Izolacje natryskowe domu pianką PUR

Firma sprzątająca
28 września, 2020
Warsztat samochodowy z serwisem aut dostawczych
3 października, 2020

Izolacje natryskowe domu pianką PUR

Natryskowe ocieplenie pianką PUR (poliuretanową jest znane, dlatego że ma świetne właściwości termicznej izolacji. Współcześnie oceniana jest jako jeden z najlepszych surowców stosowanych do ocieplania , dlatego co raz chętniej pojawia się w jednorodzinnych domach, różnych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Wielką mocną stroną, wobec której wyprzedza pozostałe materiały termicznej izolacji jest sposób ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozpyla się po powierzchniach przez stworzony do tego agregat. Ocieplanie natryskowe powoduje, że pianka dostosowuje swoją objętość do przestrzeni, dzięki czemu dobrze przylega oraz układa się w zgięciach oraz w kątach. Inne materiały termicznej izolacji należy docinać oraz dopasowywać, a z tej przyczyny ryzykujemy pojawienie się termicznych mostów oraz obniżenie izolacyjnych właściwości. Porządnie rozprowadzona pianka PUR będzie zdatna na lata, ponieważ mimo upływu czasu nie traci swoich właściwości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Znane są dwa rodzaje pianki PUR: pianka zamknięto-komórkowa oraz otwarto-komórkowa. Każda z nich różni się od siebie strukturą oraz cechami, z uwagi na co nadają się do ocieplania innych części budynku. Otwarto-komórkowa pianka stosowana jest zazwyczaj do ocieplania natryskowego poddasza, dachów oraz powierzchni wewnętrznych. Świetnie sprawdzi się także do ocieplenia stropów belkowych, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Natomiast  pianka zamknięto-komórkowa przeznaczona jest do ocieplania natryskowego powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Taki rodzaj pianki PUR można również położyć na płaskim dachu, stropodachach wentylowanych lub na przykład na stropach nad zimnymi wnętrzami

Ponadto piankę PUR wyróżnia świetna przyczepność. Z uwagi na to bez trudu można natryskiem ocieplać różne, poprawnie spreparowane powierzchnie, np. drewno albo elementy metalowe, a nawet blachę. Dobrze, by przed ociepleniem powierzchnia została pozbawiona brudu, kurzu i pyłu oraz osuszona.  Tą techniką gwarantujemy przyczepność, co sprawi, że pianka PUR pozostanie na wyznaczonym miejscu. Natrysk pianki PUR najbezpieczniej zostawić zajmującym się tym firmom. Aby wykonać natrysk poprawnie niezbędne są odpowiednie warunki, na przykład odpowiednia wilgoć i temperatura powietrza. Ponadto pianka musi zostać rozprowadzona równo.

Pianka PUR – informacje techniczne

Podział na zamknięto-komórkową i otwarto-komórkową piankę PUR motywuje różnica właściwości i parametrów. Otwarto-komórkowa pianka PUR ma porowatą strukturę, dzięki czemu jest całkowicie elastyczna. Pianka ta po zastygnięciu staje się półsztywna oraz robi za wyjątkowo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, lecz nie bardzo chroni przed wodą. Ponadto pianka otwarto-komórkowa ma niewielką wagę (ok. 8-10 kg/m3), więc zupełnie nie nadwyręża konstrukcji domu. Pod względem grubości nakładanej warstwy pojedyncza warstwa nie powinna przekraczać 30 mm.

Pianka PUR zamknięto-komórkowa ma niewielki współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest praktycznie hydrofobowa. Z tego powodu tak często wykorzystuje się ją do ocieplania fundamentów. Nie jest niestety paro-przepuszczalna, a poza tym po wyschnięciu staje się sztywna, co sprawia, że łatwiej ją zniszczyć.

Decydując się na piankę PUR trzeba wiedzieć o dwóch istotnych informacjach. Pianki PUR nie są zbyt odporne na działanie promieni UV, przez co potrzebna będzie dodatkowa ochrona. Ponadto w kwestii łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, czyli jest to surowiec łatwopalny, choć samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najczęściej wskazywanych plusów pianki PUR wlicza się jej prosta oraz szybka aplikacja. Jej umiejętność do wzrostu objętości oraz dostosowanie się do zakamarków i załamań, zmniejsza ryzyko pojawienia się termicznych mostków. Dodatkowo natryskowe ocieplanie pianką PUR nie pochłania wiele czasu. W zestawieniu do pozostałych materiałów termicznej izolacji to najszybsza technika ocieplenia domu. Pianka szybko się układa oraz szybko zastyga, a do tego pozostaje elastyczna i lekka. Dodatkowo jest mocno przyczepna, z powodu czego nie spada na wielu materiałach, a z upływem lat nie traci przyczepności albo właściwości. Nie zmniejsza się, nie traci objętości, dzięki czemu się nie zniekształca. Ponadto ważne jest także to, że po poprawnej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie oddaje substancji szkodliwych albo pyłów. Dodatkowo pianka PUR gwarantuje bardzo dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają głównie z jej parametrów. Za minus możemy uznać słabą odporność na promienie UV, co dodaje nam kolejnych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Następną wadą pianki PUR uznajmey jej łatwopalność. W zależności od składników, może być mniej lub bardziej łatwopalna, ale według ogólnej oceny pianka PUR mieści się w kategorii E, czyli pali się, ale jest samogasnąca. Też w tym przypadku można zastosować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę podczas pożaru. Przeważnie jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termiczne jest nieprawidłowy natrysk, złe utworzenie pianki lub zaaplikowanie za chudych warstw izolacyjnych. Dlatego też w celu natryskowego ocieplenia pianką PUR lepiej zatrudnić fachowców.

http://www.eliterm.pl/ile-to-kosztuje-ocieplanie-pianka-pur-cena/

Komentarze są wyłączone.