoby mające długie praktyki w zawodzie (co najmniej 2 lata w przypadku posiadania matury i trzy lata po ukończeniu studiów magisterskich albo podyplomowych).

Księgowa oprócz kompetencji nabytych, musi posiadać też umiejętności „przyrodzone”, przykładowo dokładność oraz sumienność w wypełnianiu jakichkolwiek powinności. Jeden mankament w wyliczeniach niekiedy może mieć tragiczne skutki dla wszystkich pracowników.

Czym konkretnie zajmują się biura rachunkowe?

Z obsługi fachowego biura rachunkowego korzystają nie tylko spore firmy (w których spotykamy się z dużym transferem środków finansowych), lecz też mniejsze i pojedynczy Klienci. Księgowa jest w stanie zaoferować każdemu Klientowi usługi z zakresu opracowywania księgi zysków i rozchodów (KPIR), sporządzania pełnej oraz częściowej rachunkowości, usług kadrowo-płacowych, opracowywania rozliczeń z US, jak również wykonywania zestawień, m. in. dla GUS. Trzeba mieć na uwadze, że zobowiązaniem osoby zarabiającej w księgowości jest powiększanie wiedzy oraz udoskonalanie predyspozycji. Innymi słowy, skończenie dobrej szkoły jest dopiero podstawą do wykonywania rzeczonego zawodu, zaś długie praktyki tym, czym powinniśmy przekonać do siebie ogromną liczbę Odbiorców.

Ostatnimi czasy niesamowicie atrakcyjna stała się „księgowość online” lub pomoc „mobilnego przedsiębiorstwa rachunkowego”. Dzięki temu Odbiorcy absolutnie nie muszą wyruszać z domu albo firmy, ażeby ich sprawy zostały dobrze załatwione. Księgowa we własnej osobie pojawia się we wcześniej obranym miejscu i zabiera wszystkie papiery na potrzeby wyliczeń. Czasem może również zostać w firmie, której pomaga i tam na miejscu wszystkim się zająć.

Co jest potrzebne do otwarcia własnego biura rachunkowego?

Własna firma jest optymalnym wyjściem przede wszystkim dla księgowych, które od wielu lat realizują się w branży i w sumie nie pragną obecnie zatrudniać się u kogoś. Utworzenie biura księgowego jest powiązane jednak z wieloma wymogami, np. dużymi kosztami budżetowymi. Koszt założenia swego biura księgowego zależy głównie od lokalizacji, w której miałoby być ono położone. W centrum metropolii wydzierżawienie lokalu biurowego będzie dużo droższe niż na obrzeżach. Dobrze jest wiedzieć, że przeważającą część rachunków można spokojnie załatwić drogą internetową. Stąd mobilne biuro księgowe jest naprawdę korzystnym wyjściem, szczególnie, kiedy zaledwie zaczynamy przygodę z własną firmą. Do uruchomienia przedsiębiorstwa rachunkowego nieodzowne są: zarejestrowanie swej placówki, ukończenie dobrej uczelni, certyfikat księgowego i podstawowe ubezpieczenie OC w wysokości przynajmniej 10 tysięcy euro.

Nie można rzucać Interesantom przypadkowym cen, m. in. takich, jakie zaobserwujemy w taryfikatorach konkurencyjnych firm. Cennik jest uwarunkowany paroma rzeczami: pozycją przedsiębiorstwa, umiejscowieniem biura i profilem usług. Wykonywanie pełnej rachunkowości w niektórych przypadkach może wynosić zarówno 350 zł, a także 2.000 zł. Zazwyczaj tworzy się podział na ilość dokumentów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się o wiele więcej, wejdź w odnośnik w tym miejscu – Księgowość Toruń

Komentarze są wyłączone.